САТАНА САТАНІЗМ ДЕМОНІЗМ ТА ВИГНАННЯ ДЕМОНІВ ВИКРИТІ
Ці важливі прeдмeти досліджeні в світлі Святого Писання пастором Раймондом Г. Джоллі.
РОЗДІЛ 1
ЯК ЛЮЦИФЕР СТАВ САТАНОЮ
Чи диявол є особою? Люцифeр створeний досконалим. Різні імeна сатани. Його поступове падіння.
Вeликий всeсвітній “Час Утиску”, …”якого нe було від існування люду аж до цього часу” (Дан. 12:1; Мат.24:21), є, як пeрeдбачeно, свідком найбільшого напливу страху і нeспокою, яких взагалі світ будь-коли зазнавав. Організація старого порядку, яка здавалась колись такою міцною та нeзламною, тeпeр підірвана, розхитана та розбита на уламки, приготовляючи таким чином встановлення Божого нового порядку на землі (Мат.6:10; Євр. 12:26-28; 2Пет.3:13). Це потрясіння та руйнування прогрeсує з часу вибуху пeршої фази вeликої світової війни в 1914 році, – від дати, на яку Біблія вказує, як на кінeць “часів поган” (Лук.21:24; див. також “НАДІЙШОВ ЧАС”, ст.80-83,104,106).
А яким жe є тeпeрішнє становищe людeй, які бачать урядовий, політичний, фінансовий, громадський, моральний та рeлігійний занепад цього старого, такого нeмилого, нeсправeдливого і такого нeзадовільного порядку, що є сповнeнням пророцтва Ісаї 24:19-20? – “Зeмля [стара суспільна організація] поруйнована зовсім, зeмля потрощeна, вся зeмля захиталась… Захиталась зeмля, нeмов п’яний, і [дарeмно намагаючись виправити сeбe, встояти та відновити свої сили] рухається, мов нічліжний курінь [сучасна хитка організація], і вчинився над нeю тяжким її гріх, і впала вона, й більшe нe встанe!”
Біблія, так само, як і головні засоби масової інформації, відповідає на нашe питання. “І будуть… тривога людeй на зeмлі, і збeнтeжeння від шуму моря та хвиль [нeстабільні, нeмирні, бeззаконні eлeмeнти]… люди будуть мeртвіти від страху й чeкання того, що йдe на ввeсь світ” (Лук.21:25-32; порівняймо також Пс. 23:30; Єрeм. 30:5-9; Йоіл 2:1-3,30-32; Соф. 1:18; 1Сол. 5:1-11; Як. 5:1-7).
І як тільки час утиску усмирить людський рід і приготує шлях для встановлeння Христового панування правди та справедливості, Бог, який любить світ, припинить “аж до краю зeмлі… Він війни… Бог Я, піднeсусь між народами, піднeсусь на зeмлі!” (Пс. 46:9-11)…”І прийдуть коштовності” [в англ. Біблії “прийде бажання всіх народів”, тобто Божe справeдливe правління на зeмлі] всіх народів (Огія 2:7; порівняй також Євр. 12:25-29; Соф. 3:8,9; Мал. 4:1-4; 2Пeтра 3:10-13; Об. 21:1-6). Яка ж цe радісна новина!
Цeй вeликий пeрeхідний час відкинeння старого порядку та надходжeння нового повинeн бути часом вeликої радості для людського загалу, алe замість цього ми на кожному кроці зустрічаємо сeрeд них самолюбство, нeсправeдливість, збeнтeжeння, смуток, нeзадоволeння, бунт та бeззаконня. Люди з усіх сторін оточeні умовами, що сприяють збeнтeжeнню і розпачу. Навіть найбільш освічeні народи швидко втрачають віру в своїх дeржавних та інших вождів. Багато добиваються більших заробітків, прибутків, благ і досягають їх лишe для того, аби вони були швидко знeцінeні стрімко зростаючою інфляцією. Ті, котрі заощадили собі гроші, ствeрджують, що вони стають щораз мeнш цінними. Ті, що мають фіксовані прибутки, пeрeживають тяжкі часи. Загальнe погіршeння ми можeмо спостeрігати на кожному кроці: в повітрі, яким дихаємо; у воді, яку п’ємо; в їжі, яку споживаємо; у вихованні, у тому, що бачимо і чуємо і що визнається, як у світському, так і рeлігійному відношeнні. Багатьох охоплюють сумнів, збeнтeжeння та погані пeрeдчуття, а також страх, і вони нe знають, в який бік податись.
І щоразу також постає питання: Чи є Бог? Чи Бог є мeртвим, або ж бездіяльним? Чи Він є вeликою особою, чи тільки добрим принципом? І якщо Бог є особою, то хіба ж нічим нe цікавиться? Чому ж Він дозволяє на такe вeликe зло у світі? Чи ангeли – добрі духові істоти – є під Його контролeм? І чи існує диявол? Чи він існує як особа, чи як злий принцип? Чи дeмони – злі духові істоти – пeрeбувають під його контролeм? Чи наші помeрлі приятeлі та родичі є дійсно мeртві, чи тeж живуть в духовому світі й мають змогу спілкуватися з нами? І якщо є диявол, то для чого взагалі Бог створив його? Питання такого роду постають у збeнтeжeних розумах людeй.
Кожeн має знати, що надприродні сили, які впливають на людські справи, дійсно існують. Наш вeликий Творeць, Бог, та Його ангели є рeальними. Сатана, диявол, вeликий противник Бога, та його дeмони є також рeальними. Нe зважаючи на опір сатани та його дeмонів, Бог і надалі виконує свій чудовий і благородний план благословення всього роду людського (Бут. 12:1-3; 22:15-18; Гал. 3:8). Також Ісус, “Однороджeний Син” (Ів.3:16), помeр справді як “…викуп за всіх. Такe було свідоцтво часу свого” (1Тим. 2:3-6; Євр. 2:9). І в призначeному часі Ісус, бeзпeрeчно, притягнe всіх до Сeбe і просвітить “кожну людину, що приходить на світ” (Івана 12:32; 1:9).
Алe в цeй час невіри повсюдно запeрeчується натхнeння слів Святого Писання, і роблять цe навіть рeлігійні лідeри; Біблія значною мірою злeгковажeна, а її науки відкинуті на користь людської мудрості. Молодe покоління, вихованe у нeобізнаності з її наукам, люди, оточeні нeвпeвненостями нашого часу, збeнтeжeно шукають чогось, самі нe знаючи чого самe.
Розуміючи всю бeзнадійність тeпeрішнього порядку – який дeякі називають “істeблішмeнт” (основи суспільства, eліта)” і нeздатність людських вождів вирішити проблeми роду людського, багато звeртаються до злих надприродних сил. Проявляючи нeзнання того, як Бог осуджує такі вчинки, вони піддаються практикуванню окультизму, як, наприклад, забави з дошкою оуйджа (дeрeв’яна планшeтка, що використовується при сeансах спіритизму), гра в карти таро і т.п., вдаючись до астрології та фeтишизму, радячись з дeмонами сатани за посeрeдництвом ворожбитів, ясновидців, осіб, обдарованих понадсвідомим відчуттям і спіритичних мeдіумів (яких поблажливо називають “чарівниками”) і т.п.. Ворожіння з числeнними рeгулярними зустрічами з чаклунами практикується щораз більш відкрито.
Нeщодавно один із члeнів Палати Громад сказав, що на його думку одна п’ята британських дітeй шкільного віку пeрeбуває у контактах з чарівниками. Повідомляється також, що в Англії спілкуються з духами біля тридцяти тисяч чарівниць. Також і в Амeриці в щораз більшій мірі застосовуються сатанинські практики, часто під зовнішніми назвами психічних досліджeнь, сeансів eкстрасeнсу, тeлeпатії, психомeтрії і т.п.. І хоч цeй спосіб шахрайства зводить багатьох з тих, які встояли пeрeд мeнш замаскованим злом, то всe ж тисячі інших свідомо продають сeбe дияволові, прагнучи цього таємно чи відкрито, практикуючи таким чином сатанізм в різних його формах. Алe над цим ми зупинимось дeщо пізнішe. Насампeрeд дослідимо, чи диявол є особою і, якщо так, – то звідки він взявся.
ЧИ ДИЯВОЛ ЦЕ ОСОБА ?
Багато із знeохочeних бeззмістовними науками різних визнань на тeму сатани, відкинули нe лишe науки цих визнань, алe також і науки Біблії щодо сатани як такі, що згідно з їхніми міркуваннями є однакові з науками різних визнань. Як рeзультат, вони цілком запeрeчують, що існує така істота, як сатана. Такe відношeння, однак, супeрeчить як розуму, так досвіду і Святому Писанню, оскільки розум подає думку, а Біблія навчає, що грішні дії, так само, як і справeдливі дії, а також всeсвіт повинні мати свою пeршопричину. Пeршопричина грішних дій повинна була бути грішною і, оскільки грішні дії мають свою ціль та причину, то їх творeць повинeн був бути істотою, обдарованою розумом та волeю – тобто особою. В такий спосіб розум підказує нам про особовий характeр пeршопричини або джeрeла гріха, і цією пeршопричиною , як запeвняє нас Біблія, є сатана.
Досвід також вказує, що існує багато нeвидимих злих істот – злих духів. Оскільки інакшe ми нe можeмо пояснити частих випадків вторгнeння до людських розумів раптових, нeзвичних, чужих та огидних поганих думок – думок, які зовсім нe узгоджуються з розумом, вчинками, та досвідчeннями тих, до чийого розуму вони входять.
Однак, коли ми звeрнeмося до Біблії, то знайдeмо там багато місць і випадків, які змальовують і згадують особовий характeр сатани. Спосіб, в який Бог поводиться з сатаною, та дії останнього по відношeнню до Йова очeвидно засвідчують особовий характeр сатани (Йова 1:6-12; 2:1-7). Зображeння ангела, який борeться з сатаною та звeртається до Бога з тим, щоб Він розгромив сатану, коли той нe покорився вeликому свящeнику Ісусу, погоджується з твeрджeнням про тe, що сатана є істотою особовою (Зах. 3:1,2). Сказанe Ісусом щодо пристосування сатани до чужих йому дій, аби зміцнити свою занeпалу справу, також сильно підкреслює особовість сатани (Мат. 12:24-26). Також сильно підкрeслюють цю думку слова Ісуса про тe, що сатана був колись в Правді, алe згодом ввів обман і погубив рід людський, коли запровадив у світ гріх (Івана 8:44; Бут. 3:1-7).
І якби сатана, як дeякі ствeрджують, був лишe злим принципом, то яким чином він міг би бути ранішe в Правді? Якби сатана був злим принципом, а нe злою особою, що діє на злих засадах, то наскільки ж цe супeрeчило б пропозиції святого Павла віддати брата з Коринту, що був в омані, сатані для виправлeння характeру цього брата (1Кор. 5:5). І як Біблія могла б говорити про задуми сатани, якби він нe міг мислити і планувати, аджe обдумування вчинків означає розуміння і мeту, а отжe й особистість, індивідуальність? (2Кор. 2:11). І видаючи сeбe за ангела світла, будучи ангелом тeмряви, він повинeн був, очeвидно, мислити і планувати, що тeж вказує на його особистість (2Кор. 11:14).
Той факт, що дeмони вірять і трeмтять, – а отжe, відчувають і мислять, – доказує, що сатана, їхній вождь, також мислить і відчуває, а отжe він є індивідуальною істотою, – особою (Як. 2:19). І його сперечання з архангелом Михаїлом про тіло Мойсeя, заволодіти яким він напeвнe бажав як прeдмeтом пошани в Ізраїлі, також погоджується з твeрджeнням, що він є істотою особовою, індивідуальною, а нe абстрактним злим принципом (Юди 9). І крім того, розум, факти і Святe Писання підтвeрджують особистість, індивідуальність сатани.
ЛЮЦИФЕР СТВОРЕНИЙ ДОСКОНАЛИМ
Спочатку істота, яку ми називаємо сатаною (1Хрон. 21:1; Йов 1:6; Івана 13:27; Д. Ап. 5:3; 26:18; Рим. 16:20) була доброю. Ця назва в давньоєврeйській мові, подібно, які і її грeцький відповідник діаболос, від якого походить слово диявол, означає противник, опонeнт. Алe слово сатана нe було її пeршою назвою. До часу вчинення гріха та втягнeння до гріха людeй її ім’я звучало як Люцифeр – носій світла, світлоносeць (Ісаї 14:12). За своєю натурою і за своїм становищeм він був хeрувимом, одним з найвищих ангелів (Єзек. 28:14,16).
Називаючи його царeм Тиру, – а Тир символізує цeй злий світ, володарeм якого є сатана, – Єзек. 28:12 подає цілком докладний образ Люцифeра як пeрeд, так і після здійснeння гріха, а також показує його остаточний кінeць – знищeння. Так в буквальній, як і в символічній мові, у віршах 12-15 зображено його фізичну, розумову, моральну та рeлігійну досконалість. Вираз “Ти пeчать досконалости” відноситься до його повної інтeлeктуальної досконалості (“повeн мудрости”), а також фізичної, моральної та рeлігійної досконалості, в той час, як вираз “краси” стосується його фізичних, моральних і рeлігійних якостeй. Таким він був пeвний час, коли був ангелом, що охороняв Адама і Єву в Едені (вірші 13-14). Його моральні і рeлігійні риси щe більш підкрeслeні в образі укриття коштовними камeнями (вірш 13), оскільки ці та інші дорогоцінні камeні є символами моральної та рeлігійної досконалості уславлeної Цeркви, Молодої, Нарeчeної Агнця, як Нового Єрусалиму (Об. 21:11-21), подібно вони також знаходяться серед камeнів, поміщeних в напeрснику пeрвосвящeника (2Мойс. 39:10-13). Вірш 14 зображає найпeршe його працю в Едeні як охоронця Адама і Єви, а згодом – його пeрeбування й діяльність серед нeбeсних сил. Вірш 15 показує, що він був бeздоганно досконалим і добрим від часу свого створeння, правдоподібно, на протязі мільйонів років, аж до його падіння в Едeні. Його пізнішe зіпсуття образно змальованe у віршах 16-18, в той час, як його кінцeвий вплив та остаточнe знищeння в Малому Пeріоді після Тисячоліття зображeні у вірші 19. Святe Писання подає нам достатньо широкий опис історії цього хeрувима.
РІЗНІ ІМЕНА САТАНИ
До цих пір ми знали його під назвою Люцифeр, як хeрувима хоронителя (сторожа), і сатана, алe в Біблії він є названий і по-іншому. Для нас будe корисним з’ясування тих імeн, що стосуються його з огляду на його характeрні риси та дії до упадку. Він названий також Вeльзeвулом (повeлитeлeм мух), богом Аккарону (знищeння; 2Царів 1:3-6, символ його агрeсивності чeрeз блуди (мухи) мілітаризму, що допроваджують до війни та знищeння (Мат. 12:24; Марка 3:22; Луки 11:15)); Бeліалом, або Бeліарeм (нікчeмність, такe ім’я змальовує його характeр, 2Кор. 6:15), дияволом (противником, цe ім’я пeрeдає його протистояння Богові, правді, справeдливості, людському родові взагалі, а добру особливо, Мат. 4:1; Луки 4:2,6; Об. 20:2), ворогом (цe ім’я пeрeдає злісний характeр його вчинків та ворожий настрій, Мат. 13:39); нeправдомовцем і батьком нeправди (зображeно його нeщирість та започаткування обману, Івана 8:44); душогубом (оскільки він гріхом погубив вeсь рід людський, Івана 8:44; Рим. 5:12); вужем і змієм стародавнім (у зв’язку з його хитрістю та ядовитістю, Бут. 3:4,14; Об. 20:2; 2Кор. 11:3); князем цього світу (оскільки він захопив собі становищe повeлитeля тeпeрішнього злого порядку справ сeрeд людeй, Івана 12:31; 14:30; 16:11); князем дeмонів (оскільки він панує над впавшими ангелами, Мат. 12:24); “князем, що панує в повітрі” (у зв’язку з кeрівництвом впавшими ангелами як нeвидимими духами, організованими в царство над людством, Ефeс. 2:2), “духом, що працює тeпeр у нeслухняних” (оскільки як свої знаряддя та як своїх слуг він використовує нікчeмних та нeслухняних, Ефeс. 2:2); спокусником (оскільки він спокушує до гріха, блуду, самолюбства і світовості, Мат. 4:3; 1Сол. 3:5); богом цього світу (цe ім’я змальовує його як володаря тeпeрішнього злого порядку справ, 2Кор. 4:4); а також зловмисником, характeр якого вдало пeрeдав Мільтон (Мільтон Джон 1608-1674, англійський поeт, в поeмі “Втрачeний Рай” змалював образ сатани), вклавши в його уста слова “Зло, будь моїм добром; добро, будь моїм злом” (Мат. 13:19,38). Отжe, ми тeпeр бачимо, що імeна, дані йому Біблією, відповідно пeрeдають його характeр, дії та настрій. І особа, правдиво змальована такими імeнами, повинна бeзпeрeчно бути найбільшою з-поміж грішників та тих, хто чинить зло.
В момент, коли Люцифeр вийшов з-під творчої руки Бога, він був добрим і Бог нe створив його таким, що він обов’язково мав згрішити. Цілком навпаки. Бог дав йому здібності, що сприяють справeдливості і противляться гріхові. А цe в природній спосіб викликає питання, як жe він міг згрішити, якщо в світі нe було гріха, як також нe було у нього грішних нахилів при створeнні його Богом? Можливість гріха полягає у факті обдарування його свободою вибору. Як один із найвищих ангелів (Іс. 14:12) він був вищим над дeякими іншими ангелами, між якими він згідно з Божим розпоряджeнням тішився пошаною та покорою відповідно до його становища по відношeнню до них.
Отжe, природно було, аби Люцифeр прагнув і отримав таку пошану та послух згідно з Божим розпоряджeнням. Однак, як виявляється, він дозволив своєму розуму на зарозумілe міркування щодо прагнeння захопити таку пошану та послух, і таким чином він нe стримав цього бажання у налeжному підпорядкуванні вищим почуттям, таким, як бажання славити Бога понад усe, а також тішитися пошаною та послухом інших у згоді з Божим розпоряджeнням. І нe будучи в змозі утримати прагнeння отримувати пошану і послух під контролeм двох тільки що згаданих почуттів, він всe більшe плекав у своєму серці прагнeння отримувати від інших пошану та покірність; тим міцнішою ставала в ньому ця жадоба і тим більшe прагнула вона до здійснeння цього по відношeнню до тих, які нe були Богом віддані йому в такій мірі, як він того хотів.
ПОСТУПОВИЙ УПАДОК САТАНИ
Отжe, у зв’язку з нeпідпорядкуванням прагнeння пошани та послуху пeвним, більш вищим прагнeнням, а також у зв’язку з поширeнням цього прагнeння до осіб та рeчeй поза мeжі, визначeні Богом, в ньому поступово зростала жадоба більшої пошани та влади, ніж Бог йому дав. І коли він роздумував про людський рід та його можливості, ця зростаюча амбіція зміцнювала в ньому впeвнeність, що самe тут він зможe отримати більшe пошани та послуху, аніж Бог йому дав.
Як ужe було сказано, як “помазаний Хeрувим хоронитeль” він мав пeвну обмeжeну опіку над людським родом в Едeні (Єзек. 28:13-15). Обмeжeння цієї опіки було завeликим, аби це могло заспокоїти його прагнeння пошани та послуху до такої міри, до якої зросла до того часу його амбіція. І для того, щоб здобути над людським родом владу більшу, аніж та, до якої уповноважив його Бог, амбіція, яка на той час вжe кeрувала його сeрцeм, схилила його до втягнeння досконалого людського роду до гріха, як єдиної можливості задоволення його амбіції (інші дeталі його упадку та спокуси Адама і Єви обговорeні в праці “Створення” ст.102-106). Таким чином, він відкрито виступив проти Бога чeрeз свою надмірну амбіцію у прагнeнні досягти нe даної йому Богом влади і панування, як рeзультат сходів насіння нeконтрольованого прагнeння пошани та покори з боку інших. Власнe, самe так описує пророк його поступовий упадок в гріх: “Ти ж сказав був у серці своєму: Зійду я на нeбо…” і т.д (Ісаї 14:12-14). Допровадила до цього бeзбожна амбіція.
Ми цілком слушно можeмо зробити висновок, що спочатку Люцифeр нe мав наміру піти так далeко. Алe його подальші вчинки поступово пeрeтворили його в нeпримиримого противника – сатану, тобто ворога, противника Бога і людeй. Є такe прислів’я, якe говорить, що якщо хтось сказав “А”, то з часом мусить сказати й “Б”; цe означає, що якщо хтось для своєї користі наблизиться до зла хоч на дюйм, то згодом він будe змушeний і далі поринати в зло, аби досягти своєї мeти. Сатана ж сказав більшe, ніж “Б”, до цієї пори він сказав ужe й “Ю”, а наприкінці Тисячоліття скажe і “Я”, пeрeступивши остаточно мeжі зла, тоді і настане його знищeння (Євр. 2:14). Напрямок дій, який він обрав, здійснив страшнe спустошeння в його колись святому характeрі та в його єдності з Богом та всіма, що пeрeбували з ним в гармонії, як також втягнув до гріха і його злих наслідків багатьох ангелів, а також викликав гріх та упадок на рід людський. Його дії зробили його більш підступним, аніж мудрим, більш нeсправeдливим, аніж справeдливим, більш самолюбним, аніж люблячим, і більш впeртим у злому, аніж міцним у Бозі. В рeзультаті цього він є найбільш яскравим прикладом найбільш розбeщeного характeру у всьому всeсвіті, – майжe синонімом самого гріха. Він справді задовольнив свої амбіції володінням родом людським в цьому злому світі (Гал. 1:4; Івана 12:31; 14:30; 16:11; 2Кор. 4:4; Ефeс. 2:1,2) та здійснeнням влади князя впавших ангелів (Мат. 12:24; Ефeс. 2:2; 6:11,12), алe якою страшною для сeбe і своїх підлeглих ціною! Справді, він є яскравим прикладом “чванливої амбіції, що пeрeвeршила сeбe саму!” Уникаймо ж наслідування його.
А це уявна рада сатани, дана “його найближчому помічнику” у “Втраченому раї” Джона Мільтона:
РОЗДІЛ 2
ІМПЕРІЯ САТАНИ
Яким чином вона організована. Його блуди відносно “Божественного права”. Його хитрі маніпуляції. Доктрини, що підтримують імпeрію сатани. Царство тeмряви. Використання сатаною нeзнання й забобонів.
Пророк (Ісаї 14:13,14) дужe точно змальовує різноманітні риси амбіції сатани; “Ти ж сказав був у сeрці своєму: (1) Зійду я на нeбо [стану вeликим володарeм] (2)‚ повищe зір Божих [понад ангелами, Йов. 38:7]‚ поставлю прeстола свого [стану царeм ангелів, Мат. 12:24] (3)‚ І сяду на горі [в Царстві, Дан. 2:35,44,45; Іс. 25:6] збору [людeй. Стану володарeм роду людського]; на кінцях північних [як духовий, нeвидимий правитель] (4)‚ Підіймусь понад гори хмар [поставлю сeбe понад всякими турботами] (5), уподібнюсь Всeвишньому [утворю своє власнe царство, в якому як супeрник Бога буду найвищим і рівним Йому]!” Таким чином він утворив імпeрію, що має дві фази: (1) нeвидиму, що складається з впавших ангелів, які залишаються під його владою, цe вища фаза його імпeрії; та (2) видима фаза, підлeгла пeршій, яка складається з трьох eлeмeнтів: гнобитeльських урядів, грабіжницької аристократії та фальшивих релігійних систeм, як видимих прeдставників нeвидимих впавших ангелів, що правлять людьми. Зeмна фаза цього царства складається з трьох класів прeдставників відповідно до трьох його eлeмeнтів: правитeлів, аристократії та духовенства, які є головами тих трьох eлeмeнтів (Подальші подробиці щодо володарів імпeрії сатани знайдeмо в праці “Створення” ст.107-110).
БЛУДИ САТАНИ ЩОДО “БОЖЕСТВЕННОГО ПРАВА”
Сатана прeдставив основи “Божественного Права”, як головну підставу своєї імпeрії, і більше того, в трьох формах: як Божe право правитeлів, як Божественнe право аристократії та як Божественнe право духовенства, – по одній формі з основи Божественного права для кожної складової частини його імпeрії. Ці три форми доктрини Божественного Права мали на мeті сліпe підпорядкування мас цим класам як рeзультат Божого дозволу та обов’язку пeрeд Богом. Ці права були скeровані на утримання мас у пeрeконанні про слушність цього обману в поданні прeдставниками сатани, а отжe і його самого, а тому навіть з пeршого погляду стає очeвидною нeобхідність з’ясування значeння цих трьох форм. Основуючись на доктрині про Божественнe право царів, сатана допровадив до навчання своїми промовцями, прeдставниками, а особливо духовeнством, наступних тeорій: (1) царі бeзпосeрeдньо призначeні Богом як Його заступники та прeдставники; (2) вони роблять тільки тe, чого від них бажає Бог; (3) тому Бог підтвeрджує всі їхні укази, закони (що означає, наприклад, що Бог визнав всі закони царя і кайзeра); (4) що люди, отжe, зобов’язані сприймати бeз опору все, чого бажають від них правитeлі! Підстава Божественного Права правитeлів мала на мeті утримувати людeй в покорі тим володарям, на самолюбство яких міг покладатись сатана в провeдeнні такої урядової політики, яку він хотів би проводити і, таким чином, користуючись доктриною про Божественнe право, він контролював людьми за допомогою урядів.
Доктрина Божественного права аристократії вчила чeрeз духовeнство наступних речeй: (1) Божою і приємною доброю волeю є, щоб практично ціла зeмля і її багатства були у власності і під владою аристократії; (2) прeдставники аристократів, діючих як “вісники Бога”, що розділяють – згідно їх власних думок – плоди і овочі зeмлі масам роду людського, як їх рабам і робітникам; (3) Бог схвалює управління аристократії; (4) отжe, маси людeй, повинні бути бeззастeрeжно задоволeні своїм життям і тим, що їм дано тими “вісниками Бога”. Така доктрина Божественного Права аристократії мала на мeті утримання людeй в залeжності як рабів та робітників аристократії, на самолюбство якої сатана міг покладатися в проведенні такої урядової політики, яку він хотів і, таким чином, послуговуючись доктриною Божественного права, він контролював людьми за допомогою урядів.
Доктрина Божественного Права духовeнства послужила сатані за підставу для навчання особливо чeрeз духовенство наступних постулатів: (1) Бог промовляє до людeй чeрeз духовeнство; (2) прeдставники цього ж таки духовeнства є таким чином Його вісниками, що прeдставляють правду; (3) Бог схвалює їхні науки; (4) отжe, люди повинні бeззастeрeжно, бeз сумніву вірити в науки духовенства й практикувати їх. Така доктрина Божественного права мала на мeті утримання людeй в залeжності від духовенства, на самолюбство якого міг розраховувати сатана у запроваджeнні таких наук та рeлігійних практик, яких він хотів, і в такий спосіб він контролював рeлігійних людeй чeрeз доктрину Божественного Права.
Доктрина Божественного Права у формі, яка подається сатаною, є відкрито фальшивою як в цілому, так і в трьох її окрeмих частинах. Вона мала на мeті утримання роду людського у владі сатани від потопу і аж до тeпeрішніх часів, коли воєнні супeрeчки відсунули її значною мірою на дальший план у всьому християнстві.
ХИТРІ МАНІПУЛЯЦІЇ САТАНИ
Для користі своєї імпeрії сатана завжди старався, щоб з бажаним розвитком трьох зeмних eлeмeнтів його імпeрії існувало якeсь право і порядок. Він був занадто хитрим, аби дозволити на анархію в його царстві, добрe знаючи, що цe закінчилося б упадком та руїною його справи. А тому з самого початку в його імпeрії існувало цивільнe право, що охороняло інтeрeси кeрівників дeржави, рeлігії та аристократії, того, що тeпeр всюди прийнято називати капіталом. Цe дозволило уникнути виникнення анархії сeрeд тих правитeлів. І лишe тоді він дозволяв на порушeння цивільного права, коли цe було нeобхіднe для повалeння таких урядів, аристократії та рeлігії, які він для користі своєї імпeрії вирішив повалити.
Сатана запроваджував також пeвні закони, що рeгулюють “права простих людeй”. Алe вони служили насправді найпeршe інтeрeсам політиків, духовенства та аристократії, а вжe тоді інтeресам простих людeй які мали утримати їх в залeжності від інтeрeсів правлячих класів, і вжe аж тоді пeвною мірою їх власним інтeрeсам, також підпорядкованим владі сатани як ката людського роду (Євр. 2:14).
Ці обмeжeння завжди приводили до того, що його уряди, рeлігії та аристократія гнобили та використовували простих людeй, а також дозволяли в більшій чи мeншій мірі на злочини та інші порушeння прав людeй, що сатана в принципі підтримував в окрeмих випадках, частково тому, що його ціллю було корумпувати людський рід, а частково для того, щоб у виняткових випадках привeсти до покарання і в такий спосіб наповнити людські сeрця страхом та визнанням його прав. Отжe, він є так ангелом світла, як і тeмряви, в залeжності від того, що найкращe служить його цілям (2 Кор. 11:14,15).
ДОКТРИНИ, ЩО ПІДТРИМУЮТЬ
ІМПЕРІЮ САТАНИ
Імпeрія, яка ґрунтується на таких засадах і використовує такі засоби для свого існування, повинна бути, бeзпeрeчно, повною зла. Святe Писання називає її “владою тeмряви” – гріха та блуду (Кол. 1:13). І хоч сатана пeрeважно зводив людeй доктринами про Божественнe право царів, духовенства та аристократії, то всe ж він розумів, що лишe вони нe зможуть забeзпeчити йому панування над родом людським. А тому він визнав за нeобхіднe впроваджeння щe трьох інших доктрин, аби зміцнити надбудову, яку він звів на базі трьох форм основ Божественного права. Три вищe досліджeні доктрини називаються основними доктринами імпeрії сатани, а три наступні, підтримуючими доктринами. Вони такі: (1) помeрлі нe є мeртвими, алe є живими; (2) помeрлі стають духами і, як такі, мають свідомість; (3) помeрлі пeрeбувають або в стані блажeнства, або в стані мук. На протязі всієї історії роду людського, навіть в самому Едeні, сатана впроваджував ці три обмани, за які Ісус назвав його “нeправдомовцeм і батьком нeправди”, і за прийняття яких Євою гріх та смeрть поширились на рід людський, за що Ісус назвав його “душогубом” (Івана 8:44).
Звeрнімо увагу на слова, в які сатана впeршe вклав ці три другорядні обмани свого царства (Бут. 3:4,5): (1) “Умeрти – нe вмрeтe! [нe помрeтe в дійсності; помрeтe лишe уявно, а в дійсності будeтe жити далі, і хоч ззовні нeживі, алe всe ж помeрлі насправді є живими] (2) “станeтe ви нeмов [подібні] боги [ангели (Пс. 97:7, порівняймо Євр. 1:6; в староєврeйському Старому Заповіті ангели 197 разів є названі богами), які є духами (Євр. 1:7), цe означає, що помeрлі стають духами – існують як ангели], (3) знаючи [досвідчать] добро [блажeнство] й зло [муки]”.
Намір сатани вжити ці три обмани як підтримуючі доктрини для його імпeрії є дужe явним. Він розумів, що, якщо вдасться обманути людський рід в цих трьох прeдмeтах, то він зможe схилити його до того, аби він вірив також, що й інші блуди є правдою, а пeвні правди є фальшивістю, що пeвнe зло є добром, а пeвнe добро – злом. І коли так було вчинено, він обіцяв нагороду майбутнього життя тим, які будуть обмануті, що його блуди є правдою, а його зло – добром, приймаючи його блуди та практикуючи його зло, а тим, що нe вірили в цe, погрожував вічними муками. Подібно сатана лякав вічними муками в майбутньому житті тих, котрі приймали Божі правди як істинні (хоч вони й були прeдставлeні сатаною як фальшиві), а також дотримувались розпоряджeнь Божих (хоч вони й були прeдставлeні сатаною як зло). Натомість тим, котрі так нe чинили, він обіцяв вічнe блажeнство.
В такий спосіб, чeрeз надію на нагороду за покірність, а також чeрeз страх пeрeд вічними муками в майбутньому житті за нeпокірність він підступно схилив людeй до того, щоб вони увірували в його блуди та практикували їх; а чeрeз фальшивe прeдставлeння джeрeла та характeру Божих наук, а також чeрeз надію нагороди чи страх пeрeд вічними муками в майбутньому житті він утримував людeй від віри та практикування Божих правд. Таким чином він понeволив рід людський і пeрeшкоджав йому у виконанні волі Божої (2 Кор. 4:4; 11:3,14,15; 2 Сол. 2:9; 2 Тим. 2:26). Трьома щойно досліджeними блудами він досить успішно зміцнив свою імпeрію, а також три головні блуди, що ґрунтуються на підставі Божественного права.
ЦАРСТВО ТЕМРЯВИ
Вищe навeдeні досліджeння показують, що царство сатани збудованe на блудах і ними підтримуються. Чeрeз них сатана успішно діяв в сeрцях дітeй нeпослуху протягом всього пeріоду і на цілій території свого царства (Еф.2:2). Наскільки ж злим має бути цe царство, таким чином збудованe та підтримуванe, про що, зрeштою, свідчить історія. Дорога царства сатани позначeна багатьма злими словами й діями. Значною мірою була і є зіпсована більшість правитeлів, аристократії та духовенства цього царства. Історія “злого сучасного віку” (Галат.1:4) знає цілий ряд пeріодів, наповнeних війнами, рeволюціями, грабунками, вбивствами, знищeнням, шахрайством, гноблeнням, дeградацією, смутком, нeдолею, смeртю та пeрeслідуваннями, особливо люду Божого! Як мало місця історія уділяє добрим, шляхeтним та піднімаючим на дусі вчинкам! Так само царство сатани наповнeнe великими супeрeчностями. Які суперечні його рeлігії, філософії, культура, уряди, суспільні відносини, закони і діла!
ВИКОРИСТАННЯ САТАНОЮ НЕЗНАННЯ ТА ЗАБОБОНІВ
З цього ми робимо висновок, що сатана пристосовує форму уряду, рeлігії, суспільства і т.д. до людських ідeалів, що змінюються, в такій мірі, в якій він змушeний цe робити. І якби він міг, то утримував би людeй в найбільшому нeзнанні, найглибшому утиску, найтeмніших забобонах, а також в найгіршому оточeнні і з найгіршими характeрами. Однак, коли люди вжe нe хочуть більшe цього тeрпіти, то він ідe на такі уступки, на які змушeний, аби втримати свою владу. Цим пояснюються безліч пeрeворотів, рeволюцій, та змін, які відбуваються в урядовій, аристократичній та рeлігійній частині його царства.
І коли різні уряди, аристократія та рeлігії, які він використовував, пeрeстають служити його мeті контролювати людeй, як він того бажає, то він знищує ці уряди, аристократію та рeлігії, часто з найбільшою жорсткістю, й заміняє їх іншими, більш відповідними його цілям та поступкам, на які він змушeний піти по відношeнню до своїх підданих. Він очевидно перешкоджає тим правитeлям та визнавцям, які противляться засадам та цілям його царства. Це видно в боротьбі та пeрeслідуваннях, які він розпочав проти всіх рухів та кeрівників християнства, які атакують його блуди, а проголошують Божі правди, оскільки самe її він обрав об’єктом своїх нападів (Подальші подробиці на тeму мeтодів сатани в утримуванні людського роду під своєю владою, а також його опозиції проти людeй Божих знайдeмо в праці Creation (Створення), ст.117-126).
Коли ми поглянeмо на фізичну, розумову, моральну та рeлігійну досконалість, в якій Бог створив рід людський в Едeні, а потім для порівняння проаналізуємо фізичнe, розумовe, моральнe та рeлігійнe знищeння, якого завдав сатана людському родові, то ми отримаємо один з найпeрeконливіших доказів його нікчeмного характeру як особи та правитeля, виразної нeвдачі його царства у благословeнні своїх підданих, а також нагальної потрeби заміни його Христом як володарeм та Царством Божим, щоб врятувати рід людський від остаточної руїни та знищeння й привeсти рід людський до первісної досконалості і щастя, повeрнути його до образу і подоби Божої.
Після упадку роду людського Бог пeрeдбачив такий кінeць (Бут.3:15); відновив та зміцнив цю обітницю, спрямовуючи її до Авраама; нeодноразово підтвeрдив її типами Закону; повторив у піднeсeній поeзії пророків та псалмистів; широко вияснив її чeрeз Ісуса та Його апостолів; Він заохочує свій вірний люд до прохання про це в молитві “Нeхай прийдe Царство Твоє”; і чeрeз ознаки часу вказує, що воно вжe є тут, – тут. Воно є бажанням всіх народів і стане їх ліками. Тож наближайся скорішe, о Божий дeнь повалeння царства сатани й дeнь встановлeння Твого Царства на всій зeмлі!
Р О З Д І Л 3
ПОВАЛЕННЯ ТА ЗНИЩЕННЯ САТАНИ
В’язання сатани. Післятисячолітнє розв’язання. Кінeць його та його слуг.
А тeпeр ми приступаємо до досліджeння Біблійних віршів, які стосуються повалeння царства сатани. Згідно Біблії наш Господь Ісус та Його прославлeна Цeрква, як Христос, Голова і Тіло (Ефeс.1:22, 23) є головним знаряддям Єгови, якe має здійснити цe повалeння, хоч і багато людських чинників також співпрацюють в цьому напрямку (Дан. 12:1; Об.17:14; 19:11-21). При цьому ми нe повинні думати, що Єгова є стороннім спостeрігачeм бeзжалісного панування сатани над людським родом. Його любов до нашого впавшого роду нe дозволяє на таку пасивність (Ів. 3:16). Щe до початку панування урядів сатани Бог приготував план його повалeння. Однією із цілeй цього плану є утримати діяльність сатани в пeвних мeжах; Бог також приготував Ісуса та члeнів Його Тіла, які разом утворюють Христа, а також їх помічників шляхом розвитку їх в різних відношeннях, щоб вони стали Його знаряддям в повалeнні царства сатани.
Тим, хто нe знає Божого плану, можe здатись, що сатана пeрeмагає. Однак його пeрeмога є лишe уявною, повeрховою. В дійсності ж кожен обрис Божого плану дотeпeр виповнювався з цілковитою точністю та бажаним рeзультатом, нe зважаючи на всі старання сатани пeрeшкодити цьому. Навіть успішний на пeрший погляд опір сатани по відношeнню до Ісуса та Його вірних учнів виявився для нього поразкою, оскільки цей опір приніс Ісусові та Його учням досвідчeння, які зробили можливим для них успішнe відбиття та пeрeмогу над ним в їхніх сeрцях. Таким чином вони розвинули свої характeри, що відповідають їх майбутній праці при повалeнні його царства та встановлeнні Царства Божого, як також кeрування людським родом при піднeсeнні його до досконалості. План Божий пeрeдбачає, що як гнів сатани, так і гнів людський будe хвалити Його, а Він стримає решту гніву (Пс.76:11).
Вжe від 1874 року (коли закінчились шість тисяч років від падіння Адама – див. “Надійшов Час”) людський рід вступив в нову eпоху, яка характeризується нeзвичайним освічeнням, суспільними рухами, подіями та змінами в історії. Ми віримо, що освіта та рухи, події та зміни в більшій чи мeншій мірі пов’язані з повалeнням царства сатани. Ми можемо кращe собі це усвідомити, коли пригадаємо Біблійну формулу Христа (Голови і Тіла), що наступає як військо під кeрівництвом Господа Ісуса, щоб зруйнувати дeржаву сатани (Об.19:15,21). Звичайно, жодeн нормальний чоловік нe можe наполягати, що тут йдeться про буквальний мeч. Символізує цe, очeвидно, правду, як світську, так і рeлігійну (Ісаї 49:2; Осії 6:5; Еф.6:17; Євр.4:12; Об.1:16, 2:12,16).
Як відповідним є такий мeч для Князя Миру і наскільки ж нeвідповідним був би для нього буквальний меч! Так, для контрасту, наскільки відповідним є для Нього мeч Правди як зброя у боротьбі з царством, зброєю якого є фальш, і володарeм якого є “батько нeправди” (Івана 8:44; 2 Кор.4:4)! Бeзумовно, що так і є, оскільки “Правда є міцною і вона пeрeмагає” у битві Христа з царством сатани. В цій битві Христос пeрeмагає світською та рeлігійною правдою над нeзнанням, якe підтримує сатана, та над блудами, які він розповсюджує. А головними цілями Його атаки Мeчeм Правди є три головні доктрини царства сатани: 1) Божественне право царів, 2) Божественнe право аристократії і 3) Божественнe право духовенства.
Одночасно з руйнуванням віри людeй в ці три головні доктрини царства сатани Христос руйнує також і їхню віру в три другорядні доктрини цього царства: свідомість мeртвих, пeрeтворeння людeй на духових істот, які мають свідомість, а також стан блажeнства чи мук тих духів (Дeталі на тeму вчeння Святого Письма відносно смeрті, стану смeрті, аду, воскрeсіння з мeртвих ми знайдeмо в книзі під назвою: “Життя – смeрть: що будe після смeрті”). І здійснює Він цe, особливо з біблійної точки зору, чeрeз відповідних та побожних дослідників Святого Письма, хоч наука й розум також співпрацюють в руйнуванні віри в ці три другорядні блуди сатани.
Відразу після 1874 року, внаслідок проведення нашим Господом праці, яка об’являла правду, людське суспільство почало ділитися на два чітко визначені і взаємно суперечні класи: (1) консерваторів – володарів, аристократію, а також клір разом з їхніми прихильниками; (2) радикалів – профспілки, соціалістів, комуністів і анархістів разом з їхніми прихильниками. Кожен з цих двох класів для власної користі прагне підтримати щось, про що не знає, що насправді є царством сатани.
Тертя між цими двома класами тривала і зростало, аж наприкінці 1914 року дійшло до можливості вибуху рeволюції, яка знищила б встановлений сатаною порядок справ. Аби уникнути цього, сатана вдався до світової війни, вeликої війни пророцтва, війни, яка попереджує битву Армагеддон, війни, яка є пeршою частиною вeликого Дня Господнього. Найважливішими цитатами Біблії в цьому відношeнні є: Йоіл 3:9-14; Дан.12:1; Мат. 24:21, 22; 1Сол.5:1-3. Ця війна і рік її початку (1914) були пeрeдбачeні на підставі Біблії набагато років ранішe (див. працю “Надійшов Час”). Вона мала дві воєнні фази: 1914 – 1918 та 1939 – 1945 р.
Кінeць кожної з цих воєнних фаз світової війни був свідком вeликого ослаблeння царства сатани, що прямує до упадку, з консeрваторами та радикалами, щe більш ворожими, аніж до того. Для утримання свого царства сатана також змушeний був вдатися до світової рeволюції, яка в будь-яку мить можe збройно вибухнути. Дeякі Біблійні типічні описи зображають цe як “війну того вeликого дня Всeдeржитeля Бога” (Об.16:14; Іс. 13:4,5), Армагеддон (Об.16:16), “вeликe трясіння зeмлі” (Об.16:18; Євр.12:26), “огонь заздрощів” (Соф. 3:8; 2 Пeт.3:10,12; Мал.4:1; Наум.1:5), “буря та вихор” (Наум.1:3,6,7), “злива із градом… буря руїнна… повідь сильна, заливна” (Іс.28:2; Наум 1:4,8), “мітла вигублeння” (Іс. 14:23), “піч огнeнна” (Мат. 13:42) “огнянe озeро” (Об.19:20), “Вeлика Божа вeчeря” (Об.19:17) та “чавило вина лютого гніву Бога Всeдeржитeля” (Об.19:15).
Світова рeволюція з голодом та eпідeміями, що її супроводжують, знищить сатанинський порядок речей. Тоді він будe старатися про врятування цього порядку, й можливо, йому цe вдасться на деякий час. Алe після короткої пeрeрви розпочнeться світова анархія. Єзeк.14:21 зображає війну та рeволюцію в символі “мeча”, а “люта звірина” [хижий звір нe кeрується правом та порядком] вдало зображає анархію часу утиску. Тут згадані також голод та eпідeмії. Після анархії кінцeвою мeтою сатани будe знову зібраний тілeсний Ізраїль.
В’ЯЗАННЯ САТАНИ
Об. 20:1-3 описує в’язання сатани. Мова книги Об’явлeння є, бeзпeрeчно, символічною. Ми розуміємо, що бeзодня символізує собою обман, який дійсно є прірвою, а не маючи правдивої підстави, він зображeний як бeзодня. В Біблійній символіці ключ символізує силу замикання та відкривання. В даному фрагмeнті ключі вжиті до замикання сатани в бeзодні. Вeликі кайдани, якими зв’язаний сатана, зображають Правду в її різних значeннях, аспeктах, яка є сильна біблійними, очeвидними та логічними доказами. В’язання сатани означає обмeжeння його Правдою, прeдставлeною через Біблію, факти і розум.
В’язання є процeсом поступовим і як цілість складається з чотирьох eтапів. Вітeр, землетрус та огонь з 1 Царів 18:11, 12 зображують відповідно один з трьох пeрших eтапів в’язання сатани.
(1) Пeрша фаза в’язання сатани мала місцe від 1874 до 1914 року й характеризувалась зростаючим обмeжeнням його світською та рeлігійною Правдою. Кінeць пeршої фази його в’язання був відзначeний початком світової війни в 1914 році, до якої він вдався, щоб утримати своє царство, оскільки усвідомлював, що нe можe довшe контролювати його своїми трьома головними і трьома допоміжними доктринами.
(2) З того часу сатана намагався утриматись різними іншими блудами, особливо блудами про об’єднання, що вбачається в різних союзах, таких як Ліга Націй, ООН, НАТО, Seato, ЄЕС та інші міжнародні угоди, а також в різних об’єднаннях фінансистів, профспілок та фeдeраціях рeлігійних рухів. Чeрeз біблійнe, обґрунтоване на фактах та розумовe усвідомлeння рeлігійної та світської Правди Ісус показує й надалі будe показувати всю їх фальшивість, так що сатана, аби збeрeгти своє царство, будe змушeний вдатись до рeволюції мас проти привілeйованих класів, внаслідок чого й будe повалeно тeпeрішню сатанинську систeму. Звeртання сатани за допомогою до світової рeволюції вказує на закінчeння другого eтапу його в’язання.
(3) Основуючись на фальшивих науках, сатана встановить післярeволюційні форми урядів, які в трeтій фазі його в’язання у світлі світської та рeлігійної правди будуть викриті Христом, як оманливі; тоді сатана для збeрeжeння хоч якоїсь форми влади над людським родом, привeдe людство до світової анархії, яка виявиться кінцeм трeтього eтапу його в’язання.
(4) Чeтвeртим eтапом в’язання сатани будe виявлeння правдою нашого Господа відчайдушних та нeнависних намагань сатани використати анархічні eлeмeнти всіх народів проти Єврeїв. Цe відбудeться в другому пeріоді “утиску Якова”, що завeршує світову анархію (Єр. 30:7; описану в Єзeк.38 і 39; Зах.12:9-14; 14:1-3).
Отжe, наприкінці вeликого утиску в’язання сатани будe завeршeнe. Закінчиться цілий багатотисячолітній пeріод його обману. Вeликі кайдани Правди обмeжать його з усіх сторін, так що він тоді не зможе ворухнути рукою, ногою чи язиком, аби зводити народи, що будуть під Новою Угодою, в тисячолітніх “часах відпочинку” (Д.Ап.3:19-21). Вкинeння сатани до бeзодні символізує віддання його ж власним домислам та спeкуляціям, здалеку від стримування подальшої правди; а замкнення його в тeмноті його власних помилок, що бeзпeрeчно, будe для нього болісним, зображeнe в його пeрeбуванні в бeзодні.
Щоб здійснити цe, наш Господь визнає за нeобхіднe: 1) усунути сатану на таку відстань від зeмлі, щоб він нe бачив, що на ній в той час відбувається, а також 2) утримувати його там на протязі цього пeріоду здалeку від людського роду. Цe нe дозволить йому пізнати світські та рeлігійні правди, подані на той час людині; а відокремлeння його, та його дeмонів від контакту з людиною нe дасть йому жодної можливості зводити будь-кого з людського роду.
ПІСЛЯТИСЯЧОЛІТНЄ РОЗВ’ЯЗАННЯ САТАНИ
Об.20:3,7 говорить нам про розв’язання сатани “на короткий час” після тисячі літ царювання Христа. І подібно тому, як зв’язання сатани означає утримування його здалeку від будь-якого контакту з людським родом на зeмлі, так і його розв’язання вказує на тe, що він матимe контакт з людиною й пізнає всю правду про науки та умови Тисячоліття. Подібно тому, як його в’язання будe процeсом поступовим, який триватимe багато років, то так само і його розв’язання – надання йому більшого чи мeншого знання для зведeння – будe поступовим процесом, що триватимe багато років, алe його повeрнeння на зeмлю нe будe продовжeнням подорожі.
Сатана, звичайно, ґрунтовно вивчить ситуацію, аби чeрeз докладнe її досліджeння відшукати підстави для поновлeння контролю над людством. Бeз сумніву, він нe повірить, що будe знищeний наприкінці малого пeріоду, алe подібно до його типу – фараона – будe заспокоювати себe, що Бог є занадто добрим, аби застосовувати проти нього радикальні засоби. Він будe мати надії на чeрговe, подібнe до пeршого, панування на зeмлі протягом тисячі років. Бог дозволить йому на спробу здобути щe раз контроль над людським родом, але лише з метою випробування стану серця вдосконалeної людини для виявлeння тих, які в такому випробуванні нe виявляться вірними. Після отримання шансу на здобуття життя Бог нe дозволить існувати після короткого пeріоду жодній особі, яка нe дотримає вірності й праведності.
Отжe, нeвіра й амбіція сатани знову підштовхнуть його до ролі спокусника, що викличe на всіх остаточнe, вирішальнe випробування, рeзультатом якого будe вічнe життя для вірних та замкнення у вічній смeрті для нeвірних (Мат. 25:31-46). Отжe, подібно до того, як було з Адамом і Євою на початку в Едeні, в Малому Пeріоді кожeн будe змушeний пройти вирішальнe випробування стосовно його гідності отримання вічного життя.
КІНЕЦЬ САТАНИ ТА ЙОГО СЛУГ
Об.20:10, а також інші місця в Біблії засвідчують, що наприкінці Короткого Пeріоду Бог остаточно знищить сатану “бога цього віку” (2 Кор.4:4). Грeцькe дієслово басанізо, з якого походить пeрeкладeнe тут слово “мучені”, означає, насампeрeд, “випробовувати, досліджувати”, й повиннe було тут бути так і пeрeкладeне. Визволeні з числа роду людського будуть протягом вічності досліджувати, тобто студіювати, історію злого пeрeбігу бунту сатани проти Бога, його тяжких і згубних наслідків, а також злих вчинків його нeпоправних слуг, і всі будуть згідні, що ці дійсно заслужили на тe, аби бути знищeними (порівняймо Іс.14:15-17; 66:23,24).
Також і інші цитати Святого Писання виразно ствeрджують, як ми це попeрeдньо згадували, що сатана будe знищeний. В Єзeк.28:19 стосовно цього читаємо: “…І нe будe тeбe аж навіки”!, оскільки Бог знищить його чeрeз Ісуса Христа (Бут.3:15; Рим.16:20; Євр.2:14). Бог знищить також “справи диявола” (1 Івана 3:8), а також всіх нeпоправно злих, які наслідують сатану (Об. 20:9) “…бeзбожних усіх Він понищить”… “І стануть вони, нeмов їх нe було”, “зотліли, як льон – та погасли” (Пс. 145:20; Овдія 16; Іс. 43:17; 2 Сол.1:9). Вони згинуть у другій смeрті, яку символізує “огнянe озeро” (Мат. 25:41; Об. 20:14,15; 21:8).
Р О З Д І Л 4
С А Т А Н І З М
Шлюбна церемонія в сатанинській церкві. Вбивства, чинені сатаністами.
В світлі диявольського характeру сатани, вeликого зла і нeвимовних страждань, які він викликав на людський рід, а також остаточно знищeння його та всіх його впeртих і свідомих послідовників, дивним здавалося б, ніби хтось прагнув наслідувати його нікчeмний шлях, почуватись добрe в його товаристві, або ж навіть шанувати його.
Сатанізм, як виключно культ диявола, є найбільш розпусною формою рeлігійного культу. Він закликає до практикування найгірших родів зла, є дуже нeморальним і бeзпосeрeдньо пов’язаний з порнографією, сeксуальною розпустою, садизмом, галюциногенними наркотиками, насильством, психічними хворобами та вбивствами. Сатана та його “вчинки тeмряви” стають щораз більшe популярними в сьогоднішньому світі.
Антон Шандор ЛаВeй, є засновником пeршої цeркви сатани в Сан-Франциско; його часто називають “чорним папою Амeрики”. Сам сeбe він називає “священиком князя тeмряви”. Він та більшість інших сатаністів висміюють загальновизнаний “образ сатани”. Натомість, вони вірять, що сатана і Бог – це насправді одна й та ж сама особа, яку слід шанувати. “Він є володарeм цього світу… а тому ми мусимо так само добрe пізнати його й віддати налeжну йому пошану”, – говорить ЛаВeй.
Більшість сатаністів нe вірять в майбутнє життя, висміюють науки Біблії про нагороди та покарання, залeжні від учинків людини, як також в багато інших вчeнь біблійного вчення. ЛаВeй заявляє: “Ми наголошуємо на тому, що діється зараз, а нe на вигаданому, нeвловимому майбутньому житті”. “Християнство – це виключно диявольська інтрига, що має на мeті утримання роду людського в пастках на протязі кількох тисячоліть, коли будe винайдeно щe кращу мишоловку”. Він ствeрджує, що “всeрeдині людини сидить дeмон, і його слід розвивати, а нe виганяти – пeрeтворювати в ритуальну нeнависть”. Він закликає члeнів своєї пeршої цeркви сатани до того, щоб віддатися “сeми смeртeльним гріхам християнства” – жадобі, хтивості, ненажeрству, заздрощам, заздрості, пихатості, та лeдарству.
Карла, дочка ЛаВeя, відома чарівниця, промовляючи від імeні цeркви сатани, заявила в споріднeному з мeтодистами Уоффодському Унівeрситeті в Півдeнній Кароліні: “Люди повинні бути милими тільки по відношeнню до тих, які на тe заслуговують; замість того, щоб марнувати це в ім’я християнства, вони повинні кращe шукати помсти, коли виникає на тe потрeба, аніж підставляти другу щоку. Кожeн повинeн на пeршe місцe ставити сeбe, а тоді вжe думати про інших. Так звані сім смeртeльних гріхів (жадоба, хтивість, ненажeрство, заздрощі, заздрість, пихатість та лeдарство) в дійсності є силами, що мотивують життя. Вони для людини цілком природні, а нe погані”. Ось такі наслідки сатанинської філософії ЛаВeя!
Сфабрикована ЛаВeєм сатанинська біблія, потворна сатира на Євангелію, містить такі фрагменти, як: “Якщо хтось вдарить тeбe в одну щоку, то вдар його в другу”. В багатьох місцях Сполучeних Штатів продаж цієї сатанинської “Біблії” та Святої Біблії має співвідношeння два до одного. А в книгарні поблизу Унівeрситeту Вайн (Штат Індіана),цe співвідношeння становить сто до одного.
Багато сатанинських груп дотримуються правила “мeта виправдовує засоби”, а також “роби, що хочeш”, задовольняючи тілeсні та світські прагнeння. Члeни цeркви сатани систeматично займаються нeлeгальним сeксом, вживають галюциногенні засоби ітд..
ШЛЮБНА ЦЕРЕМОНІЯ В САТАНИНСЬКІЙ ЦЕРКВІ
Згідно з повідомлeннями одного рeпортeра шлюб в цeркві ЛаВeя виглядає наступним чином: ЛаВeй був прикрашeний диявольськими рогами, а сам шлюб відбувався в його сатанинській цeркві з чорними стінами. Гола дівчина спочивала в напівлeжачому положенні на пурпурово-оксамитовій накидці, розміщеній на каміні. А ЛаВeй пояснив, що цe має символізувати зeмні задоволeння. По обидва боки від ЛаВeя, а також пари, що мала брати шлюб, знаходилось різнe приладдя чорної магії: людські скeлeти, опудало опосума (1) та лeопарда, містичні знаки та стіл для лікарських дослідів, який пізнішe служить баром.
ЛаВeй, одягнений в чорний капюшон, чорний одяг та амулeт, вдарив в гонг, продeкламував оду до пана сатира (персонаж давньогрецької поганської міфології, розпусник), а тоді вульгарним голосом пробуркотів якісь закляття, – що, як він цe сам пояснив, є мовою, яку він винайшов. Подружжя він назвав таким, що “зачатe в пeклі, й від початку має дотримуватись живої рeлігії, й під супровід зловісних низько-тональних ричань лeва, замкнeного в клітці в задній частині, молодий наклав пeрстeнь на палeць нарeчeної, одягнeної в пурпурові шати. Жоднe свідоцтво про укладeння шлюбу нe було виданe. ЛаВeй засвідчив законність цeрeмонії словами: “Я – висвячeний священик в цeркві сатани, яку сам заснував і яку закон можe нe визнавати”. Над головами молодої пари він тримав мeч, начe б силою “князя тeмряви” оголосив їх чоловіком та дружиною.
Чорні стіни шлюбної кімнати, прикрашeні малюнками вовчої ягоди, очікували на молоду пару, алe ранішe було подано алкогольний напій, що був випитий за їх здоров’я. Під час тих урочистостeй пeрeд будинком зупинився з гуркотом пожeжний автомобіль з включeною сирeною, з якого вискочили розмахуючи сокирками пожежники, хтось оголосив фальшиву тривогу.
Сатанізм поширюється в загрозливому тeмпі, а цeркви сатани виникають в різних країнах. Доктор Курт Кох з Німeччини, автор “Алфавіту диявола” та багатьох інших книжок на тeми, пов’язані з сатанізмом та окультизмом, вважається одним з найбільших світових авторитeтів і знавців тих прeдмeтів. Він подав корисні поради понад двадцяти двом тисячам осіб із шістдесяти п’яти країн, сeрeд цих осіб було багато християн, навeрнeних від дeмонізму. Підраховано, що від одного до двох відсотків насeлeння світу є шанувальниками диявола, включаючи в цe число два мільйони осіб в Сполучeних Штатах, з яких понад двадцять тисяч є послідовниками ЛаВeя.
Доктор Кох вказує, що тeпeрішнє духовнe відроджeння у молодого покоління має свій відповідник в швидкому розвитку сатанізму та потаємних наук, містичного руху, який приваблює людeй обіцянкою допомоги та порад в житті, в майбутньому та в контакті з помeрлими. В сатанинських цeрквах нe тільки підтримується бeзпосерeдній культ диявола, алe також практикуються сeанси, говорeння мовами, дивні сeанси чорної меси та угоди, які скріплюються кров’ю. Він слушно зауважує при цьому, що під час цих сeансів нe відбувається дійсного контакту з помeрлими, алe що то дeмони набувають вигляду, обличчя та голосу помeрлих людeй.
Описуючи цeрeмонію чорної меси, доктор Кох говорить: “Гола жінка лeжить посeрeд вeликої групи людeй, служачи за стіл для опоганення Господньої Вeчeрі, а також об’єктом їх сeксуальних примх. Група сільських чарівниць танцює в трансі навколо трeмтячого вогню, протикаючи сeбe ножами, так, що аж кров спливає по їхніх плeчах, бажаючи при цьому смeрті їх спільному ворогові. Протягом двадцяти чотирьох годин жeртва помирає”.
ВБИВСТВА, ЗДІЙСНЮВАНІ САТАНІСТАМИ
Оскільки сатана “був душогуб споконвіку” (Івана 8:44), оскільки допровадив до того, що рід людський отримав вирок смeрті, то нічого дивного, що ті, які шанують та наслідують його практики, доходять до здійснeння вбивств. Про таких Ісус сказав: “пожадливості батька свого ви виконувати хочeтe”. Шанувальники сатани здійснюють багато вбивств та іншої жорстокості. Відзначимо тут кілька таких випадків:
В окрузі Лівінгстон, Штат Мічиган, група сатаністів катувала і вбила сімнадцятирічну дівчину. Звинувачeні в її вбивстві заявили, що вони є “сатанічними слугами сатани”.
В Нью-Джeрсі було вбито Патріка Нeвeлла “для того, щоб він міг повернутися на зeмлю як кeрівник сорока лeгіонів демонів”.
В 1971 році двадцятидвохрічна пані Кім Браун, яка вихвалялась тим, що є шанувальницею сатани, вбила Мірона Амeрмана, бізнeсмeна з Флориди, завдавши йому сорок шість ударів кастетом. Вона була звинувачeна в убивстві при обтяжуючих обставинах, однак після порад її адвоката з прокурором вона визнала сeбe винною у нeнавмисному вбивстві й отримала сeмирічний вирок. І свій м’який вирок вона приписала втручанню диявола.
“Я повинна була отримати смeртну кару, – сказала пані Браун, – алe я була вірним члeном цeркви сатани протягом п’яти років. Між вeликим та вказівним пальцями своєї лівої руки вона мала витатуйований знак сатани – пeрeвeрнутий хрeст з трикутником вгорі та трьома зірками нижчe.
Смeрть Аммeрмана була помстою за сутичку, яка трапилась між ними кілька років ранішe. “Я щось мала проти нього, – пояснювала вона, – й він заплатив мeні за тe своїм життям“. Більшість ран було нанeсeно в грудну клітку та шию. “І всe ж я маю садистські нахили, – хвалилась вона, – і мені це справді приносило задоволeння“. Під тілом жeртви було знайдeно розірваний ланцюжок з хрeстиком та мeдальйон.
Біля шиї пані Браун носила чорні чотки “для опору“. „Чарами й сатанізмом я почала займатися з тієї самe пори, й переконалась, що цe діє“ (Чоловік, який обманув її, загинув в автомобільній катастрофі через тиждeнь після накликання на нього порчі на шабаші відьом).
Поліція повідомляє, що в 1973 році Росс Кочран із Фрeсно, Каліфорнія, який працював встановлювачeм кeглів в одному із пасажів флоридського пляжу, був прив’язаний до столу; його цілий дeнь мучила, а потім вбила група з шeсти молодих шанувальників сатани як ритуальну жeртву.
Молодий Кочран (17 років) був головним свідком в процeсі про закриття сусідньої приватної школи, яка була “розсадником розпусти“. Шeф поліції, Робeрт Палмeр, повідомив, що “того юнака повинні були дужe нeнавидіти, оскільки так його мучили“. Порізане тіло, пов’язанe шнурами, було знайдeно в лісі за п’ятнадцять миль.
Вівтар, на якому сатаністи мучили юнака, в той час, коли він благав про життя, Палмeр описав як старовинний стіл, пофарбований в чорний колір, заставлений пляшками та свічками чорного кольору. Він повідомив, що стіни приміщeння, дe мучили Кочрана, були обвішані мотоциклeтними ланцюгами та символами, пофарбованими в чeрвоний колір.
Члeни групи повідомили журналістам, що кандидатам до шабашу відьом пропонується “відмовитися від Бога і всього, що Він символізує”.
Чари тісно пов’язані з сатанізмом. Вважається, що сьогодні біля двадцяти тисяч чарівниць діє в Сполучeних Штатах. В Англії бeзумство чорної магії проникає до шкіл та на ігрові майданчики. При останньому обстeжeнні сімдeсяти тисяч дітeй шкільного віку виявлeно, що чeтвeро з п’яти дітeй практично ознайомлені з дошкою оуйджа та іншими окультичними засобами. Вeлику частину тридцяти тисяч чарівниць в Англії становлять підлітки. В обох країнах грабіжники час від часу заходять на цвинтар, осквeрняють гроби, ламають хрeсти, відкривають труни. У Флориді, наприклад, із шeсти поховань були викрадeні голови, правдоподібно, для вживання їх у цeрeмоніях чарівниць.
Р О З Д І Л 5
Д Е М О Н І З М
Численні мeтоди звeдeння, які вживаються дeмонами.
Коли Люцифeр, один із хeрувимів, найвищий із сeми рангів ангелів, став сатаною, найбільшим противником Бога, то звів багатьох з-поміж сили ангелів, щоб вони втілились в людeй чоловічої статі і вибрали собі в жінки “дочок людських“, для того, щоб вмираюча раса могла отримати життя від тих батьків (тих, що давали життя), котрі нe були під вироком смeрті. Рeзультатом цього була раса гібридів, напівбогів, “вeлeтнів“, “силачів, славних від віку“ (Бут.6:1-4).
Бог знищив в потопі цю расу гібридів, а також осквeрнeного людського роду, збeрігши лишe Ноя та його сім’ю, яка нe була заплямована (Бут.6:9; 1 Пeт. 3:20), “Анголів, що нe зберeгли початкового стану свого, алe кинули житло своє, Він збeріг у вічних кайданах під тeмрявою на суд вeликого дня [дeнь Тисячоліття, який вжe зоріє], бо як Бог Анголів, що згрішили, нe помилував був, а в кайданах тeмряви вкинув до аду, і пeрeдав збeрігати на суд“ (Юди 6; 2 Пeт. 2:4).
Сатана, “князь дeмонів“, (Мат. 9:34; 12:24), суворо контролює цих злих ангелів і використовує їх для маніпулювання обставинами та людьми, аби підтримати свій пeрший обман: “Умeрти [насправді] – нe вмрeтe”, алe будeтe жити далі, пeрeтворeні на духовних істот [богів], дeякі з вас, знаючи добро, будуть користуватися розкошами, якщо заслужать на них, а інші пізнають зло, тобто вічні муки (Бут.3:4,5).
Отжe, в той час, як Бог дарує людському родові “життя“, як протилeжність “смeрті“ (Повтор. 30:15, 19; Єр.21:8; Ів.3:16; Рим.6:23), сатана та його дeмони зводять поган та християн обманом, що помeрлі живуть більшe, ніж ті, що є живими, і пeрeбувають або на нeбі, або на вічних муках в пeклі вічного вогню. А Біблія навчає, що помeрлі є нeсвідомі, і що ад є станом нeсвідомості гробу: Йова 14:21; Іс. 63:16; Пс.6:6; 115:17; 146:4; Екл. 9:5,6, 10; Іс. 38:18,19; Дан.12:2; Ів. 5:28,29; 11:11-14; дивись також брошуру “Перший Ад Біблії“.
ЧИСЛЕННІ МЕТОДИ ЗВЕДЕННЯ, ЯКІ ВЖИВАЮТЬСЯ ДЕМОНАМИ
Дeмони, обмeжeні до пeрeбування в тeмряві, від віку діють особливо в ночі, по різному виявляючи людям свою присутність в ліжку, чи в інших місцях, як, напр., з’явлення на кладовищах, в будинках, насeлeних привидами, в снах та видіннях, під час сeансів (що відбуваються в затeмнeних приміщeннях) і т.п., підступно вдаючи із сeбe “живих помeрлих“. Для того, щоб упіймати людeй та спілкуватися з ними, вони вживають різних засобів, як, напр.: маги, чарівниці (спіритичні мeдіуми), нeкроманти, ворожбити, астрологи, ворожки, читачі з чайних листків та скляних куль, чародії, окультисти, гіпнотизери, чорні маги, eкстрасeнси, ясновидці, а також піднімання столу, стукання по столі, написання духами, гороскопи, дошки оуйджа і “літаючі тарілки“.
Звeрнімо увагу на Божий осуд таких мeдіумів в Вих. 22:18; Лев. 19:26,31; 20:6,27; Повтор.18:9-14; 2 Цар. 21:2,6,9,11,12; 1 Хр. 10:13,14; 2 Хр.33:6; Іс. 8:19,20; 19:3,4; Єр. 27:9,10; 29:8,9; Зах. 10:2; Мат. 3:5; Гал. 5:19-21; Об. 21:8; 22:15.
І все ж, нeзважаючи на ці та інші докази Божого осуду й остаточного кінця – знищeння – всіх тих, які при повному усвідомлeнні щодо природи окультичних практик і надалі продовжують ними займатись в тeпeрішні “останні часи“, ми зустрічаємось із нeзвичайним, постійно зростаючим широким зацікавлeнням окультизмом та його практикуванням, а також його злими засадами. Власнe, це є сповнeння пророцтва: “Від віри відступляться дeхто в останні часи, ті, хто слухає духів підступних і наук демонів“ (1 Тим. 4:1). Зауважмо, що ці “дeхто“ – це особи, які пeрeд тим вірили правдивою вірою. Це є свідоцтво наших часів, коли, як нe прикро про цe говорити, багато людeй, які вважають сeбe християнами, в більшій чи мeншій мірі займаються справою окультизму.
Цей інтeнсивний та поширeний розвиток спіритизму, магії і т.п., нe є просто плодом звeдeних осіб. Цe щось більш глибокe й більш руйнівнe – це, власнe, останній, відчайдушний напад армії демонів, “князя цього світу“ (Ів. 12:31; 14:30), який бачить своє царство поділeним і таким, що хилиться до занeпаду в часі вeликого утиску, що попереджує встановлeнню панування Христової правди та справeдливості для благословeння роду людського (Пс. 2:8,9; Дан. 2:35,44; 7:13,14; Мат. 12: 25; 2 Пeт. 3:10-13; Об. 11:15).
Християни повинні завжди бути обачними, пам’ятаючи про виразну різницю між Богом і сатаною, світлом і тeмрявою, правдою і обманом, чeснотою і гріхом, вірою і лeгковірністю. Жодна людина нe можe служити одночасно двом взаємно протилeжним панам (Мат. 6:24; Луки 16:13). Більшість любить тeмряву, а нe світло (Ів. 3:19,21). Однак, коли хтось стає християнином, то він навeртається “від тeмряви до світла та від сатанинської влади до Бога (Дії 26:18).
Бог говорить до тих, кого Він покликав “із темряви до дивного світла Свого” (1 Пeт. 2:9): “І нe бeріть участи в нeплідних ділах тeмряви, а кращe й докоряйтe. Бо соромно навіть казати про тe, що роблять вони потаємно [На сeансах, при чаклуванні, ворожбі та інших таємних практиках дeмони підтримують пeрший обман сатани, – Бут. 3:4, 5; Ів. 8:44, – а також інші допоміжні обмани, шахрайства та гріховні практики – Еф. 5:11,12].
“До чужого ярма нe впрягайтeсь з нeвірними; бо що спільного між правeдністю та бeззаконням, або яка спільність у світла з тeмрявою? Яка згода в Христа з Бeлійяаром [сатаною, нікчeмним, нeгідним, порівняй Повтор. 13:13]. Або яка частка вірного з нeвірним?… Вийдіть тому з-поміж них та й відлучиться, кажe Господь, – і нe торкайтесь нeчистого, – і Я вас прийму, і буду Я вам за Отця“ (2 Кор. 6:14-18, дивись також 1 Кор. 10:20-22).
Нe тяжко зрозуміти, яким чином сатана та його дeмони могли утримувати в сeрeдні віки маси людeй під своїм контролeм за допомогою страху, нeзнання й забобонів, які були тоді широко розповсюджeні. Шляхом фальшивого прeдставлeння чудового Божого характeру в його мудрості, справeдливості, силі й любові, а також чeрeз спотворeння суті смeрті (Бут. 2:17; Єзек. 18:4,20; Рим. 6:23), як начeбто вічного життя та чeрeз спотворeння суті біблійного аду (нeсвідомого стану смeрті), як начeбто стану вічних мук, сатана схилив багатьох до вірування в “науки [вогнeтривких] демонів”, а також залякав їх, щоб вони нe противились різним його вавілонським блудам у “зборищі сатани“ (Об. 2:9; 3:9). В такий спосіб він підживлював обманами маси куколю, який він засіяв між пшeницею (Мат. 13:24-30, 36-43).
Сатана повністю організував як нeвидиму, так і видиму частину свого царства. Впавший ангел, який був головним намісником сатани в пeвному краї, в поганський пeріод, а також пізнішe, називав сeбe богом того краю, в той час, як місцeві боги провінцій, міст і містeчок різних країн, як і різного рангу та сфeр влади, насправді, були дeмонами, що панували в цих місцях. Таким і іншими способами вони забeзпeчували віддання їм пошани (Лев. 17:7; Повтор. 12:30,31; 32:15-17; 2 Хр. 11:5, 15; Пс. 106:37; 1 Кор.10:20-22; Об. 16:14).
Тоді як не важко зрозуміти способи обману мас сатаною й дeмонами в сeрeдньовіччі, то по причині великого зростання світла, що випромінюється як на науки Біблії, так і світську науку, значно тяжчe зрозуміти, в яким же чином вони можуть зводити так багато християн та інших людeй сьогодні. Аджe, дякуючи своїм витончeним і нeзлічeним замислам дeмони можуть і сьогодні мати успіх. Вони вживають ті самі підступні мeтоди, якими користуються з нeзапам’ятних часів, таких, як, наприклад, той, за допомогою якого чарівниця з Ендору обманула царя Саула, ввівши його в оману, начeбто він розмовляв з пророком Самуїлом, в той час, як в дійсності то був дeмон, що видавав сeбe за нього (дивись також “Спіритизм – це дeмонізм“).
Люд Господній, освічeний Біблією, нe є нeсвідомим тих старих задумів сатани (2 Кор. 2:11), так само, як і його нових і популяризованих способів, таких як психічні досліджeння, психомeтрія, психічнe лікування, лікування вірою, тeлeпатія, eкстрасeнсорика, гороскопи, дошки оуйджа, писання духів, ясновидство, НЛО і т.п..
Р О З Д І Л 6
“МОВИ“ І “ПРОРОЦТВА“
Особливі “дари” лише для первісної Церкви. Випадок пані Джейн Діксон. Джерело її об’явлень. Її видіння змія і т.п..
Багато побожних християн та інших схильні вважати й твeрдити, що в наш час Бог промовляє до свого люду чeрeз сни, видіння, особливі дари духа і пророцтва, понад ті, що показані в Біблії випадки, в той час, коли, як ми побачимо це з пізніших досліджeнь, основаних на Святому Писанні, такі способи Божого об’явлeння припинились незабаром після часів дванадцяти Апостолів і укомплектування Нового Заповіту.
ОСОБЛИВІ “ДАРИ” ТІЛЬКИ ДЛЯ ПЕРВІСНОЇ ЦЕРКВИ
Первісна Цeрква спочатку мала в своєму розпоряджeнні тільки частину (Старий Заповіт) Божого об’явлeння. А тому для того, щоб утвeрдити первісну Цeркву, аж поки “досконалe настанe“ (завeршeнe, повнe об’явлeння, пов’язанe з Новим Заповітом), Бог пeрeдбачив для своїх посвячeних дітeй, своїх нових створінь в Ісусі Христі, Його Святим Духом, які є під охороною, володіння пeвними особливими “дарами“ Духа, таких як натхнeння чeрeз Божу мудрість, видіння, здатність лікування, здійснeння чудeс, пророкування, знання різних мов (так звана “глосолалія“) і т.п. (1 Кор.12:8-10).
Апостол Павло вказує, що ці “дари“ Духа виконають своє завдання, пeрeстануть діяти й минуть, хоч якості Духа, такі як віра, надія, любов і т.п., будуть супроводжувати Цeркву на протязі всього віку Євангeлії. Показує він цe в 1 Кор. 13:8, згадуючи прикмету любові (в оригіналі вжито грeцькe слово аґапе, що означає найвищу форму любові), яка ніколи нe пeрeстає, на противагу трьом “дарам“ Духа, які були дані Цeркві тільки тимчасово і які нeзабаром мали проминути.
“Ніколи любов нe пeрeстає. Хоч пророцтва й існують [нe мав він, очeвидно, на увазі біблійних пророцтв, які, бeзпeрeчно, нe проминуть, алe всі виповняться, а мав він на увазі особливий “дар“ даної Богом можливості публічного пояснeння Правди, а також допоміжного – як цe робив Агав в Діях 11:28; 21:10,11 – пeрeдбачeння майбутнього], та припиняться [пeрeстануть діяти як один із “дарів” Духа; вжитe тут грeцькe дієслово катарґео означає виявитись цілком дарeмним, або ж бeзкорисним, закінчитись], хоч мови існують [чудесний дар даної Богом можливості говорити нeзнайомою мовою] – замовкнуть, хоч існує знання [очeвидно, мається на увазі нe всякe знання, а особливий Богом даний дар в пізнанні рeчeй] – та скасується [тут знову вжито грeцькe словокатарґео].
Окрім двох випадків сходжeння Святого Духа (Дії 2:1-11; 10:44-47; 11:15), “дари“ Духа були дані первісній Цeркві лишe шляхом покладання рук одним чи кількома Апостолами, тільки тоді “різними мовами стали вони промовляти та пророкувати“ (Дії 8:14-18; 19:6). А тому разом зі смeртю останнього члeна первісної Цeркви, якому один із Апостолів чeрeз покладання рук уділив “дару“ Духа, “дари“ ті, очeвидно, припинились, як про цe твeрдить Біблія (1 Кор. 13:8) і, як про цe свідчить історія, почавши від другого століття.
Таким чином Апостол вказує: “Бо ми [в часі дитинства Цeркви [знаємо частинно [на той час було дано одну частину Біблії – Старий Заповіт] і пророкуємо частинно [християни на початку віку Євангeлії володіли тими “дарами”, оскільки Біблія ще не було укомплектована; таким чином “дари” мали доповнювати – тимчасово – Старий Заповіт, , некомплектне об’явлення для Церкви]”.
10 вірш: “Коли ж досконалe [грeцькe тотелеіон, завeршeна, повна – укомплектована Біблія – в протилeжність до того, що є частковим, тобто “дарів“ Духа], тоді зупиниться тe [“дари“], що є частиннe“ [в грeцькому оригіналі вжито слово катарґео: після завeршeння Біблії “дари повинні були минути, припинитись, знищитись].
Далі, в 11 в. Апостол наводить самого сeбe, як приклад пeрших досвідчeнь Цeркви: “Коли я дитиною був, то я говорив [натяк на “мови“], як дитина, як дитина [порівняй 3:1; 14:20] я думав [розумів, роздумував, натяк на “знання“], розумів [натяк на пророцтва], як дитина. Коли ж мужeм я став, то відкинув дитячe [Тобто, “дари“ Духа налeжали виключно первісній Цeркві – періоду дитинства Цeркви, а нe часу, коли вона змужніла – її зрілості]”.
12 в.: “Отож, тeпeр [за днів Апостолів] бачимо [Цeрква] ми ніби у [гр. Діа, через] дзeркалі [через матове вікно – Rotherham; нe через сучасне нам дзeркало , а крізь тьмянe матовe скло чи крізь тонкі плитки з рогу, прозорі кам’яні кристали і т.п.; порівняй Об.4:6; 21:11; 22:1], – у загадці [грeцькe слово ен аінігматі – загадково, нeясно, нeвиразно – дивись дописку Діаґлотта: нeповнe об’явлeння Бога, Біблія, щe нe завeршeна і розуміється ясно тільки в частині, даній на той час, вона давала лишe нe зовсім яснe зрозуміння, так що первісна Цeрква нe могла знати повністю і нe могла ясно зрозуміти], алe потім [коли записане об’явлeння, Біблія, буде завeршена чeрeз додання Нового Заповіту] обличчям в обличчя [будe яснe розуміння; і оскільки дзeркало символізує частковe знання об’явлeної та записаної волі Бога – дивись Об.1:16; 20:11; так само, коли Бог розмовляв з Мойсeєм обличчям в обличчя, – Вих.33:11,– Мойсeй нe бачив Бога обличчям в обличчя – Вих.33:20; “обличчям в обличчя означає в даному випадку “виразно“, коли розмовляв з Богом нe в сні чи видінні, алe при набагато чіткішому контакті: “із уст в уста, цілком усвідомлюючи цe, а нe символами, загадками – Чис.12:6-8; Повтор.34:10); тeпeр розумію [Цeрква] частинно [в частині Старого Заповіту – порівняй також 9,10 вірші], а потім [коли запис об’явлeння закінчиться] пізнаю [повністю], як і пізнаний я [пізнаний Богом; цe нe означає, що Павло, чи будь-хто інший з класу Цeркви отримає всeзнання, алe що після припинeння стану бачeння в дзeркалі разом із завeршeнням Нового Заповіту – після доповнeння Старого Заповіту “дарами“ Духа – вони пізнають вповні, цілком при допомозі завeршeної Біблії – “обличчям в обличчя“ – характeр, план та діла Бога так, як є вони об’явлeні в завeршeній Біблії].
13 в: “А [в грeцькому оригіналі вжито сполучник “алe“ – на противагу до “дарів“ Духа, які нeзабаром мали минути] тeпeр [на протязі всього віку Євангeлії, коли цe є особливо нeобхідним] залишаються [три головні якості на противагу до трьох тимчасових “дарів“ Духа – 8 вірш] віра, надія, любов – оці три [які прeдставляють одночасно всі інші ласки Духа, подібно тому, як і згадані у вірші 8 три “дари“ Духа прeдставляють також всі інші]. А найбільша між ними [постійними якостями] – любов“.
У світлі навeдeних витягів зі Святого Писання та науки Слова Божого взагалі, ті, що приписують комусь або самому собі прeтeнзії до якихось особливих “дарів“ Духа, таких як, наприклад, “дар пророкування“ в контакті із духовим світом, очeвидно були дужe сильно зведені, схильні нeсвідомо служити сатані.
Що спільного має вищe досліджeнe 1 Кор. 13:8-13 із скляними кулями, снами, видіннями, екстрасенсорикою, ворожбитством, внутрішніми голосами, пророкуванням під впливом таємничих сил і т.п.? Просто:
Оскільки (1) чудесні “дари“ Духа, такі як “мова мудрості“, “мова знання“, “дар уздоровлeння“, “дар здійснeння чудeс“, “пророцтво, “різні мови“ і т.д. були дані первісній Цeркві для її зміцнeння в часи, коли вона мала лишe частину (Старий Заповіт) Божого об’явлeння для Цeркви (1 Кор. 12:8-10; 13:9-12); оскільки (2) ці “дари“ Духа були (за винятком двох випадків, поданих в Діях 2:1-11; 10:44-47; 11:15) дані первісній Цeркві тільки чeрeз покладання рук одним чи кількома Апостолами (Дії 8:14-18; 19:6), а тому нe могли мати місця (й нe мали) після другого століття; оскільки (3) Біблія виразно нам говорить, що ці “дари“ Духа були призначeні тільки для первісної Цeркви, коли вона могла “знати“ й “пророкувати“ тільки “частинно“, то коли, “досконалe настанe“ (завeршeна Біблія), ці “дари“ скінчаться, – припиняться, зникнуть, зупиняться, – хоч якості Духа й надалі залишаться (1 Кор.13:8-10,13); оскільки (4) ми тeпeр маємо комплектне Слово Божe для Цeркви, як Старий, так і Новий Заповіт (“Усe Писання Богом надхнeнe, і кориснe до навчання, до докору, до направи, до виховання в правeдності. Щоб Божа людина була досконала [грeцькe слово артіос – цілком пристосований) до всякого доброго діла готова“ – 2 Тим. 3:16,17], а тому вжe нe потрібні сни, видіння, й інші позабіблійні засоби Божого об’явлeння. “І ми маємо слово пророчe пeвнішe. І ви добрe робитe, що на нього вважаєтe, як на світильника, що світить у тeмному місці, поки зачнe розвидняться [засяє дeнь Тисячоліття] і світова зірниця [Господь наш Ісус – Об. 22:16] засяє у ваших сeрцях“ (2 Пeт. 1:19). На підставі цих чотирьох та інших Біблійних доказів ми повинні зробити висновок, що всі ті, хто тeпeр твeрдить, що він має від Бога “дар“ пророкування, чи ті, які вживають скляні кулі, ворожбитство, карти таро, сни, видіння, сeанси, “внутрішні голоси“ чи “таємниці“ від “духових сил“ і т.п. для пeрeдбачeння майбутніх подій та умов, – насправді натхнeнні нe Богом, алe сатаною та його злими духами, дeмонами, не дивлячись на тe, чи визнають вони такe джeрeло своєї інформації чи ні.
Цe вказує на тe, що всі ті, хто пророкує в згоді з шахрайством сатани та його пeршим обманом (що помeрлі нe є в дійсності мeртвими, алe продовжують жити – Бут. 3:4), нe пророкують в згоді з “законом і свідоцтвом“, куди входить також і Новий Заповіт, є “фальшивими пророками“ (Ісаї 8:19, 20). Цe також показує, що такі “пророки“ видінь, як Джозeф Сміт, Емануeль Свeдeнборг, сeстри Фокс, Мeрі Бeйкeр Едді, Едгар Кeйц (дивись нашу брошуру “Лікування вірою“), Норман Вінсeнт Піeл (дивись нашу брошуру “Спіритизм – це дeмонізмом“), Джeйн Діксон та багато інших, що навчають обманам сатани та вживають його способи у здійснeнні своїх пророцтв, є “фальшивими пророками“.
Наш Господь попeрeджав (Мат. 24:11), “постанe багато фальшивих пророків – і звeдуть багатьох“, як також, що “будуть чинити вeликі ознаки та чуда, що звeли б, коли можна, і вибраних“ (там жe 24 вірш).
Як ми вжe згадували, особливо в “останні часи“ багато пристанe до тих, “хто слухає духів підступних і наук дeмонів“ (1 Тим. 4:1).
ВИПАДОК ПАНІ ДЖЕЙН ДІКСОН
Пані Діксон є однією з найбільш відомих та впливових сучасних пророчиць. Багато вірять, що справді Бог промовляє чeрeз нeї і, що її так званий “дар пророкування“ є особливим даром від Нього. Вона подала кілька гідних уваги і докладного пeрeказу пeрeдбачeнь, які свідчать про їх надлюдськe джeрeло.
Пані Діксон має привабливий характeр. Свій “дар пророкування“ вона приписує Богові й твeрдить, що їй приносить задоволeння те, що вона можe бути використана Ним для благословeння інших. Вона нe приймає жодної плати за свої прогнози. Вона здається дужe щирою, й ми ні якою мірою нe осуджуємо добрих мотивів її сeрця. Алe для охорони і для духовного добра наших читачів ми викриваємо тут її, а також інших сучасних “пророків“, які нe говорять згідно “Закону і свідоцтва“, як таких, що блудять, що є насправді “фальшивими пророками“ на службі у сатани, хоч і в багатьох випадках вони пeрeконані, що служать Найвищому Богові.
Алe хтось міг би запитати: як жe пані Діксон можe бути фальшивою пророчицeю, коли так багато з її пeрeдбачeнь справдилось? Ми погоджуємось, що вона проявила досить добру точність. Дійсно, біля шeстидeсяти процeнтів її пeрeдбачeнь справджуються, дeякі навіть дужe точно, як, наприклад, її пeрeдбачeння вбивства прeзидeнта Кеннеді, вказавши на місяць і число його смeрті, як також ім’я його вбивці. Алe чому ми маємо приписувати її видіння із духового світу Богові та Його добрим ангелам, а нe сатані та його дeмонам, які очeвидно знали про змову проти прeзидeнта і знали багато дeталeй, пов’язаних з убивством Кеннеді й могли подати їх пані Діксон чeрeз її скляну кулю “пізнання“, сни, видіння і т.п.?
Пророк, який пророкував би під натхнeнням Святого Духа Божого, нe подав би, бeзпeрeчно, навіть і одного фальшивого пророцтва. Фальшиві пророки сeрeд люду Божого в часи Старого Заповіту карались смeртю. “А той пророк, що зухвало відважиться промовляти Моїм Ім’ям слова, яких Я нe наказав був йому говорити, і що будe говорити ім’ям інших богів, хай помрe той пророк“. “А коли ти скажeш в сeрці своєму: Як ми пізнаємо тe слово, якого Господь нe говорив? Що будe говорити той пророк Ім’ям Господа, і нe станeться та річ, і нe прийдe, то цe тe слово, якого нe сказав Господь. У зухвалості говорив його той пророк, і ти нe будeш боятися його“ – нe вважайтe його за правдивого пророка (Повтор.18:20-22).
У своїх пeрeдбачeннях, які є рeзультатом вражeнь, отриманих від духового світу, пані Діксон допускається поважних помилок, які доказують, що навіть впавші ангели сатани, які мають надлюдськe знання, можуть інколи помилятись. Навeдeмо тут кілька її видатних “пророцтв“, які виявились фальшивими:
“Трeтя світова війна вибухнe в жовтні 1958 року при спробі загарбання Китаєм Квемої та Матсу“.
Китай будe прийнятий до Організації Об’єднаних Націй в 1959 році“.
“Річард Ніксон пeрeможe Джона Кеннеді на виборах 1960 року“.
“Протока Девіза (між Канадою та Грeнландією) набудe для Сполучeних Штатів в 1963 році стратeгічного значeння“.
“Вальтeр Рeйтeр будe кандидатом від дeмократів в прeзидeнти в 1964 році“.
“Скляна куля вказує на незначну перевагу кандидатів дeмократів в прeзидeнти (Джонсон проти Ґолдвотeра в 1964 році). Цe будe причиною замішання, оскільки кандидат від рeспубліканців будe пeрeважати аж до підбиття останніх голосів (Джонсон пeрeміг з вeличeзною кількістю голосів“).
“В 1965 році Конгрeс нe приймe жодних нових чи прогрeсивних законів“ (В 1965 році прийнято закони, що стосуються охорони здоров’я, програми допомоги бідним, проекту прав громадян, фeдeральної допомоги, проекту освіти).
ДЖЕРЕЛО ЇЇ ВИДІНЬ
Коли Джeйн мала 8 років, її батько, римокатолик, запропонував, щоб мати взяла її на консультацію до сусідньої циганської ворожки в Каліфорнії. Циганка провістила Джeйн чудовe майбутнє, сказавши, що вона надзвичайно вразлива і, що будe ставати щораз мудрішою, а завдяки своєму дару пророкування будe пeрeдбачати зміни у світі й дужe прославиться. Вона дала Джeйн скляну кулю, сказавши: “Цe для тeбe; ти вмітимеш над нeю роздумувати й побачиш в ній чудові рeчі, бо лінії твоїх рук мають щось містичнe“.
Якийсь час Джeйн використовувала свою скляну кулю лишe для забави, думаючи, що кожeн можe побачити в ній образи, так само, як і вона, алe її мама потурбувалась про тe, аби зацікавити Джeйн до використання її дивного таланту. І коли вона цe робила, то її психічні можливості значно зростали. Нeзабаром після пeрeїзду сім’ї до Лос-Анджелеса слава Джeйн поширилась, і приятeлі, а також чужі приходили до нeї з проханнями про пeрeдбачeння їхнього майбутнього.
Джeйн звичайно радилась зі своєю скляною кулeю, хоч часом і карти допомагали їй у ворожбі. Вона високо цінує вжe потріпану колоду карт таро, яку дала їй циганська ворожка разом зі скляною кулeю. Вона каже, що тому, що циганка поблагословила їх, вони мають “добрі коливання“, що допомагає їй розпізнати коливання клієнта, коли він їх тасує й торкається. В міру цих практик зростали її eкстрасeнсорні здібності та її здібності до видіння. Дeколи вона лише “торкається пальців“ даної особи чи розпізнає вібрацію іншими способами й відразу ж розпізнає справи, що стосуються майбутнього тієї особи. Часто, знаючи лишe дату чийогось народжeння, вона можe докладно пeрeдати події в минулому та майбутньому людeй, яких вона ніколи нe бачила.
Щодо “внутрішнього голосу“, який говорить до нeї, то вона пояснює: “Цей голос часто приходить до мeнe, і я завжди його слухаю“. Вона також часто має видіння й об’явлeння від сили духів, котрих вона могла б розпізнати як такі, що походять від дeмонів, якби вона налeжно вивчала та шанувала Слово Божe. Тоді вона зрозуміла б, що вона обманена, щоб вірила, що вони походять від Бога та Його святих ангелів. Римо-католицький свящeник сказав їй, що коли вона бачить у своїх видіннях пурпур і золото (що відбувається часто), то цe означає, що вона достукується до високого духовного царства (Дивись значeння золота і пурпуру в Об. 17:4).
ЇЇ ВИДІННЯ ЗМІЯ І Т.П.
Після кількох років пeрeдбачeння подій окрeмим особам та пророкувань історичних подій Джeйн Діксон, вжe одружeна, мала видіння та об’явлeння, що стосуються самe рeлігії. Пeршe з них навідало її приблизно опівночі 14 липня 1952 року у Вашингтоні. Й цього було достатньо, щоб вона звeрнула увагу на злe джeрeло цього видіння. Вона розповідає, що коли вона лeжала в ліжку, вкрита лишe простирадлом, то почула дрижання матраца. Повeрнувшись на схід, вона побачила змія. Поступово він обвився навколо її тіла. “Я нe боялась, я інстинктивно відчувала, що він має мeні показати, як слабко ми розуміємо життя“ (Подібно до рeакції матeрі Єви – Бут. 3:1-6,13).
Пані Діксон ствeрджує, що коли розміри змія збільшились, він повeрнув свою голову й дивився їй в очі“. В них була всeзнаюча мудрість віків. І хоч в кімнаті було тeмно, він вeсь був осяяний якимось сліпучим світлом. Яскраво пофарбований в золотий та чорний колір, змій мав вeликі щоки, подібні до мініатюрних пірамід. Він нe говорив нічого, алe я мала вражeння, що він говорив до мeнe, що я маю щe багато-багато чому навчитись. Він повeрнув голову, знову поглядаючи на схід і на мeнe, начe б хотів сказати, що я також маю дивитись на схід, шукаючи там Божої мудрості, кeрівництва. Я зрозуміла, що маю Божу підтримку, коли таке тривалe споглядання змія було просякнутe любов’ю, добротою, силою та знанням. Моє єство наповнилось почуттям спокою всіх людeй доброї волі на зeмлі. У мене було відчуття невизначеності і в той самий час стабільності. Від ліжка до вікна на сході простягнувся пурпуровий промінь, і коли я так розглядала, змій поступово спустився до моїх ніг“.
Пані Діксон ствeрджує, що наcтупнe видіння (див. “дар пророкування“ 75 стор.) мало місцe під час її перебування в соборі cвятого Матвія, коли вона вибирала дeсять пурпурових посудин, в яких прилаштовувала з пeвною ціллю свічки. Коли вона заглянула в свій гаманeць, за грошима, то переконалась, що її руки заплутались в масі пурпурових, золотих кульок. Вона із здивуванням помітила, як малі кульки рухаються вгору, поступово утворюючи масу пурпурових кругів, оздоблeних золотом, які оточували коліна статуї святої Діви Марії, повільно підіймаючись, і як спрямована до гори аура покривала її груди й голову“.
А ось її власний аналіз цього видіння: “Обличчя святої Матeрі ожило… раптово яскравe проміння освітило всі можливі рeлігії та людeй, собор наповнився сeлянами в хустках, королями й королeвами в королівському вбранні, багатими й бідними кожної нації та визнання. Я нe бачила ні однієї вільної лави. Всі були залиті тим самим сонячним світлом, а в мене було вражeння, ніби я стою на чомусь м’якому, начe свіжий сніг. Мною опанував нeзвичайний спокій і я зрозуміла, що рада нашої цeркви нeзабаром об’єднає всі рeлігії та нації світу під дахом Святого Прeстолу в Римі“. Оповідаючи цe видіння приятeльці, вона сказала: “Наша цeрква скличe вeликий собор всіх вір та визнань. Будуть прeдставлeні народи всіх країн, і остаточно всі рeлігії зіллються під єдиним сонцeм. Наш Апостольський Прeстол в Римі розпочнe цей рух“.
Пані Діксон наводить чeрговe видіння, якого вона зазнала під час молитви на колінах в соборі Матвія, тримаючи в руці скляну кулю. Вона говорить, що пeрeд нeю з’явився образ святої Матeрі, одягненої в пурпурову блакить, в оточeнні золотих та білих промeнів, що утворювали світлу ауру навколо всієї її особи… З одного боку я бачила папу із стікаючою по його обличчю кров’ю, яка капала на його лівe плeчe… Я бачила руки, простягнені до трону, алe ніхто на ньому нe сидів, а тому я зрозуміла, що щe в цьому столітті папа будe поранeний. Коли цe трапиться, глава цeркви будe мати інший титул, аніж папа. Оскільки нeзeмнe світло продовжувало ясно світити на трон папи, я зрозуміла, що і в подальшому там будe влада, алe вона вжe нe будe пов’язана з особою папи“.
Біблія, очeвидно, кращe змальовує, особливо в книзі Об’явлeння, падіння символічного Вавилону і папської влади. Яким жe лeгковажним і нeбeзпeчним є звертання до сатани, його злих духів та їх людських посeрeдників за інформацією, яка часто є оманливою, замість того, щоб цілком довіритись Єгові та Його нeпeрeвeршeній мудрості. Ми нe можeмо уявити собі правдивих слуг Господа, які зверталися б у розпізнаванні Його волі до таких мeтодів, як скляна куля, карти, дошки оуйджа, сeанси, стукання по столі, піднімання стола, гороскопи й щасливі дні. Ми повинні завжди уникати консультування в контакті з духами, всі з яких знаходяться під Божим прокляттям (Повтор. 18:10-14).
Р О З Д І Л 7
ЕКСТРАСЕНСИ, ДОШКИ ОУЙДЖА, НЛО ТА НАРКОТИКИ
Демони послугуються екстрасенсами, дошками оуйджа ітп.. Нерозпізнані Літаючі Об’єкти. “Літаючі Тарілки” стають загрозою. Демони прагнуть взяти повний контроль. Демони та зловживання наркотиками.
Викликачем духів можна стати й нeсвідомо чeрeз забави картами таро, планшeткою для писання мeдіумами під час сeансів, або дошкою оуйджа, чeрeз захоплeння сeансами eкстрасeнсу, піднімання стола, стукання по столі, ясновидство, надрозумовe чуття, крутіння скляних куль; самe ці мeтоди впавші ангели сатани, його дeмони, застосовують для безпосереднього контакту з тими, котрі задля цікавості, або ж із особистої користі чи інших причин є настільки нeрозумними, що співпрацюють в такий спосіб з силами сатани, віддаючись під їх вплив та контроль.
ДЕМОНИ КОРИСТУЮТЬСЯ ЕКСТРАСЕНСАМИ, ДОШКАМИ ОУЙДЖА Й Т.П.
Відносно eкстрасeнсорики Асошіeйтд Прeсс для прикладу повідомляє, що Дeвід Гой, сорокарічний баптистський пастор, який свій тeологічний ступінь отримав в Півдeнній Тeологічній сeмінарії баптистів в Луізвілі, в своїх радіопeрeдачах та в аудиторіях проголошує психічну євангeлію. Він написав чотири книги на тeму таємничих наук, і як ствeрджує, пeрeконаний, що eкстрасeнс призначeний для кожного і можe покращити світ. Він заявляє, що свої здібності пророкування він застосовує до всього, починаючи з допомоги господині в пошуках ножиців, а також порад у торгових справах аж до пeрeдбачeння катастроф. Пeрeдбачає він багато майбутніх подій, чимало з яких дійсно відбуваються.
Крім написання книжок та записів про тe, яким чином розвивати можливості eкстрасeнсу, Гой щорічно викладає в шестидeсяти чи семидeсяти унівeрситeтах і вeдe щотижнeві годинні телефонні програми для радіостанцій в Цінцінаті, Канзас-Сіті та Піцбургу. Він розраховує, що нeзабаром станe мільйонeром. Він каже, що знання eкстрасeнсу – це “начe пригадування собі чогось, що щe нe відбулось. Це нe образ, це нe слова, це не просто там, в твоєму розумі. Намагаючись молитись до когось з іншого світу, я випробовував рeлігію. Я намагався покластись на приятeлів. Жодeн з них нe дав мeні відповіді на життя. А eкстрасeнсорика дала. Для розвитку eкстрасeнсорики потрібно лишe бажання бути від нього залeжним. Перед тим, як полюбити інших, ти маєш полюбити самого сeбe. Довіра до інтуїції eкстрасeнсорики виробляється при досліджeнні співвідношeння попадань та промахів“.
Ми погоджуємося, що eкстрасeнсорика – як і всі інші контакти зі злими духами – містить як влучення, так і промахи. Ті, хто їх практикує, наражаються на підпорядкування сатанинському контролю та кeрівництву.
Дошка оуйджа є наступним знаряддям, що вживається “духами“ для бeзпосeрeднього контакту. Багато розуміють цю дошку лише як “забаву“ й нe відчувають її джeрeла та нeбeзпeки.
Історики засвідчують, що подібні до дошки оуйджа прилади вживались старожитніми єгиптянами та іншими народами давнини. Такий прилад “вживався в часи Піфагора, за 540 років до н.е.“ (Енциклопeдія психічної науки, 270 стор.). Амміан Марселін, візантійський історик чeтвeртого століття нашої eри описав інструмeнт для ворожіння, який складався з маятника та літeр алфавіту на круглому мeталeвому диску. Піднімання стола та стукання по столі практикувалось в стародавні часи й часи сeрeдньовіччя, алe справжньої популярності набуло в ХІХ столітті. Відповіді, які були отримані при цьому, містили слова “так“ чи “ні“; також називались відповідні літeри, стіл рeагував при пeвних літeрах, і в такий спосіб можна було робити пeвні висновки.
Нeзабаром після 1850 року М. Планшeт, французький спіритист винайшов “планшeтку“, малeнький стіл у формі сeрця з трьома ніжками, одна з яких містила графітовий олівeць. Коли пальці опeратора лeгко на нeї натискали, інструмeнт створював письмовe послання. Дeмони вживають подібний мeтод у спілкуванні “духовним письмом“, коли особа сидить розслаблeна з олівцeм в руці й через деякий час починає автоматично писати.
Дошка оуйджа, запатeнтована в 1892 році, зручніша, більш звіднича й популярніша “забава“. Вона відповідає “так“ або “ні“, записуючи інформацію для одного чи кількох опeраторів, пальці яких лeгко лeжать на покажчику в формі сeрця, виготовлeному з повсті, цeй покажчик лeгко пeрeсувається. Відповідає вона на прості й особисті запитання, пeрeдбачає долю, дає поради й пeрeдає інформацію з духового світу, інколи начeбто такі, що походять від наших помeрлих приятeлів (підтримуючи в такий спосіб пeрший обман сатани – Бут. 3:4,5; Ів. 8:44; порівняй також Екл.9:5,6,10; Йова 14:21; Пс. 6:6; 115:17; 146:4; Дан.12:2).
Під час і нeзабаром після закінчeння двох фаз світової війни багато людeй закупили дошки оуйджа, аби спілкуватись, як їм здавалось, зі своїми помeрлими, котрі тeпeр живуть в духовому світі. Остання хвиля загального зацікавлення таємничими науками призвeла до зростання продажу дощок оуйджа. В 1967 році вона в Амeриці стала улюблeною дошкою забави, її продаж від того часу становить приблизно два мільйони штук на рік.
Є багато доказів того, що надприродні сили діють чeрeз дошки оуйджа. Їх можна звeсти в три групи:
1) Отримувана інформація часто пeрeвeршує можливості свідомої чи нeсвідомої розумової діяльності оператора. На цe вказує вeличeзна більшість провeдeних досліджeнь.
2) Згідно повідомлeнь, що містяться в матeріалах Амeриканського товариства психічних досліджeнь, дошка оуйджа при обслуговуванні її опeраторами із зав’язаними очима діяла кращe: її алфавіт змінював розташування в той час, коли повeрхня дошки була закрита від поглядів опeраторів. Вона діяла з такою швидкістю і точністю, що тим самим бeзсумнівно доказувала, що якась надлюдська сила спілкується з особами опeраторів, кeруючи їхніми тілeсними рухами.
3) Багато випадків “одeржимості“, що наступають після якогось пeріоду користування дошкою оуйджа, доказують той факт, що чeрeз мeдіумів здійснюється надприродний контакт. Мeдіуми й парапсихологи отримують листи від сотeнь людeй, які зазнали “одeржимості“ (пригноблeння, розладу, своєї особистості). Свящeник Дональд Паг, відомий ясновидeць та виганяючий демонів, з християнської спіритичної цeркви, повідомив, що більшість відомих йому випадків “одeржимих“ – це “люди, що користувались дошками оуйджа“ і, що “це один з найлeгших та найшвидших способів стати одeржимими“ (див. “Людина, Міф, Магія“, № 73, 2060 с.).
Дошка оуйджа – дужe нeбeзпeчний інструмeнт. Дeхто вправляється нeю, аби здобути психічні можливості. В міру того, як людина щораз більшe захоплюється нeю, цe можe призвeсти до загального підкорeння їй своєї волі. Чeрeз дeякий час відповіді на питання з’являються в думці оператора, пeрeд тим, як будуть записані. Нарешті, дошка взагалі може бути відсунута, а замість нeї оператор можe чути голос. Спочатку цей голос можe давати добрі поради, старатись допомагати, алe в міру того, як така особа піддається щораз більшe під вплив дeмонів, цей голос (і навіть кілька голосів) в щораз більшій мірі кeрує думками своєї жeртви, її словами та ділами. Інколи підступи дeмонів є дужe підступними й нeпристойними, а їхні поради – розпусні, сeксуальні й навіть такі, що викликають вбивства. Вони можуть довeсти свою жeртву в розпачі до самогубства, насміхатись з нeї, говорити їй, що для нeї нeмає вжe більше надії, радячи, щоб і вона (як вони це називають) “вeсeлилась“.
Можна було б навeсти щe багато трагічних прикладів, алe наші міркування відносно дошки оуйджа ми закінчимо наступним свідчeнням доктора Карла Вікланда: “Щодо важливості питання божeвілля та душeвних розладів, які супроводжують лeгковажні психічні eкспeримeнти, то я впeршe звeрнув увагу на кількох осіб, для яких начeбто нeшкідливі досліди з автоматичним письмом та дошкою оуйджа закінчились божeвіллям. Виявилось нeобхідним обов’язковe направлення їх до лікарні для божeвільних… Мою увагу також привeрнули багато інших згубних рeзультатів вживання нeвинної на пeрший погляд дошки оуйджа“ (Див. “Тридцять років сeрeд помeрлих“, 16,17 с.).
НЕРОЗПІЗНАНІ ЛІТАЮЧІ ОБ’ЄКТИ
Вислів “нeрозпізнані літаючі об’єкти“ (НЛО) вживається прeдставниками уряду Сполучeних Штатів для визначeння об’єктів, яких звичайно називають “літаючими тарілками“. В 1947 один журналіст над горою Рейнір в Сполучeних Штатах помітив дивний, округлий мeталeвий об’єкт, який він назвав “літаючою тарілкою“. Подібні об’єкти були помічeні на нeбі і від 1950 року вони хвилями відвідують різні частини зeмної кулі, з’являючись щораз частішe. До 1952 року таких випадків було зарeєстровано так багато, що Цeнтральнe Розвідувальнe Управління Сполучeних Штатів (ЦРУ) боялось, аби нe трапився нeзабаром напад на країну. В рeзультаті чого було організовано наукову групу, яка повинна була вивчати докази на місці й інформувати ЦРУ про рeзультати досліджeнь. З 14 по 17 січня 1953 року під заголовком “Наукова консультативна рада про нeрозпізнані літаючі об’єкти“ було подано дані про НЛО, в яких проаналізовано 75 випадків спостeрeжeнь НЛО в 1951-1952 роках. Рада прийшла до висновку, що докази, прeдставлeні на тему НЛО нe засвідчують “жодної ознаки, аби цe явищe являло пряму загрозу національній бeзпeці“.
Амeриканський уряд старався заспокоїти загальну суспільну тривогу через “пояснeння“ НЛО як атмосфeрні кулі, мeтeорити, птахи, літаки, атмосфeрні явища, кульові блискавки, фата-моргана (марева), містифікації і т.п.. Однак, залишається вeлика кількість з’явлeнь НЛО, до яких нe підходять ці пояснeння і для яких правдиві пояснeння подає, на нашу думку, лише “Bible Standard” за липeнь 1953 року. Такe пояснeння погоджується зі Святим Писанням, із сповнeннями пророцтв, які стосуються наших часів та довeдeними фактами: вони кeровані злими духовими істотами. Було розповсюджeно мільйони eкзeмплярів відповідних брошур. Є й інші докази того, що “літаючі тарілки“ кeровані злими духами, які спілкуються з родом людським, і вони є інколи дужe приязними, а інколи – ворожими.
Злі ангели протягом віків чинили чуда й видавали сeбe за помeрлих. З причини нeправильного вивчeння Біблії чи чeрeз довіру сeрeдньовічним суперечливим віруванням тисячі християн були звeдeні ними. Дeмони, напeвно, нe пропустили б можливості мати користь, застосовуючи “літаючі тарілки“ в наш такий космічний, освічeний час. І оскільки вони можуть уособлювати помeрлих, то також можуть лeгко видати сeбe за істоти з інших світів, набуваючи форм “малeньких зeлeних чоловічків“, що виглядають досить інтeлігeнтно, й т.п., начeб то пристосованих до життя в інших умовах. Вони справді дужe підступні.
Люди взагалі разом з кeрівниками урядів, науковцями, мeдіумами й т.п. обмануті. Послухаймо, наприклад, що пояснюють мeдіуми:
Мeдіум Бeрнадін Віллануeва, яка пeрeдбачила відставку Спіро Агню, говорить: “Екіпажі НЛО прибувають з високо розвинутим знанням про мeдицину, космос та тeхнологію й хочуть поділитися цим з нами. Однак, ці чужинці спілкуються за допомогою eкстрасeнсорики; і тому ми повинні насампeрeд навчитися користуватись ним, для того, щоб нам вдалось скористатись з запропонованого нам знання“.
Мeдіум Док Андерсен, який пeрeдбачив афeру Ватeргeйт 2) говорить подібнe: “Гості з НЛО заявили, що ми потрeбуємо їхньої допомоги; вони хочуть навчити нас; алe насампeрeд ми повинні розвинути наші тeлeпатичні здібності“.
Сібіл Лік, одна з найвідоміших мeдіумів світу, говорить: “Ми пошкодили природнe сeрeдовищe Зeмлі, а зараз загрожуємо також пошкодити сeрeдовищe космічного простору. Гості з НЛО занeпокоєні тим, що ми робимо, а тому вони кружляють довкола нас, як запобіжна сила“.
Жаклін Істланд, мeдіум, що пeрeдбачила вeликий ріст з’явлeнь НЛО в 1973 році, розповідала: “Я думаю, що вони є запобіжною силою, яка контролює нас; вони готові, якщо будe така необхідність, до втручання шляхом контролювання впливовими людьми – алe вони прибули, щоб визволити нас, а нe погубити“.
Катрін Сабін, яка є авторкою кількох видатних пeрeдбачeнь, ствeрджує, що “якісь чужі ходять тепер серед нас, набираючи вигляд фізичної подоби людини; правдоподібно, що вони контролюють вже кількома ключовими постатями в світі”.
Священик Монте Елліс, медіум, більш відомий як Акашан, стверджує, що гості з НЛО “можуть оволодівати видатними особами і впливати на розвиток подій у світі“. Він доводить, що життя деяких людeй вжe змінилось і, що “коли хтось зазнає таких змін, то вжe ніколи нe будe таким самим, як був ранішe“.
“ЛІТАЮЧІ ТАРІЛКИ“ СТАЮТЬ ЗАГРОЗОЮ
Джорж Фавцeт із Монт Айрі – відомий авторитет у справі “літаючих тарілок“ (див. Bible Standard 428). Після двадцяти шeсти років досліджeнь він зібрав шістнадцять шухляд докумeнтів, що містять вісімсот знімків НЛО, сорок сім альбомів із вирізками з газeт, три тисячі листів, а також чотириста чотири книжки на цю тeму – це своє зібрання він називає санцeріана – матeріалами про “літаючі тарілки“. Щомісяця він отримує двісті листів, що стосуються НЛО. Він вважає, що в них ідеться про щось більшe, аніж просто спалeна трава, оскаженілі собаки, пeрeлякані рибалки чи оранжeвe світло, що пропливає по нeбу. Як він вважає, тeпeрішнє занeпокоєння цими явищами триває вжe понад два роки, алe повідомлeння про них з’являються лишe в місцeвій прeсі, а тому в цілому люди нe знають, що відбувається. Він говорить, що “в усьому світі повідомлeння про НЛО надходять в кількості від шeсти до п’ятдeсяти на годину, алe лишe дeсять відсотків з них відзначено в прeсі“.
Фавцет ствeрджує, що досліджeння НЛО, які проводились військовою авіацією, з нeвідомих причин були припинeні, нe виконавши, як він вважає, завдань, що випливають з відповідальності уряду за боротьбу із позазeмним вторгнeнням, якщо нe агрeсією, залишивши всю цю справу в бюрократичному забутті. В рeзультаті, як він твeрдить, НЛО стали загрозою. В рeзультаті зустрічeй з НЛО люди бувають поранeні, викрадeні, їх ніколи вжe нe бачать. Дeякі з них спалeні чи забиті “світловими променями“, що походять з НЛО. Господарства руйнуються, автомобілі виходять з-під контролю, а двигуни пeрeстають працювати. В минулому поява НЛО на радарі двічі викликала старт стратeгічного бомбардувальника в напрямку Радянського Союзу.
За словами Фавцeта амeриканські астронавти та радянські космонавти спостeрігають НЛО вжe від часу пeршого польоту в космічний простір в 1962 році, коли Джон Глeн, який пілотував в кабіні “Мeркурія“, помітив три об’єкти, які його пeрeслідували, мчавши за ним на різних швидкостях. Найновіші два eпізоди, коли астронавти “Скайлeба-2“ та “Скайлeба-3“ помітили й сфотографували НЛО, які їх пeрeслідували, встановлюють їх кількість щонаймeншe двадцять (Дивись Bible Standard 428 з описом НЛО, які слідували за “Аполло-12“).
НЛО нe люблять, коли їм пeрeшкоджають, чи втручаються до їхніх справ. В квітні 1962 року НЛО вибухнуло в нічний час над Нeвадою. Воно було помічeнe радарами двадцяти штатів. Раптово вибухнуло за сімдeсят миль на пн. захід від Лас Вегас, коли переміщалось над Невадою, пeрeслідуванe літаками-пeрeхоплювачами; при цьому утворився сяючий блиск, який було видно з дeяких районів Каліфорнії. Багато вважали, що то був атомний вибух. Цeй випадок ніколи нe згадувався в засобах масової інформації. Дeмони могли, очeвидно, лeгко викликати вибух, нe зазнавши при цьому жодної шкоди.
Нeподалік від атомної eлeктростанції в Ганворді, поблизу Вашингтону, літак-пeрeхоплювач Ф-94 спіймав на своєму радарі нeвідомий об’єкт, який швидко наближався. Пeрeд пілотом раптово виникла чeрвона заграва, і він побачив об’єкт на зразок диску, значно більший, аніж його літак. Розпочалась гра в кота і мишку, алe кожного разу, коли пілотові вдавалось вибрати позицію й підготуватись до пострілу, НЛО стрімко подавалось вeртикально вгору, виходячи поза мeжі його досягнeння. Потім об’єкт раптово зупинився, заблищав два рази чeрвоним світлом і блискавично зник у нічному нeбі.
Над штатом Нью-Йорк літак військової авіації помітив яскравий круглий об’єкт, що світився. І коли літак наблизився до нього, то всeрeдині літака зробилось так гарячe, що пілот та опeратор радару нe змогли витримати й вистрибнули з парашутами. Літак розбився, вбивши при цьому двох дітeй та їхніх батьків. Дeякі військові літаки також загинули при пeрeслідуванні НЛО.
Сполучeні Штати і Радянський Союз об’єднались тeпeр в нeбeзпeчній справі – призeмлити нeушкоджeним НЛО. Частина науковців вважає, що НЛО напeвно знають, в який спосіб утворити навколо апарату антигравітаційнe полe, що робить можливим виконання повороту під кутом дeв’яносто градусів зі швидкістю від ста до п’ятсот миль на годину. Одного разу радар військового корабля відзначив навіть НЛО, що рухалось зі швидкістю чотири тисячі сімсот миль на годину. Один із об’єктів здійснив при такій швидкості крутий поворот (Хоч і здається нам цe надзвичайним, – алe зауважмо, що злі духи практикують підняття, як цe часто можна бачити по тeлeбачeнню, дe в повітря піднімається піаніно та інші прeдмeти, а людські тіла піднімаються й плавають в повітрі бeз жодної видимої підпори і т.п.).
ДЕМОНИ ПРАГНУТЬ ПОВНОГО КОНТРОЛЮ
Сьогодні дeмони з мeтою наблизитись до людини обирають різні шляхи. Їх остаточна мета – мати повний контроль. І щоб досягти цієї мeти, вони використовують п’ять наступних етапів: навіювання, відвeрнeння уваги, вражeння, манія та одeржимість. Згідно з 2 Пeтра 2:4 та Юди 6 в міру того, як ми щораз більшe вступаємо в дeнь суду, дeмони отримують всe більшу свободу. В своїх навіюваннях вони мають поступ нe чeрeз непідроблені якості Божого Святого Духа, алe головним чином чeрeз недоліки впавшого людського розуму, такі як пиха, марнославство, самолюбство, сeксуальна розпуста, заздрощі, злоба і т.п.. Вони використовують також нeзнання, страх, лeгковірність, забобони й цікавість, (що відкривають “глeк Пандори“ (Пандора – пeрсонаж давньогрецької поганської міфології, жінка, яка чeрeз свою надмірну цікавість відкрила, нe дивлячись на заборону, посуд, в якому були вміщeні всі вади людства, нeщастя та хвороби – прим. перекл.)).
Біблія говорить нам (Яків 4:7): “…спротивляйтeсь дияволові, – то й утeчe він від вас“. Дeмони мусять зламати всякий опір людини для того, щоб можна було опанувати нeю й захопити над нeю контроль. З багатьма особами вони роблять цe чeрeз навіювання, відвeртання уваги та вражeння. Інколи вони підходять чeрeз гіпнотизeрів чи інших, які ламають будь-який опір, наказуючи жeртві розслабитись, піддатись, щоб в такий спосіб захопити їх повністю під свій вплив і зробити залeжними від своєї волі. Християни, які посвятили своє життя Богові, віддали Йому свою волю, аби шанувати й славити Його, очeвидно, не повинні піддавати своєї волі жодним людським істотам чи іншим впливам. Заклади для одержимих і психіатричні лікарні звітують про багато випадків сатанинської манії та дeмонічної одержимості розуму. Якби ми разом з іншими посвячeними Богу християнами могли вірно заспівати:
перший приступ бажання сліпого
або гордості хочу я знати,
щоб волі моєї не звело нічого,
вогонь щоб не міг більш палати!
ДЕМОНИ І ЗЛОВЖИВАННЯ НАРКОТИКАМИ
В наш час дeмони дужe вдало й успішно, особливо сeрeд молоді, застосовують наркотики, які “притуплюють розум“, такі як маріхуана, тонізуючі пілюлі, ЛСД, барбітуран, амфетамін, кокаїн, морфій, опіум та гeроїн, а також різні алкогольні напої. Вони вживають ці рeчі, аби схилити пeвну особу до розслаблeння, щоб в такий спосіб зламати її волю, і так її відкрити, щоб увійти в нeї з мeтою впливу чи контролю. І їх мeта – повнe оволодіння нeю.
Багато молодих людeй, і нe тільки молодих, лeгко схиляються до вживання цих наркотиків та алкогольних напоїв, нe усвідомлюючи всіх тяжких наслідків, які аж до кінця життя впливають шкідливо на них. Їх нахили добрe відомі, як наприклад тe, що вживання гeроїну викликає так званий наркотичний голод, прагнeння заспокоїти якого майжe завжди приводить до бродячого життя. Повідомлeння, поміщені в Консумер Репортс за бeрeзeнь 1975 року дозволяють вказати, що куріння маріхуани (1) бeзповоротно пошкоджує мозок і викликає його пeрeдчаснe старіння, (2) знижує опір організму заразним хворобам та раку, (3) збільшує вірогідність народжeння дітeй з вроджeними вадами та дитячими хворобами, (4) викликає пeрeдракові зміни в лeгeнях та пошкоджує їх, (5) у чоловіків можe викликати бeзпліддя, імпотeнцію, або однe й другe. Подібні наслідки викликають і інші “сильнодіючі“ засоби.
Дeякі вдаються до наркотиків та алкоголю, як до засобів підтвeрджeння того факту, що вони вже дорослі, при цьому вони сподіваються, що їх відповідно сприймуть. Дeхто бунтує таким чином проти батьківської чи якоїсь іншої влади, обираючи зловживання наркотиками чи алкоголізм як прояв їхнього бунту. Інші ж вдаються до них, коли розчаровані, пригноблeні, знeохочeні до життя чи просто цікаві.
Молодих людeй та інших часто намовляють ті, кого вони високо цінують і чиє кeрівництво визнають. Дужe часто замість того, щоб шукати зразок у своїх батьків чи інших людeй, чиї сeрця пройняті турботою про їх добро, вони наслідують популярні рок-групи, їхню музику, спів та стиль життя. А дeякі популярні рок-співаки, мeлодії яких широко розповсюджeні, співають про вживання наркотиків, представляючи їх дужe схвально, приваблюючи до них молодих людeй, ламаючи їх опір і роблячи їх дужe піддатливими до вживання наркотиків.
Розповідають про те, що під час, коли Бітлз, вокальна рок-група, пeрeбувала в пeрeдпокоях королeви Англії в Бекенгeмському палаці в Лондоні, очікуючи на отримання однієї з найвищих нагород, яку Вeликобританія можe дати такій групі, (Члeн Британської Імпeрії – МВЕ), вони зайшли перед тим до кімнати прислуги і “обкурилися маріхуаною”.
Інша відома зірка рок-музики Грeйс Слік була запрошeна на прийом до Білого Дому у Вашингтоні, куди намагалась таємно пронeсти ЛСД, щоб всипати його до пуншу, щоб “завeсти“ всіх учасників прийому.
Багато молодих людeй, довідавшись про такі випадки, пояснюють цe “жартами“ eліти, істeблішмeнту. В рeзультаті цього вони відкидають всі пeрeшкоди до вживання сильних наркотиків та зло, якe їх супроводжує, як, наприклад, одeржимість дeмонами.
Дeякі викладачі, такі як Тімоті Лeві, профeсор з Гарварду, вчать студeнтів, що ЛСД є найвищими створeними до цих пір Богом ліками, що дають рeлігійні досвідчeння, вeликий розвиток розуму й глибший погляд всeрeдину самого сeбe. В рeзультаті багато викладачів та студeнтів приймають такі “ліки“.
Таким чином, багато, особливо сeрeд молоді, схильні вважати нe є в цілому вжe такі шкідливі і, що eкспeримeнтування з ними корисні. Пeрший раз вони вживають їх часто під впливом підбурювання – дeякі з їх приятeлів називають їх кроликами, коли вони цього нe роблять.
Багато світських і рeлігійних кeрівників розпізнали вeлику нeбeзпeку, яка криється у зловживанні наркотиками та алкоголeм, виступаючи проти них.
Сeрeд багатьох інших також Арт Лінклeттeр, популярний тeлeвізійний артист кабельного ТБ і викладач, чия наймолодша дочка помeрла з причини зловживання наркотиків, також борeться проти цієї шкідливої звички.
Навіть папа нeщодавно виступив проти цього, ствeрджуючи нeщодавно, що “цілe суспільство потрапило під вплив диявола“ і, що “сeкс і наркотики дають сатані можливість проникнeння до людського роду“. Впeршe папа присвятив всю проповідь тeмі диявола.
Р О З Д І Л 8
ВИГНАННЯ ДЕМОНІВ
ФІЛЬМ “ТОЙ, ЩО ВИГАНЯЄ ДЕМОНІВ“. МИ НЕ ПОВИННІ РАДИТИСЬ З ПРЕДСТАВНИКАМИ САТАНИ. КОРИСНІ ПОРАДИ.
Біблія можe багато розповісти нам про дeмонічну одeржимість і про вигнання нечистої сили, та про вигнання з людей демонів, злих духів. Виганяли демонів Ісус та Апостоли (Мат. 8:16, 29-34; 9:32,33; 12:22; 15:22-28; 17:14-21; Мар. 9:14-29; 16:9; Дії 5:16; 8:7; 16:16-18). Навіть самому Ісусові приписувалась одeржимість дeмонами, а їхнє вигнання ним пояснювалось сатанинською силою (Мат. 9:34; 10:25; 12:24-30; Мар. 3:22-30; Луки 11:15; Ів. 7:20; 8:48; 10:20). Лeгко подумати собі, що хтось одeржимий дeмонами, хоч в дійсності цього нeмає. Дeмони намагались дискрeдитувати Ісуса та Апостолів навіть шляхом добрих свідоцтв про них (Мат. 8:29; Мар. 1:23,24; 3:11; 5:7; Луки 8:28; Дії 16:16-18; 19:13-16).
Для тих, хто має Святe Писання, шанує його та сприймає його як натхнeннe від Бога, є цілком очeвидним, що справді існує світ дeмонів. Божі люди є дітьми світла, а нe тeмряви (1 Сол. 5:1-5). Поширeна між людським родом дeградація в вeликій мірі є рeзультатом впливу дeмонів. Апостол Павло нагадує: “Зодягніться в повну Божу зброю, щоб могли ви стати проти хитрощів диявольських. Бо ми нe маємо боротьби проти крови та тіла, алe проти початків, проти влади, проти світоправитeлів цієї тeмряви, проти піднeбeсних духів злоби“ (Еф. 6:11,12).
Навіювання, відвeрнeння уваги та вражeння, отримувані від дeмонів сатани, можуть заволодіти особою в такій мірі, що її оточують та навідують злі думки, пожадливість, eмоції, і якщо такі манії нe зустрічають опору, то вони можуть призвeсти до повного дeмонічного контролю та одeржимості.
Цe добрe показано на прикладі Юди Іскаріота. Злі навіювання, які він сприймав та яким дав притулок в своєму сeрці, збили його з дороги правди і справeдливості. Ці навіювання нe були відкинуті, алe викликали щe глибші вражeння, що привeло до виникнeння одeржимості до виконання злого наміру (Мат. 26:14-16). В такий спосіб сатана, проникнувши до нього, довів його до стану одeржимості (Луки 22:3-6) – заронив в сeрці Йуди думку про зраду Ісуса (Ів. 13:2). І коли Ісус нeодноразово попeрeджав Юду й остаточно викрив його, говорячи, щоб він робив задуманe швидшe, Юда цілком віддався сатані як своєму панові, а сатана ввійшов в нього в повному значeнні цього слова й цілком опутав його, запанував ним (Ів. 13:21-30).
В наші часи нeпeвності, нeбeзпeки, нeспокою, збeнтeжeння та утиску анархії відбувається значний ріст зацікавлeності надприродними психічними явищами, містикою, спіритизмом, сатанізмом та таємничими науками, а також їх практикування. Біблія пeрeдбачала, що так має стати (1 Тим. 4:1). Унівeрситeт в Джорджтауні повідомляє, що із загальної кількості книжок, викрадeних з його головної бібліотeки, на суму сім тисяч доларів, найбільшу кількість становлять книжки на тeму диявола та чарів.
ФІЛЬМ “ТОЙ, ЩО ВИГАНЯЄ ДЕМОНІВ“
“Той, що виганяє дeмонів“, один з найбільш популярних та касових фільмів наших часів, подібно, як і книга під тією ж назвою, виразно підкрeслює цe зацікавлeння. Дeякі сцeни з фільму, які показують рeзультати сатанинської одeржимості, є настільки огидними, що багато глядачів починають блювати в кінотeатрі, втрачати свідомість, зазнавати галюцинацій, впадати в істeрику, в почуття пeрeляку й приголомшеності.
Деякі після пeрeгляду фільму починають поводити сeбe дужe дивно, побоюючись, що самі є навідані чи одeржимі дeмонами. Дeяким тяжко зосередитись, ясно думати чи вeсти логічні розмови. Інші бувають підбурювані “дивними силами“ до виконання чи говоріння злих рeчeй, зовсім протилeжних їхньому характeрові. А щe інші після пeрeгляду цього фільму здійснюють самогубство.
Також дивні рeчі відбувались під час зйомок цього фільму. Ось дeякі з них: На знімальному майданчику виникали пожeжі. Вeликий прeдмeт, якому поклонявся головний гeрой фільму, одного разу зник і був знайдeний за тисячу миль на схід. Дитина одного з акторів знаходилась на пляжі, коли знeнацька була збита автомобілем і лeдвe нe вмeрла. Майжe всі, хто знімався в цьому фільмі, зазнали якихось поважних хвороб чи нещасних випадків (сeрдeчні напади, переломи хрeбта й т.п.), а члeни родин багатьох з них помeрли. Всі головні актори заявили, що вжe ніколи нe будуть таким, як до зйомок.
Комeнтуючи нeбeзпeчний ріст зацікавлeності дeмонологією, що частково виникав також із фільму, колишній архієпископ Кентeрбeрійський Майкл Ремсі сказав: “Існують справжні виганяючі дeмонів, алe навколо них також крутиться багато фальшивих забобонів“.
Чи за допомогою забобонів, чи ні, алe фактом є тe, що сатана та його впавші ангели продовжують намагатися поширювати на людeй свій вплив і здобути над ними повний контроль. Дeякі люди мають досить сильну віру, аби в ім’я Господа Ісуса Христа наказати дeмонові чи дeмонам залишити їх, проявляючи тим самим довіру до Божої обітниці: “Спротивляйтeсь дияволові, – то й утeчe він від вас“ (Як. 4:7; див. також приклад нашого Господа – Мат. 4:8-11).
Дeхто настільки духовно хворий, що повинен звернутись до духовно посвячeних старших Цeркви Господа, щоб вони молились за них, намащуючи таких оливою Святого Божого Духа. І якщо вони здійснили гріхи, то будe їм прощeно завдяки молитві старших (Ів. 15:7), щирому каяттю та найсeрдeчнішому прагнeнню віри, засвідчeним у звeрнeнні до старших (Як. 5:14-16). А якби коли-нeбудь будe потрeба у вигнанні нeчистої сили то виганяючі дeмонів повинні бути правдивими й побожними наслідувачами Господа Ісуса Христа. Вони повинні мати міцну віру, а в дeяких випадках змушeні будуть довго молитись і постити (Мат. 17:14-21; Мар. 9:14-29).
МИ НЕ ПОВИННІ РАДИТИСЬ З ПРЕДСТАВНИКАМИ САТАНИ
Дeякі роблять помилку, вдаючись до посeрeдників сатани з мeтою позбутись фізичних недомагань та визволeння з-під контролю дeмонів. Ось для прикладу дeякі повідомлeння прeси.
Батьки однієї трирічної дівчинки звернулись до ясновидців, мeдіумів та виганяючих дeмонів, коли виявилось, що їхня дитина “одeржима якоюсь надприродною силою“. Мати дівчинки розповідала: “Елeктровимикачі включались і виключались, попільнички падали зі столів, тяжкі мeблі самі пересувались, добрe замкнуті двeрі відкривались настіж, а обігріті кімнати раптово ставали холодними, начe лід“. І далі додала: “Найбільш вражаючою була зміна самої Кeрол. Вона почала проводити з кимсь розмову словами, яких жодна трирічна дитина нe могла щe знати“.
Пeрeд звeрненням за допомогою до ясновидців батьки вирішили пeрeмогти злого духа, помістивши в їдальні дeрeв’яного хрeста. “Коли Кeрол наближалась до нього, її обличчя спотворювалось. Її пальці набували вигляду кігтів, а зуби оголювались. Цe було жахливо“.
Розповсюджувачі обманів сатани (Бут.3:4,5; Ів. 8:44; 2 Кор. 4:4) – ясновидці, духовні мeдіуми та інші його слуги, здійснюють багато вигнань нeчистої сили. А тому ми нe повинні дивуватись, що в цих “останніх часах“ сатана виганяє сатану й виліковує хвороби, коли бачить своє “царство, поділeнe супроти сeбe“ (Мат. 12:25,26 й потопчeнe, покрушeнe Пс.2:9; Об.2:27) і знає, що “короткий час має“ (Об.12:12). У своїх відчайдушних намаганнях утримати під своїм контролeм людeй, він застосовує різного роду спокуси, навіть приписуючи Богові похвалу за ті спростуванням, які він сам вносить до своїх власних блудів, а також за оздоровлення й вигнання нeчистої сили, здійснeні своїми власними “знаками та з нeправeдними чудами“ (2 Сол. 2:9,10; Мат. 24:24). Бо ж інакшe він нe міг би звeсти так багато.
І справді “сам сатана прикидається анголом світла“, а його слуги та проповідники “прикидаються слугами правди“ (2 Кор. 11:14,15). Розповсюджуючи обмани та практики сатани, багато його слуг є щирими в пeрeконанні, що служать Богові, в той час, як в дійсності служать вони сатані (Мат. 7:21-23; Лук. 13:24-28). Виганяючі демонів, які нe мають права виступати в ім’я Господнє (Пс. 50:16,17), оскільки вони нe є правдивими учнями Христа, самі зазнають шкоди від своїх занять, а часом навіть від самих демонів, хоч і можуть інколи досягти й пeвних рeзультатів (Дії 19:13-20).
КОРИСНІ ПОРАДИ
Ми заохочуємо всіх християн до повного посвячeння й відданості Богу (Рим. 12:1,2), а в подальшому – до рeтeльного слідування слідами Ісуса (1 Пeт. 2:21), слухаючи тільки Його голосу, яким до нас промовляє Бог, нe звeртаючи при цьому уваги ні на які інші голоси, що надходять до нас з усіх сторін (Ів. 10:4,5,14,27). В нашім посвячeнні Богові ми обіцяємо зрeктися власної волі, а у всьому прийняти Його волю як нашу власну (Пс. 40:9; Євр. 10:7; Мат. 26:39; Ів. 6:38).
Дeякі як частину свого цілковитого віддання Богові склали наступну обіцянку як спосіб для оборони від нинішніх нападів сатани та його демонів, а також проти їхніх пасток, спіритизму й окультизму, й заявляли, що вона дужe корисна; особливо коли злі сили на пeвний час залишають настільки зміцнeного християнства й шукають лeгкої здобичі:
“Обіцяю Тобі, що буду пильнувати, аби чинити опір всьому, що має зв’язок із спіритизмом чи окультизмом, пам’ятаючи, що є тільки двоє Панів, і в розумний спосіб буду уникати тих пасток, бо походять від противника“.
Ми повинні піднeсти й утримувати напоготові Божу зброю, якщо хочeмо вистояти пeрeд обманом диявола та його злих духів, які є високо (Еф. 6:11,12), коли сатана “ходить, ричучи, як лeв, що шукає пожeрти кого“. Ми повинні міцно з вірою протистояти йому (1 Пeт. 5:8,9). І якщо він наближається до нас в особливо спокусливий та набридливий спосіб, ми повинні відкинути його й дослідити, чи продовжуємо стояти в вірі, чи також в пeвній мірі є нeвірними (1 Кор. 11:28; 2 Кор. 13:5).
І якщо ми хочeмо, щоб Бог простив нам якийсь зв’язок із окультизмом, то ми повинні визнати цeй зв’язок за нeпослух Богові, що зв’язок цeй огидний Богові і має бути відкинутий. Ми повинні прагнути й молитись в Ім’я Ісуса про Божe прощeння. Потім, користуючись цілковитою впeвнeністю у вірі, ми повинні наслідувати приклад Ісуса, прямо наказавши відійти сатані чи його демонам (Мат. 4:10). Цей наказ має бути зроблeний в Ім’я нашого Господа Ісуса.
І якщо ми покликані надати допомогу іншим, яких пeрeслідують злі духи, то ми повинні разом з ними віддано молитись в Ім’я Ісуса, благаючи про звільнeння від сили сатани. І коли при докладному дослідженні (уникаючи при цьому поспішного осуду) виявиться, що ми маємо випадок із одeржимістю чи затьмарeнням сатанинською силою, то можeмо, якщо почуваємо сeбe достатньо сильними в вірі, наслідувати приклад Апостола Павла, говорячи: “У Ім’я Ісуса Христа вeлю я тобі – вийди з нeї“! Хай жe Бог благословить всіх нас в униканні пасток сатани та в обороні проти його спокус і нападів, а також в пeрeбуванні в любові Божій (Юди 21). Пам’ятаймо , що “Коли за нас Бог, то хто проти нас“? (Рим. 8:31).
Сьогоднішня манна
Чи є надія для когось з неспасенних померлих?ЧИ Є НАДІЯ ДЛЯ КОГОСЬ З НЕСПАСЕННИХ ПОМЕРЛИХ?
Досліджуючи головні цілі повернення нашого Господа і Тисячоліття, ми хочемо подати деталі на тему шостої цілі, згаданої в першому розділі (17 Епіфанічного Тому; ТП №10), тобто благословити, можливістю отримання реституції весь людський рід, живих і мертвих. Обговорюючи цю тему, ми не говоримо про другий шанс. Біблія не вчить про другий шанс для будь-кого з роду Адама. Вона лише вчить про один шанс для кожного з них – не більше і не менше. Деякі (відносно небагато) отримують цей один шанс спасіння в цьому житті: вони мусять перемогти або ж зникнуть назавжди – вони не будуть мати наступного шансу, бо вже використали свій уділ в заслузі Христа, і оскільки Христос більше не вмирає, то вони вже не мають ніякої жертви для прощення їхніх гріхів (Євр. 10:26). Тому в питанні, яке є темою цієї статті, ми не маємо на увазі, чи є якась надія для таких осіб. Для них вже немає жодної надії. Але що буде з тими, які в цьому житті не одержали користі від заслуги Христа? Чи смерть Христа не означає для них ніякого благословення? Без сумніву, є багато таких, які померли, не чувши в цьому житті про Христа, не отримавши прощення гріхів через Його смерть. До таких ми можемо зарахувати поган, магометан, євреїв нехристиян, вмираючих немовлят, розумово хворих, тих, які померли до того, як Ісус склав за них життя, і тих, які були повністю засліплені ворогом (2 Кор. 4:4), зведені сектантством, і тому не могли зрозуміти Божого Слова, без зрозуміння якого не можна бути спасенним (Рим. 10:13,14). Чи вони є безнадійно втраченими назавжди, чи може Біблія дає їм якусь надію? Деякі запитують: чи можливо, щоб вони були спасенні через своє незнання?
Ми вважаємо, що ні, оскільки в незнанні немає жодної сили, ані нічого доброго, щоб воно могло когось спасти. Святе Письмо вказує, що незнання не є підставою спасіння, але, навпаки, віддалення від Бога і знищення (Еф. 4:18; Ос. 4:6; Рим. 2:12). Більше того, Святе Письмо доводить, що пізнання є невід’ємне від віри в Христа і від спасіння (Рим. 10:14-17; Дії 4:12). На це вказує також той факт, що осягнення спасіння включає особисту активність розуму, почуттів, волі, а це відноситься до сфери характеру, оскільки вимагає з нашого боку покаяння, віри і посвячення. Саме тому Церкві було сказано навчати, тобто передавати
знання іншим, щоб навчені могли дізнатися, як отримати спасіння (Мат. 28:18-20; 2 Пет. 1:2,3; 2:20,21).
Теорія, що погани та інші люди спасенні через своє незнання, є звичайнісіньким абсурдом. Якщо вони спасенні через незнання, то для чого тоді посилати до них місіонерів і навчати їх про те, як отримати спасіння? Згідно цієї теорії, навчання їх про спасіння зробить так, що більшість з них, які не повірять, загинуть; а без навчання вони були б спасенні своїм незнанням. Отже, навчання всіх поколінь в часі Віку Євангелії було б причиною знищення більшості, хто почув це послання. Якщо хтось скаже, що ми повинні їм проповідувати, оскільки так нам сказав Бог, то ми погодимося з цим. Проте, будемо робити це для того, аби вони могли здобути спасіння, якого ніколи не осягнули б через незнання. Ця теорія передбачає, що Бог скасовує Свої власні заміри – бажання всіх благословити. Чи повинні ми вірити, що Богу, Який хоче, щоб люди отримали життя (Єзек. 18:32), бракує здорового глузду і практичності, що Він впроваджує обов’язок навчати Божому Слову як засобу спасіння людей, Слову, через яке тепер порівняно небагато одержали спасіння, тоді як залишення в несвідомості врятувало б усіх? Для чого взагалі встановлювати обов’язок вчити і проповідувати, якщо несвідомість врятує всіх? Погляд про те, що неспасенні померлі є спасенні через незнання, є звичайно небіблійний, нелогічний і незгідний з правдою. З багатьох причин ми віримо, що Біблія дає таким надію – не другий шанс, але їх перший шанс, бо в цьому житті вони не мали жодного; оскільки немає можливості спасіння без спасенного пізнання Христа (Дії 4:12), яке вони не отримали. Тепер обговоримо деякі з важливіших причин, які доводять існування біблійної надії для неспасенних померлих, які не мали такого шансу в цьому житті.
БОЖА ОБІТНИЦЯ Є ГАРАНТІЄЮ НАДІЇ
(1) Як доказ, що є така можливість для тих, які без неї померли, представляємо Божу обітницю (підтверджену присягою). Ця обітниця була спочатку дана Аврааму у великій Авраамовій Угоді: «І благословляться в тобі всі племена землі» (Бут. 12:3; 18:18). Св. Павло називає цю обітницю Євангелією (Гал. 3:8). Звичайно, не всі племена і народи землі є благословенні в цьому житті. Тому ті, які не отримали благословення Євангелії в теперішньому житті, повинні бути благословенні потім, бо інакше Євангелія, яка міститься в Угоді Авраама, виявилася б неправдивою, оскільки до цієї первинної обітниці, зв’язаної присягою, Бог додав заяву, що в насінні Авраама будуть благословенні всі народи землі (Бут. 22:16-18). Хто є тим Насінням Авраама, яке має благословити всі племена, роди і народи землі? З Божого натхнення святий Павло запевняє нас, що це Насіння складається з Ісуса і всіх тих, які в цьому житті вірно Його наслідують (Гал. 3:16,29). Отже, обітниця, підтверджена присягою, говорить, що колись через Ісуса і Його вірних послідовників будуть благословенні всі племена, роди і народи землі. Оскільки досі єдиними благословенними є ті, які стали послідовниками Христа (хоча частина з них все втратила через вчинення гріха на смерть), інші, які померли без цього благословення, мусять отримати його з рук Ісуса і Його послідовників після цього життя у воскресінні. Тому є надія для тих неспасенних померлих, які в цьому житті не отримали благословень, запевнених присягою.
Багато уривків Святого Письма розвивають цю обітницю, доводячи, що для тих, які померли без такої можливості, ще буде можливість отримати спасіння. Отже: Іс. 60:14, 15 запевняє нас, що всі ті, яких сатана засліпив так, щоб вони ненавиділи і переслідували правдивий Божий народ (Сіон), визнають його в часі Тисячоліття і будуть дуже благословенні і потішені ним. Також Іс. 29:18, 24 запевняє нас, що ті, яким сатана закрив очі і вуха зрозуміння в цьому житті, у Тисячолітті зрозуміють Боже Слово, через що отримають можливість спасіння. Іс. 35:5, 6 говорить про те саме; натомість 10 вірш говорить, що вони повернуться (з гробу) і прийдуть до Сіону (Христа і Церкви, Насіння, яке буде давати благословення) і отримають багато милості (ласки). Лук. 2:10 запевняє, що радісна новина, Євангелія, буде для всіх людей; однак ми знаємо, що до цих пір не всі почули цю велику радісну новину; насправді переважна більшість померла без цієї радості, отже вони мусять отримати її після цього життя. 1 Тим. 2:4 запевняє нас, що Бог налаштований спасти всіх (від вироку Адама) і привести до пізнання правди, що звичайно означає, що ті, які закінчили це життя без звільнення від вироку Адама, одного дня будуть від нього звільнені; що ті, які відійшли без знання правди, одного дня отримають її. А тому те, що Бог дав таку велику обітницю, підтверджену присягою, і розвинув її за допомогою інших обітниць, доводить, що є надія для тих неспасенних померлих, які не мали можливості спасіння в цьому житті. Ця підтверджена присягою обітниця є найбільшим біблійним доказом надії для неспасенних померлих.
ЖЕРТВА ВИКУПУ ІСУСА ЗА ВСІХ
(2) Другою причиною надії для неспасенних померлих є викупна жертва Ісуса, складена за кожну людину. Те, що Ісус помер за гріхи цілого людського роду, явно виникає з наступних віршів: Ів. 1:29,36; 3:14-17; 11:51,52; Рим. 5:18,19; 1 Кор. 15:3; 2 Кор. 5:14,15,19; Гал. 4:5; Кол. 1:20; 1 Тим. 2:6; Євр. 2:9; 1 Ів. 2:2. Біблія говорить про Його смерть як про віддавання Самого Себе на викуп за всіх людей (Мат. 20:28; 1 Тим. 2:6). Слово
викуп є перекладом грецького слова
antilutron, яке складається з двох частин:
lutron – ціна, і
anti – замість, у заміну. Воно означає – ціна замість або рівнозначна ціна. Перед нами образ торгівельної транзакції, в якій Бог є кредитором, Адам і людський рід в його стегнах є боржниками, а Ісус є покупцем. Кредитор жадає заплати цілого боргу, не більше і не менше. Боргом є ціла людська природа досконалого чоловіка Адама. Ціна, яка є необхідна, щоб відкупити боржника, мусить бути точним еквівалентом. Ісус став людиною і заплатив цю точну рівнозначну ціну Своєю смертю, коли віддав всю Свою досконалу людську природу як компенсацію за борг Адама. Оскільки ціла досконала людська природа охоплювала право на життя і всі досконалі людські життєві права, які він, коли згрішив, мусив віддати в смерті, як заплату його боргу, то Ісус, як відповідна ціна, мусив заплатити Своїм людським життям і всіма досконалими людськими життєвими правами. Вони обоє були досконалими людьми, які мали такі самі права, а життя і життєві права Ісуса є рівнозначною ціною за ті, які мав Адам. Отже, викупом є повне відшкодування боргу Адама кредитору. Через спадковість цей борг перейшов на весь людський рід, який знаходився в його стегнах, коли він згрішив. Тому викуп означає, що в Богом призначеному часі (1 Тим. 2:5,6), наступить повне звільнення цілого людського роду з-під вироку Адама.
Зараз ця рівнозначна ціна через
приписання скасовує гріхи послідовників Ісуса (Євр. 9:23; 10:14; 1 Ів. 4:10) і таким чином дає їм можливість отримати вічне життя. Вже скоро
застосування викупу, як дару, скасує гріхи цілого світу (1 Ів. 2:2). Тому світ, будучи тоді вже звільнений від Адамового вироку, отримає шанс спасіння від усіх наслідків цього вироку. Бо якщо було слушно і справедливо, щоб через втрату життя і життєвих прав Адама людство стало спадкоємцями його упадку, то також є слушним, щоб через забезпечення відповідної ціни за борг Адама людство було звільнене від цього вироку і кожного наслідку упадку. Отже, викуп гарантує кожному можливість спасіння. І ті, які не мали цієї можливості в цьому житті, отримають її в майбутньому житті. Отже, ми бачимо, що є надія для неспасенних померлих, які не мали такої можливості в цьому житті.
Саме так представляє цю справу Святе Письмо. В Ів. 12:32 наш Господь Ісус оголошує: «І, як буду піднесений з землі, то до Себе Я всіх притягну». Його смерть – це Його викуп, Його жертва, яка завершилася в момент, коли Його підняли на хрест. Ісус сказав, що внаслідок цього всі люди будуть притягнені до Нього, завдяки їх визволенню від вироку смерті і зверненню до Нього. Але величезна більшість в цьому житті не була ані звільнена, ані скерована до Нього. Це буде їхнім привілеєм в наступному житті. В Рим. 5:12-19 святий Павло стверджує це саме. В 12-14 віршах він показує, як гріх Адама стягнув вирок смерті (а не кару вічних мук!) на цілий людський рід. Далі, через порівняння і контрасти, Апостол показує гріх Адама та його результат для всього людства, і протиставляє його праведності Ісуса аж до смерті та її наслідкам для людського роду. Як цей перший стягнув на всіх гріх, гнів і смерть, так цей другий несе всім праведність і визволення від гніву і смерті, щоб після виконання відповідних умов всі могли через Христа отримати право до життя, «виправдання для життя». Ми свідки того, що «дар… виправдання для життя» в цьому житті стає уділом тільки небагатьох; отже, його застосування до
всіх мусить бути в майбутньому. Звернімо увагу на друге використання слова «прийшло» у 18 вірші, яке повинно звучати «прийде». Це доводять два факти: (а) те, що «дар», яким згідно 16 віршу є прощення гріхів, не став в цьому житті уділом
всіх людей, і тому він мусить відноситися до майбутніх подій; (б) те, що в 19 вірші подається причина і пояснюються слова «прийде виправдання для життя на всіх людей», вживаючи майбутній час «стануть праведними», якщо брати до уваги гріх Адама. Таким чином Рим. 5:12-19 дуже виразно доводить, що викуп гарантує шанс життя кожному сину і дочці Адама, і тому доводить, що ті, які не отримали такої можливості в цьому житті, отримають її в майбутньому.
1 Тим. 2:4-6 – наступний відповідний уривок. В 4 вірші, як вираз Божої доброї волі, дано дві славні обітниці: (1) що всі люди будуть спасенні, не на вічність, але від вироку Адама; та (2), що всі люди прийдуть до досконалого знання правди. В 5 і 6 віршах подані три причини цих благословень: (1) єдність Бога, що означає, що Він має мудрість, силу, справедливість і любов, які необхідні, щоб реалізувати ці два благословення; (2) жертва викупу і пов’язаний з нею уряд Ісуса Христа як Посередника для всіх людей; (3) відповідні періоди Божого плану, коли благословення викупу будуть проголошені на спасіння – тепер Церкви, як послідовників Ісуса, а в Тисячолітті – цілого світу. Отже, цей уривок вказує серед іншого на викуп як джерело шансу для всіх.
ПРИЧИНИ ЗВОЛІКАННЯ З КОРИСТЯМИ ВИКУПУ
В багатьох щирих, думаючих дослідників може виникнути питання: якщо Христос помер за цілий людській рід, то чому користі, які випливають з Його смерті, так довго відкладаються і не стають уділом людства? Чому вони не сплинули на всіх в момент Його смерті і воскресіння, чи найпізніше в день П’ятидесятниці?
Насправді, ми поставили два питання в одному, на які дамо відповідь в порядку їх значення, починаючи від другого з них. Користі зі смерті Христа не могли сплинути на всіх в момент Його смерті і воскресіння, оскільки заслуга Його смерті ще ні для кого не була призначена. Це сталося лише після Його вознесіння, в день П’ятидесятниці. Хоча на Голгофі наш Господь закінчив складати за нас Свої людські права і людське право на життя – Свою заслугу, то, однак, цим фактом Господь їх не приписав; таким чином Він зробив можливим приписання, яке пізніше мало бути вчинене. Іншими словами, на Голгофі Справедливість ще не була заспокоєна, тоді в Нього лише забрали право на життя з відповідними життєвими правами, так що Він більше не міг їх отримати для Себе; тому стало можливим використати їх для інших. Також Своїм воскресінням Ісус не приписав нам це право і життєві права, оскільки з точки зору Божої справедливості воскресіння Ісуса не було заплатою справедливості, а доказом того, що Він вірно виконав волю Отця аж до смерті, і що Його справедливість може бути використана для примирення, якого по суті Він ще не зробив. Інакше кажучи, Своєю смертю Він забезпечив необхідну ціну викупу, щоб купити світ, а Його воскресіння стало підтвердженням цього факту, але жодним з цих вчинків Він не купив світу. Через ці дві речі Христос опинився в ситуації чоловіка, який знайшов необхідні кошти, щоб купити певну річ, яку ще не купив, хоча твердо вирішив це зробити. Що мусить зробити чоловік, який має гроші для купівлі будинку, який продається, щоб здобути його для себе? Він мусить за нього заплатити, отримуючи відповідні документи, і лише тоді він стає покупцем і власником даного майна. Коли він це зробить, майно стає його власністю. Подібно і Христос: після приготування певної суми і запевнення через воскресіння, що ця сума є достатньою, щоб відкупити людський рід, Він мусив її вжити, щоб викупити власність. Після вознесіння Він це зробив тільки за Церкву, а не за світ, як читаємо в Євр. 9:24 (пор. 1 Ів. 2:2): «Бо Христос увійшов… в саме небо, щоб з’явитися тепер перед Божим лицем
за нас». Це означає, що Христос, як Заступник Церкви перед справедливістю, прийшов з ціною, якою заплатив борг Церкви – тих винних, в ім’я яких Він заступається перед Божою справедливістю. Власне тому Святий Дух не міг бути даний, доки Він не з’явився перед обличчям Бога в день П’ятидесятниці. Святий Павло в Євр. 9:24 описує цю справу з точки зору образу і позаобразу: як Аарон мусив спочатку принести жертву на подвір’ї скинії, щоб отримати кров покроплення ублагальні задля примирення, а далі він виконував це примирення, покропивши (Лев. 16:11-17) в Святая Святих, так і Христос через Свою смерть в праведному стані (позаобразного подвір’я) мусив учинити Свою заслугу доступною задля примирення, а пізніше, в день П’ятидесятниці, дійсно довершив примирення в небі (в позаобразній Святая Святих), але тільки за Церкву. Тому благословення, які випливають з Його смерті, могли досягнути кого-небудь лише в день злиття Святого Духа, через п’ятдесят днів після воскресіння. Таким чином ми відповіли на частину першого запитання.
Тепер ми дамо відповідь на решту аспектів першого питання і на ціле друге питання: Чому користі зі смерті Христа для всього людського роду так зволікаються? Чому вони не охопили всіх в день злиття Святого Духа? Без сумніву це правда, що величезна більшість людей померла не тільки не скориставшись смертю Христа, але навіть не маючи для цього жодної можливості, бо ніколи про такі користі не чула. Це також правда, що досі відносно небагато одержали ці користі. Ці факти викликають в щирому і думаючому розумі дослідника питання, яке ми зараз розглядаємо. Представимо кілька причин цього довгого зволікання застосування заслуги Христа за цілий світ: (1) Головною причиною є те, що Бог задля мудрих і високих цілей не хотів, щоб у Віці Євангелії ці користі стали часткою кожної людини, але щоб вони були обмежені до класу віри – вибраних, бо вони єдині, хто міг бути спасенний у важких умовах віку віри. Лише їм вистачило необхідної віри, яка вимагалася в умовах цього віку. Тому Бог через Своє милосердя залишив інших в невірстві, доки не доповнить клас вибраних, яким потрібне випробування віри в теперішніх умовах, щоб відповідно приготувати їх для функції благословення невибраних сприятливими можливостями для здобуття спасіння в реституції Віку Тисячоліття (Рим. 11:30-32). (2) Якби користі зі смерті Христа були застосовані у віці віри для класу невіри, усі вони були б навіки втрачені, бо їм бракує необхідної віри, аби перемогти у важких умовах цього віку (2 Сол. 3:2; Євр. 11:6). (3) Єгова милосердно дозволяє класу невіри проходити теперішній досвід зі злом, який порівняно з досвідом добра, яке Він запланував для цього класу в наступному віці, краще ніж будь-що інше зробить так, що вони зненавидять і покинуть гріх, а полюблять і виберуть праведність, оскільки досвід є найкращим учителем для таких характерів, які має клас невіри. (4) Майже 2000 років, які минули від Голгофи, потрібні були для народження достатньої кількості людей, щоб вони наповнили землю в Тисячолітті. (5) Єгова призначив вік Тисячоліття, щоб забезпечити відповідний час і умови для якнайбільш результативного розширення користей зі смерті Христа на цілий невибраний світ. Ці умови не будуть вимагати віри, яка тепер вимагається від вибраних. Саме тому під час Віку Євангелії Христос приписує Свою заслугу лише вибраним (Євр. 9:24; 10:4), а застосування цієї заслуги за світ залишає на Вік Тисячоліття, так як Аарон спочатку вчинив примирення лише за священиків і левитів, а потім вчинив друге примирення – за народ (Лев. 16:6,11,14,9,15,17; Євр. 7:27).
ГРІХИ, ПРОЩЕНІ В МАЙБУТНЬОМУ СВІТІ
(3) Святе Письмо ще іншим чином доводить, що всі, які в цьому житті не мали шансу на спасіння, отримають його в майбутньому житті. Ісус говорить, що всі гріхи, за винятком гріха проти Святого Духа (всі інші гріхи є гріхами Адама), будуть прощені людським синам. Мар. 3:28, 29 каже: «простяться людським синам усі прогріхи та богозневаги, хоч би як вони богозневажали. Але, хто богозневажить Духа Святого, повіки йому не відпуститься, але гріху вічному він підпадає». Цей уривок дуже виразно навчає, що кожен гріх, крім гріха проти Святого Духа, буде прощений людському роду. При цьому досвід показує, що величезна більшість людської родини не грішить проти Святого Духа (свідомо проти повного світла), та, не зважаючи на це, вмирає без прощення гріхів. Отже, гріхи таких осіб будуть прощені в майбутньому житті. Тому є надія для неспасенних померлих. В паралельному вірші в Мат. 12:31, 32 Ісус доводить, що є два періоди прощення гріхів: (1) в цьому віці і (2) в майбутньому віці, але в жодному з них не буде прощений гріх проти Святого Духа. Отже, цей фрагмент вказує на те, що гріхи не проти Святого Духа, які не були прощені в цьому віці, будуть прощені в майбутньому: «усякий гріх, навіть богозневага, проститься людям, але богозневага на Духа не проститься! І як скаже хто слово на Людського Сина, то йому проститься те; а коли скаже проти Духа Святого, не проститься того йому ані в цім віці, ані в майбутнім».
БОЖИЙ ХАРАКТЕР – ОСНОВА НАДІЇ
(4) Характер Бога та факт, що більшість неспасенних людей помирає з характерами, які можна реформувати в легших умовах, аніж тепер, доводить, що в майбутньому житті, в більш сприятливих умовах Тисячоліття, буде даний такий шанс тим, чиї характери зможуть бути реформовані. Досвід і Святе Письмо вчать, що в теперішніх злих умовах розвинути характери, які надаються до вічного життя, здатні тільки такі, які можуть довіряти Богу навіть тоді, коли не можуть Його зрозуміти (Євр. 11:6; Гал. 3:9). Досвід і Святе Письмо навчають, що клас невіри нездатний виявляти таку віру, він не може в теперішніх злих умовах розвинути характер, відповідний для вічного життя, оскільки сатана його засліплює і зводить через незнання і слабкості (2 Кор. 4:4); тому Бог залишає його в стані невір’я, щоб пізніше, в легших умовах, виявити милосердя, через яке він зможе реформуватися (Рим. 11:30-32). Тому ми бачимо, що деякі ідуть з життя з характерами, які зможуть направитися, якщо отримають таку можливість в сприятливіших умовах реформи, а такими будуть умови Тисячоліття, як нас запевняє Біблія. Смерть, як і природній сон, не свідчить ні про добрий, ні про злий характер. Отже, в смерті немає нічого, що могло б стримати прагнення Всемогутнього дати людям допомогу в направі, а єдиним, що може стримати Його від цього, є небажання свідомо злих направляти себе.
Біблія показує нам, що для Бога є радістю вживати Його мудрість, силу, справедливість і любов (головні прикмети Його характеру), щоб допомогти людям реформувати себе (Об. 15:3,4). Ці прикмети схилили Його послати Свого Сина на викуп за всіх. Віддати Свого Сина на смерть за всіх було найбільшою жертвою, яку тільки міг зробити Бог, щоб спасти людину. А якщо Його всемогутня мудрість, сила, справедливість і любов проявилися у відданні на смерть Сина, задля благословення всього людства, даючи можливість вилікуватися з прокляття і отримати вічне життя, то чи Його мудрість, сила, справедливість і любов не зробить набагато простіших речей, таких як створення сприятливих умов для реформування людства, навіть найслабших з людського роду, для яких Він зробив найважчу річ: дав Свого Сина на смерть за них (Рим. 8:32)? Дійсно, Його святий характер, який виявився достатньо сильним, щоб вчинити найважчу річ, безумовно зробить речі легші, тобто дасть шанс вилікуватися класу невіри в умовах, в яких він зможе реформуватися, оскільки він не може реформуватися тепер. Це означає, що тим, кому Бог не дав допомоги, щоб реформуватися в цьому житті, Він дасть її пізніше.
ВИБРАНІ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ БЛАГОСЛОВИТИ НЕВИБРАНИХ
(5) Біблія подає п’ятий факт, який доводить існування сприятливої можливості для неспасенних померлих, яким в цьому житті не дано можливості отримати спасіння: Божа мета вибору Церкви з-поміж людського роду – вжити в майбутньому житті цю вибрану Церкву як Посередника в благословенні можливостями спасіння всіх невибраних, тобто тих, які були залишені осторонь в теперішньому житті, коли до уваги беруться лише вибрані – клас віри. Біблія вчить, що людська родина складається з двох класів: (1) класу віри (Гал. 3:7-9; 2 Кор. 5:7) і (2) класу невіри (2 Сол. 3:2; Рим. 11:30-32). Знаючи, що в умовах, в яких для перемоги потрібна сильна віра, спасіння зможе отримати тільки клас віри, Бог вирішив дати цей шанс тільки цьому одному класу.
Така поведінка є мудрою, слушною і милосердною, в інтересах усіх. Іншими словами, любляче серце Бога палко прагне допомогти усім упавшим створінням, і тому Бог склав Свій план найбільш корисним чином для всіх зацікавлених. Якби Він поставив клас невіри на пробу до життя в теперішніх умовах, в яких ні для кого з них не було б можливості спасіння, оскільки ці умови вимагають віри, якої цей клас не має, то поступив би всупереч Своїй мудрості, справедливості і любові, чого Він ніколи не зробить. Бог є добрий, і найбільш схоже на Нього – відкласти пробу класу невіри, доки не настануть умови, в яких він зможе перемогти, а тепер поставити на пробу лише тих, які в умовах, що вимагають ходити вірою, є в стані проявити цю необхідну рису і перемогти! Богові ближче вибрати саме клас віри, аби приготувати його, щоб допомогти реформуватися класові невіри тоді, коли настане його проба! І, оскільки клас віри є вірним у важчих умовах, Він, звичайно, дає йому більшу нагороду. Саме так представляє цю справу Святе Письмо. Св. Яків навчає (Дії 15:14-17), що під час віку Євангелії Бог навідує народи, щоб «вибрати» з них народ для Свого імені – вибраних. Він також вказує на те, що коли це буде довершене, Господь повернеться і заложить Царство для того, щоб
позосталі (Вебстер пояснює слово
зосталі (або
решта) як те, що залишається після забирання певної частини) люди могли шукати Господа, тобто спасіння. Вибрані є цією вибраною частиною, а невибрані є позосталими з людей, тими, які залишилися, коли з-поміж них забрали вибраних. Тому ми бачимо, що спочатку, в цьому віці, Бог займається вибраними, щоб їх спасти, а потім, у майбутньому віці, Він буде займатися невибраними, щоб спасти їх.
В Рим. 9,10 та 11 св. Павло доводить, що з причини невіри Ізраїль, як народ, не здобув місця серед вибраних, і що Бог зібрав клас віри як з євреїв, так і з язичників, зробивши їх вибраними. В 11 розділі Апостол представляє повний любові Божий план в цій справі. Особливо у 25-33 віршах він доводить, що Бог дозволив Ізраїлю спіткнутися і заблукати в невірстві, в той час як Сам збирав у віці Євангелії вибраних з усіх народів, щоб вжити їх після віку Євангелії, тобто в часі Тисячоліття, аби виявити милосердя для класу невіри. 25 вірш вказує, що вони мусять залишитися в своєму засліпленні, аж доки повне число вибраних серед язичників, «повнота поган», не осягне межі своєї проби. 28 і 29 вірші доводять, що Бог дозволив Ізраїлеві, який блукав у невірстві, потрапити в стан ворожнечі з Собою, щоб виконати вибір віку Євангелії; однак, з причини їх зв’язку з обітницями, даними отцям, – Аврааму, Ісааку і Якову, – Бог і далі їх любить, і не змінить Свого наміру благословити і зробити їх благословенням в Тисячолітті.
30 і 31 вірші показують, що хоча Ізраїль внаслідок невіри не мав у віці Євангелії такого привілею, який завдяки вірі мала Церква Євангелії, тобто не отримав проби виборчого спасіння, то однак Євангельська Церква проходила ці проби саме для того, щоб в Тисячолітті поставити на пробу до життя невіруючий клас в Ізраїлі, тобто клас, який цілий вік Євангелії помирає в невірі. 32 вірш доводить, що все це відбувається в гармонії з повним любові заміром Бога залишати невіруючий клас Ізраїлю в стані невіри, покоління за поколінням, протягом цілого віку Євангелії. Як же це пояснює слова Симеона у похилому віці (Лук. 2:34), який сказав про дитину Ісуса: «Ось призначений Цей багатьом на падіння й
уставання в Ізраїлі, і на знак сперечання»! Клас невіри Ізраїлю впродовж цілого віку спотикався через Ісуса і падав, помираючи в такому стані; проте хай буде Богу подяка, що ті, які упали,
«встануть». І оскільки вони не «встали» в цьому житті, то мусять «встати» в майбутньому, «
для помилування вас», помилування, яке вибрані виявлять їм в Тисячолітті, «
щоб і самі були помилувані. Бо замкнув Бог усіх у непослух [залишив їх усіх без допомоги],
щоб помилувати всіх. О глибино багатства, і премудрості, і знання Божого! Які недовідомі присуди Його [тілесній людині, але зрозумілі духовній людині (1 Кор. 2:7-16)],
і недосліджені дороги Його!» Ми славимо нашого Бога за зрозуміння цієї славної таємниці! Бо вона об’являє майбутню можливість для тих, які не мали її в теперішньому житті. Також інші фрагменти подають думку, що вибрані проходять тепер свою пробу, щоб пізніше пробою до життя благословити невибраних, наприклад: Рим. 8:16-23; Гал. 3:8,13-16,29; Ів. 17:20-23; Об. 22:17. Якою ж надзвичайно чистою, гармонійною і приємною є представлена наука Біблії на тему вибраних і невибраних! Дійсно, ми можемо любити і шанувати Бога, який склав настільки доброчинний і практичний план!
ПОДВІЙНИЙ ДОСВІД НЕВИБРАНИХ
(6) Біблія навчає про подвійний досвід невибраних: тих, яким в цьому житті не дано можливості отримати виборче спасіння. Вона вчить, що в цьому житті вони будуть мати досвід зі злом, під час якого, маючи
досвід в якості вчителя, пізнають, чим є гріх і які його наслідки. Вона також навчає, що тим, які в цьому житті проходять досвід зі злом, в майбутньому житті буде даний досвід з добром, під час якого, маючи
досвід в якості вчителя, вони пізнають, чим є праведність і які її наслідки. Більше того, Біблія вчить, що під пануванням прокляття людству дається досвід зі злом, в якому всі були задіяні через гріх батька Адама. Вона стверджує, що досвід з добром, гарантований всім через викупну жертву Христа, принесену в праведності, наступить після того, як буде знятий вирок Адама з людського роду, тобто в часі Тисячоліття – тисячі років влади Христа на землі. Біблія також подає, що ці два види досвідчень супроводжують протилежні умови. Отже, Бог найбільш ефективно навчить людей ненавидіти гріх, даючи їм знання, основане на пізнанні суті і наслідків гріха, і таким чином повніше покаже його протилежність – любов до праведності, і також через пізнання її суті і наслідків.
Досвід людської родини зі злом супроводжують наступні несприятливі речі: гріх, неправда, влада сатани над людськими справами, земля під прокляттям (з виверженням вулканів, землетрусами, припливами, ураганами, торнадо, паводками, посухами і кліматичними крайнощами). Людський рід зносить біль, хвороби, смуток, розчарування, втрати, труднощі, вади, ворожість, нещастя, тяжку працю, нещасні випадки, фальшиві релігії, гнобительські уряди, грабіжницьку аристократію, війни, революції, безправ’я, голод, епідемії, переслідування праведних, вивищення нікчемних, самолюбство, жорстокість, вмирання і смерть. Досвід з добром будуть супроводжувати наступні добрі речі, протилежні теперішнім злим речам: праведність, правда, керівництво Христа людськими справами, райська земля, задоволення, радість, процвітання, вигоди, потіха, достаток, дружба, помірний клімат, гідна праця
без мозолів, аварій і нещастя, правдива релігія, турботливий уряд, справедлива рівність, братерство, мир, правильна поведінка, добробут, загальне добро, нагорода праведних, докір тим, що чинять зло, братерська і безкорислива любов, ввічливість, повернення до здоров’я і життя. Біблія виразно навчає, що невибрані пройдуть ці два види досвіду. Коли ми доведемо це, то буде очевидним, що в майбутньому житті існує шанс для всіх невибраних померлих.
Рим. 8:19-22 це фрагмент, що говорить про ці два види досвіду. 19 вірш вказує на те, що людський рід,
створіння (це саме слово є перекладене так у 22 вірші – [людське]
створіння), будучи тепер під прокляттям (22 в.), з тугою виглядає й чекає кращого часу, в якому Божі сини – Ісус і Його вірні послідовники – з’являться в славі Царства (Кол. 3:4; Дан 7:13,14,18,22,27; Рим. 8:17; Юди 14). 20 вірш доводить, що людський рід не з власної провини, а через гріх Адама знаходиться під прокляттям, «марнотою», але він не полишений без надії, бо 21 вірш вказує, що він має бути звільнений з-під прокляття, щоб міг отримати свободу, яка стане уділом всіх, хто стане Божими синами; свободу, яку Ісус і Церква дадуть слухняним в Царстві. 22 вірш також показує, що досвідчення зла має бути загальним в людській родині. Таким чином 19, 20 і 22 вірші показують досвід зі злом, а 21 вірш – звільнення від прокляття зла, тобто досвід з праведністю, для всіх, які все своє життя були під прокляттям («марнотою»), а це для того, щоб вони на умовах послуху могли отримати життя. Рим. 11:30-32 має ту саму думку. Ізраїль, після того, як пережив недолю віку Євангелії, в якому як народ вони були позбавлені милосердя, Божої ласки, повинен досвідчити благословень, а ті, які в цьому житті пережили нещастя, отримають милосердя, Божу ласку через славні благословення, яких Євангельська Церква, піднесена до слави з Ісусом, дасть їм в милосерді.
90 Псалом пояснює те саме. 1 і 2 вірші представляють Єгову в Його вічності. Перше речення 3 віршу відноситься до досвіду зі злом, як про повернення до пороху, натомість останнє речення каже про досвідчення добра, як про повернення з пороху. 4 вірш відноситься до періоду тисячі літ (Тисячоліття) як часу повернення з пороху і початку досвіду з добром. 5-10 вірші описують різні аспекти прокляття (разом п’ятнадцять) під час досвіду зі злом; натомість 11 в. питає про силу (значення) досвіду зі злом і відповідає, що воно має на меті повернути честь для Бога, що згідно 12 в. наступить тоді, коли ці уроки будуть засвоєні в серці. 13 вірш є молитвою про повернення з тих досвідчень зі злом, тобто про зміну («пожалій») попереднього досвіду зі злом, а 14 в. вказує, що ті, які пережили смуток (досвід зі злом) «по всі дні» свої (9 в.), тобто аж до смерті, вони моляться, щоб в наступні дні, в майбутньому житті, в часі досвіду з добром, вони могли бути наповнені щастям і радістю. 15 вірш – це молитва, щоб подібно, як по всі дні першого життя вони були засмучені і переживали зло, так щоб і в другому житті були радісні і таким чином виконали ціль, яку мав Бог, дозволяючи, щоб зло наповнило їх перше життя. 16 вірш становить молитву, щоб Ісус і Церква, як Божі слуги, продовжували благословляти людство, тобто давали йому досвід з добром, і щоб людство, діти Ісуса і Церкви (які є другим Адамом і Євою), принесло славу для Бога; натомість 17 вірш є проханням про відновлення Божого образу (величність Господа) і Його подоби (володіння землею так, як Він володіє Всесвітом) в тих, які по «всі дні» цього життя переживали зло і які по «всі дні» майбутнього життя будуть переживати добро. Отже, цей Псалом та інші уривки Святого Письма, процитовані раніше, відносяться до подвійного досвіду (одного зі злом, а іншого з добром) доводять, що є надія для тих неспасенних померлих, які в цьому житті не отримали милосердя, ласки Єгови.
ФАКТИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ НАШЕ ТВЕРДЖЕННЯ
(7) Сьомим доказом того, що Біблія дає надію для неспасенних померлих, які не мали можливості спасіння в цьому житті, є факти, які вона подає. Оскільки Біблія вчить, що люди, знищені вогнем і сіркою в Содомі, Гоморрі та інших містах тієї рівнини, а також євреї десяти поколінь з північного царства та євреї двох поколінь з південного царства, повернуться на цю землю і знову будуть жити на ній (Єзек. 16:53), незважаючи на їх негідність (Єзек. 16:44-52). Вона також говорить, що євреї будуть шкодувати за свої гріхи (Єзек. 16:54,57-59,61,63); що Бог складе з ними Новий Заповіт (Єзек. 16:60,62); і що дасть жителів Содоми та Самаритян за дочок євреям, що означає, що вони (євреї) їх навернуть до Господа, оскільки ті, які є навернені кимось, в Святому Письмі названі їх дітьми (Гал. 4:19; 1 Кор. 4:15; Іс. 60:4). В Єзек. 16:55 справа відродження Содоми та її дочок (людей, залежних від неї), Самарії та її дочок та Єрусалима і його дочок, є зазначена як повернення до попереднього стану, реституція (Дії 3:21), повернення до первісного стану досконалості, в якому людський рід був
в Адамі до того, як гріх увійшов у світ, тобто повернення до Божого образу та подоби. Наш Господь Ісус підтверджує цю саму думку щодо народів, підлеглих Содомі (Мат. 11:23,24), і дає надію фінікійцям, мешканцям Тиру й Сидону (Мат. 11:21,22), доводячи, що вони менше винні, ніж Ізраїль. Як показує Святе Письмо, вони отримають таку можливість, і в День суду, коли Ісус буде володіти землею, їм буде легше, ніж невіруючим євреям Його часу (Луки 22:29,30). Оскільки вони будуть мати шанс, то зрозуміло, що всі інші неспасенні померлі, які в цьому житті були позбавлені можливості спасіння, також будуть мати її «в той день». Отже, свідчення Біблії підтверджує, що існує надія для багатьох з неспасенних померлих.
УРЯДОВІ ІМЕНА ХРИСТА
(8) Як восьмий доказ того, що Біблія дає надію тим померлим неспасенним, які в цьому житті не мали можливості отримати спасіння. Подаємо факт, що Біблія приписує Ісусу і Його вірній Церкві урядові імена, які доводять існування такого шансу для тих, стосовно яких буде виконуватися урядова діяльність, яка виникає з тих імен. Ми стверджуємо, що в своєму майбутньому відношенні до людства вони між іншими є названі (1) Спасителями, (2) Священниками, (3) Царями, (4) Пророком або Вчителем, (5) Батьками, (6) Первістками і (7) Насінням Авраама, яке буде благословити цілу людську родину. Розгляньмо коротко ці біблійні назви відносно Ісуса і Церкви – Його Тіла, в їх майбутньому відношенні до світу, і пізнаємо, яким чином Господь вказує через них на діло спасіння, яке буде довершене для тих померлих, які так і не отримали можливості спасіння з вибору. Візьмімо, наприклад, ім’я Спасителі, яке застосовується до них у Святому Письмі: «І спасителі прийдуть на гору Сіон, щоб гору Ісава судити, і царство Господнє настане!» (Овд. 21). Ми знаємо біблійну науку, що Яків є образом на вибраних, а Ісав – невибраних (Рим. 9:10-13). Так, як Бог більше любив Якова, ніж Ісава, так Він більше любить вибраних, ніж невибраних. Так, як Бог вибрав Якова, а відкинув Ісава, так тепер вибирає вибраних, а відкидає невибраних. Хоча Бог дає вибраним головні благословення, так як Ісаак дав головне благословення Якову (Бут. 27:28,29), то однак – як пізніше Ісаак дав Ісаву менше, проте щедре благословення (Бут. 27:36-39) – Бог дасть в майбутньому віці менші, проте багаті благословення невибраним. Саме таку думку насуває Овдій у 21 в. В цьому вірші гора Сіон зображує Царство, яке несе спасіння, Царство Тисячоліття (Йоіл 2:32; Овд. 17). Спасителі, які виходять на неї, це Ісус і Його Церква, вибрані (Іс. 2:2,3; 60:14,15,18; Рим. 11:26, 30-32). Як Спасителі вони будуть судити гору Ісава, невибраних, звільняючи їх від ворогів (гріха, смерті і гробу), так як судді рятували Ізраїль від ворогів. Цей славний стан буде осягнений, оскільки, як нас запевнює цей вірш, «буде царство самого Господа». Таким чином вибрані як Спасителі направлять упадок Адама, приведуть невибраних на стежки праведності, які покинув Адам і вони (Іс. 58:12). Це, звичайно, доводить існування в Царстві шансу для невибраних, який вони отримають з рук Спасителя, Ісуса і Його Церкви – Нареченої.
Також урядове ім’я
Священники, застосоване до Ісуса і його Церкви, підтверджує те ж саме (Євр. 3:1; 1 Пет. 2:5,9; Об. 1:6; 5:10; 20:6). Священник – це той, хто на підставі жертви, складеної Богу за інших, виконує функцію примирення між Богом і людиною (Євр. 5:1; 2:17). Ісус і Його співсвященники приносять жертви Богові в цьому житті (Євр. 5:1,5; 9:11,12; 13:15,16; 1 Пет. 2:5). Христос, як Священник, протягом цього віку з’являється перед Божим лицем за вибраних, не за невибраних (Євр. 9:24; 10:14; Ів. 17:9), подібно як Аарон, будучи образом на Нього, спочатку входив до Святая Святих з кров’ю бичка тільки за вибране покоління Левія (Лев. 16:15), так і Христос в Тисячолітті, коли жертва Церкви закінчиться, заступиться перед Богом за світ, і тоді Він з Церквою будуть благословити невибраних. Той факт, що тоді Священниками буде Церква з Ісусом (Об. 20:6), доводить, що будуть інші, за яких вони будуть виконувати примирення: невибрані. Отже, урядове ім’я Священники підтверджує, що Христос і Церква уділяють невибраним померлим можливість спасіння.
Урядове ім’я
Царі, застосоване до Ісуса і Церкви, доводить те ж саме. Ісус і Церква названі Царями (Об. 19:16; Рим. 5:17; 2 Тим. 2:12; 1 Пет. 2:9; Об. 1:6; 5:10; 20:4,6). Існує виразна заява, що панування Ісуса і Церкви має на меті знищити всі діла сатани, на чолі яких стоїть гріх, смерть і могила (Рим. 8:19-21; 1 Цар. 15:24-26; 55:57). Для контрасту, ми можемо подивитися на справу спасіння з точки зору Царів і Царства наступним чином: сатана, узурпатор, є тепер «князем цього світу» (Ів. 12:31; 14:30; 16:11); через гріх він тепер панує в серцях дітей непослуху (Еф. 2:2), засліпивши їх оманою (2 Кор. 4:4), мучить їх нещастями, які супроводжують процес вмирання і ведуть до стану смерті (Євр. 2:14). На початку Тисячоліття царства цього світу стають Царством Господа нашого і Христа Його (Об. 11:15). Сатана, як узурпатор, є схоплений і в’яжеться (Об. 20:1-3), а панування Христа і Церкви (Об. 20:4,6; 1 Кор. 15:24-26,55-57) звільнює людський рід з гробу, нещасть процесу вмирання і гріха. Це означає пробудження померлих, які помирають в Адамі (Пс. 22:29,30), і допомогу в реформуванні себе (Рим. 14:9). І тому урядові імена Царі, застосоване до Ісуса і Церкви, означає можливість спаcіння для невибраних померлих.
Урядове ім’я
Пророк, тобто Вчитель, є дане Ісусу і Церкві, а це означає, що вони будуть навчати людській рід про шлях спасіння. Ісус названий Пророком, Вчителем, у зв’язку з часом реституції, коли, як ми показали, неспасенні померлі вийдуть з гробів, щоб мати шанс спасіння (Дії 3: 22,23,21; Ів. 1:9). Є також сказано, що Церква буде навчати світ у Віці Тисячоліття (Іс. 60:1-4,14,15; 2:2,3; 62:1,2,10; Пс. 22:31,32,28-30; Іс. 42:6,7,10-12; 49:6,8-12, пор. 2 Кор. 6:1,2). Отже, це урядове ім’я Ісуса, як і Церкви, на що особливо виказує зв’язок процитованих вище уривків, доводить можливість для невибраних померлих отримати спасіння.
Імена Отець і Матір дані Христу і Церкві в стосунку до невибраних з людського роду, які у Віці Тисячоліття стануть їх дітьми. Ісус названий Отцем Вічності (Іс. 9:6), оскільки в майбутньому віці дасть слухняним з людей вічне життя. Його ім’я Другий Адам (1 Кор. 15:450) вказує на те, що Він займе місце Адама і стане другим Батьком людства, відроджуючи його в праведністю і житті. Про вірну Церкву Святе Письмо говорить як про Наречену, Жінку Агнця (Об. 19:7-9; 21:9,10, пор. Іс. 66:10-14, де вона представлена як мати, яка опікується та піклується, любить і потішає своїх дітей; под. також Іс. 60:4, де є поданий подібний образ). Як Ісус є представлений як позаобраз Адама (Рим. 5:14; другий Адам), так Церква представлена як позаобраз Єви (друга Єва; 2 Кор. 11:2,3; Еф. 5:31,32). А також, як перший Адам і Єва через догоджання собі ввели гріх на світ, так другий Адам і Єва терплять через жертвування самих себе, аби зняти гріх зі світу. І як перший Адам і Єва породили людство в гріху і смерті, так другий Адам і Єва відродять людство в праведності і житті. І оскільки ці народжені в гріху і смерті через заслугу викупу мають отримати можливість відродження в праведності і житті через нового Отця і Матір людства, то урядові імена Отця і Матері, застосовані в Біблії до Ісуса і Церкви, доводять існування шансу спасіння для невибраних померлих.
Це саме доводить ще інше ім’я, застосоване до Ісуса і Церкви – Первістки. Ісус є названий
Первістком (1 Кор. 15:20); як і Церква є разом з Ним названа
Первістками (Рим. 8:23; Як. 1:18; Об. 14:4). Логіка вказує, що якщо вони є первістками, то мусить також бути щось, що наступає після них – пізніші вівці: це послушні серед людей в часі Тисячоліття. Таким чином наступне ім’я, вжите щодо Ісуса і Церкви, вказує на можливість спасіння, яке пізніше буде можливим для невибраних померлих.
Сьоме урядове ім’я Ісуса і Церкви вказує на шанс спасіння для невибраних померлих:
Насіння Авраама, яке благословить усі племена, роди і народи землі (Бут. 22:18; 28:14; Дії 3:25). Цим насінням є Ісус і Церква (Гал. 3:16,29; Рим. 9:7,8; Гал. 4:28). Більшість людей з племен, родів і народів землі померли під прокляттям Адама, отже відійшли з цього життя без благословень. І тому вони мусять бути пробуджені з мертвих, щоб отримати благословення, обіцяні в Угоді, підтвердженій Присягою, що містить три славні частини: (1) що буде Насіння Авраама; (2) що це Насіння буде благословляти і, (3) що справа благословення досягне усіх невибраних: померлих і живих. Отже, урядове ім’я Ісуса й Церкви
Насіння Авраама вказує на шанс спасіння для невибраних померлих. На підставі семи урядових імен Ісуса і Церкви ми дізналися, що їх урядовою працею в Тисячолітті буде, серед іншого, дати можливість спасіння всім тим, які відійшли, не маючи такої можливості в цьому житті. Є ще інші урядові імена, застосовані Біблією по відношенню до Ісуса і Церкви, які це підтверджують, такі як Посередник, Суддя, Місто Бога, Відкупитель, Божий Храм, Дерево Життя, Нові Небеса і т.д., але сім імен, які були тут коротко обговорені, достатньо це доводять. В книжці «Біблія» (Е 12) ми подали список цього 21 уряду.
ПОВНА МОЛЖИВІСТЬ ДЛЯ ВСІХ
(9) Як дев’ятий аргумент, який доводить існування можливості для тих неспасенних померлих, які не мали можливості отримати спасіння, що має місце тепер, представляємо той факт, що всі речі, які дають можливість отримати спасіння, стануть уділом всіх, які будь-коли жили; отже ті, які не отримали цих благословень в цьому житті, отримають їх після пробудження з мертвих. Ми легко побачимо, що можливість отримати спасіння складається: (1) зі скасування Адамового вироку, (2) пізнання Божої Правди, (3) умов, які сприяють справедливості і не сприяють гріху, (4) притягнення до Христа, (5) визнання Христа і підкорення себе Йому, (6) пропозиції посвячення та (7) пропозиції Святого Духа. Якщо ми зможемо довести, що ці сім речей будуть уділом усього людського роду, який не мав такої можливості в цьому житті, то це буде доказом, що він отримає їх в майбутньому житті, а отже, що є надія для тих неспасенних померлих, які не мали шансу отримати спасіння в теперішньому житті. Тепер ми приступаємо до доведення на основі Біблії, що ці сім чинників будуть уділом всіх невибраних.
1. Всі будуть звільнені від Адамового вироку, тобто, всі будуть пробуджені з мертвих, бо ж смерть є вироком Адама (Рим 5:12; 1 Кор. 15:21,22). Тому звільнення їх від вироку смерті означає виведення зі смерті, вже без Адамового прокляття. Далі вірші Святого Письма доводять, що на підставі смерті Христа за кожного усі будуть звільнені від вироку Адамової смерті (Рим. 5:18,19; 11:26; 1 Тим. 2:4-6; 4:10; Ів. 1:29; 3:17; Євр. 2:9; 1 Ів. 2:2). Коли деякі з цих віршів говорять про спасіння всіх, то це не відноситься до вічного спасіння, але спасіння через смерть Христа від вироку смерті, який лежить на всіх за гріх Адама. Таким чином ці вірші доводять, що всі, які в цьому житті не були звільнені від вироку смерті Адама, завдяки жертві Христа будуть від нього звільнені в майбутньому житті; а якщо цей вирок приносить смерть, то звільнення від нього означає пробудження з мертвих вільними від цього вироку. Звільнення від н є необхідним, аби скористатися з можливості спасіння, бо так довго, як хтось знаходиться під вироком смерті, він не може отримати вічного життя.
2. Всі будуть навчені Божому Слову; оскільки люди не можуть бути спасенні через незнання, бо щоб одержати спасіння, вони мусять прийти до пізнання правди (Дії. 4:12; 11:14). Як Старий, так і Новий Заповіт доводять, що ті, які в цьому житті не отримали спасенного знання правди, отримають його пізніше. Ось деякі тексти Святого Письма, які говорять, що так буде у віці Тисячоліття, коли земля (Іс. 11:9; Ав. 2:14) буде наповнена знанням Бога, в той час як зараз (Іс. 60:2; 2 Кор. 4:4) темнота (омана) вкриває землю (Іс. 29:18,24; 35:4-6; 40:5; 42:6,7; 49:6; 50:10; Ів. 1:9; Дії 3:21,22; 1 Тим. 2:4,6; Об. 20:3; 22:17). Таке пізнання дійсно дасть їм можливість отримати життя; оскільки воно є другою складовою спасіння.
3. Біблія навчає, що всі будуть в таких умовах, які не сприяють гріху, а сприяють праведності, і в тих умовах зможуть реформувати себе, і вічне життя дійсно буде можливим навіть для найслабших і найбільш деградованих. Наступні умови, які не сприяють гріху, а сприяють праведності, стануть доступні для всіх під час царювання Месії: прокляття буде зняте з землі (Іс. 61:4), а земля стане приверненим раєм (Єз. 36:35; Іс. 35:1,2); сатана і його упавші ангели будуть зв’язані, щоб не могли зводити людей (Об. 20:1-3). А Христос і Церква візьмуть владу для добра людства (Пс. 72:8; Об. 20:4,6); неправда і гріх будуть назавжди знищені (Іс. 25:7; 1 Кор. 15:25,55-57), а правда і праведність переможуть (Іс. 11:9; 62:12); вирок смерті буде знятий з людини (Рим. 5:19), а замість цього вона одержить можливість реституції; смуток і зідхання минуть, а радість і щастя займуть їх місце (Іс. 35:10; Лук. 2:10); війни і боротьба зупиняться (Іс. 2:4), а їх місце займуть мир і добра воля (Іс. 9:6; Лук. 2:14); люди не будуть більше переслідувані і кривджені за праведність (Іс. 25:8), але, навпаки, дуже благословенні (Пс. 72:7); безбожні будуть одразу карані за чинення зла (Пс. 37:35,36) і биті з метою направи (Іс. 26:9); фальшиві релігійні системи будуть знищені (Іс. 65:15; Об. 18:8-24), і одна правдива релігія об’єднає усіх (Іс. 60:14,15); гнобительські уряди будуть повалені (Іс. 60:12), а запанує турботливий уряд Ісуса і Церкви (Пс. 72:12-14); люди не будуть вже позбавлені свого дому, ані не будуть змушені винаймати в інших (Іс. 65:22), але кожен в мирі буде радіти своєю власністю (Мих. 4:4); не буде більше виконувати непотрібної праці (Іс. 65:23), але їм буде вестися в їх стараннях (Іс. 60:17). Такі умови точно не сприяють гріху, а сприяють праведності; отже буде дуже сприятливий шанс для спасіння людства. Умови, що сприяють спасінню, є третьою складовою можливості спасіння, а подані вище цитати доводять, що вони призначені для неспасенних померлих світу.
4. Святе Письмо навчає, що всі ті, які в цьому житі не були корисним чином спрямовані до Христа, будуть спрямовані до Нього в майбутньому житті. Ісус говорить (Ів. 12:32): «І як буду піднесений з землі [в наступному вірші св. Іван пояснює, що цей вираз відноситься до жертовної, викупної смерті Ісуса і Його панування в Тисячолітті, через що Він прославить Бога], то до Себе Я всіх притягну». Ми усі знаємо, що в цьому житті порівняно небагато були притягнені до Христа (Ів. 6:44; Мат. 7:14). Тому всі, які в цьому житті не були притягнені (корисно спрямовані) до Нього, мусять бути до нього притягнені після цього життя, в іншому разі вірш з Ів. 12:32 був би неправдивим. Але цей вірш є правдивим, тому не притягнені до Нього в цьому житті, будуть скеровані до Нього в майбутньому, в Тисячолітті.
5. Біблія навчає, що всі підкоряться Ісусу і визнають Його право панувати над ними (Фил. 2:10,11; Іс. 45:23; Пс. 22:30; Рим. 14:9). В цьому житті не всі підкорилися Йому, і не всі визнали Його, щоб Він керував ними. Ті, які не зробили цього в теперішньому житті, мусять це зробити в майбутньому. Фил. 2:10 вказує, що це охоплює померлих, тобто тих, що під землею, а Пс. 22:30 і Рим. 14:9 прямо говорять про них. Таке підкорення себе і визнання є частиною досвідчень тих, які використовують можливість спасіння.
6. Святе Письмо навчає, що можливість посвячення Господу в часі Тисячоліття буде дана кожній людині на землі; це відноситься також до тих, які будуть тоді пробуджені з мертвих. Відповідним тут є текст з Іс. 35:8. У 4 вірші представлений другий прихід Христа, який відбувається у великому утиску під час повалення царства сатани і покарання його прибічників. 5 та 6 вірші говорять про те, яким чином Він буде просвічувати, реформувати і підносити грішне людство, а 7, 1 і 2 вірші навчають про привернення раю. 8 вірш навчає про відкриття Святої Дороги для нечистих (заплямлених гріхом Адамового роду), які мусять очиститися, якщо будуть прагнути іти нею до кінця. На відміну від вузької дороги (особистої дороги), Свята Дорога є публічною дорогою, відкритою для кожного. На ній все буде дуже просто і ясно, так, що і нерозумний не заблудить. 9 вірш вказує, що з цієї дороги будуть забрані всі перешкоди, а відкуплені, тобто ті, які через викуп будуть звільнені з-під вироку смерті (1 Тим. 2:4,5), отримають привілей іти нею. 10 вірш доводить, що у зв’язку зі Святою Дорогою померлі, яких також охоплює викуп Христа (Ос. 13:14), повернуться з гробу і прийдуть до Сіону, Ісуса і Церкви. Отже, цей фрагмент виявляє, що можливість посвячення буде відкрита тим померлим, які не посвятилися в цьому житті, і вона є шостою складовою шансу спасіння.
7. Останньою складовою можливості спасіння є пропозиція Святого Духа. Біблія навчає, що така пропозиція буде запропонована всім. В Йоіла 3:1, 2 зроблена цікава обітниця, яка подає думку в зворотному порядку виконання. У 2 вірші Єгова нам подає, що виллє Святого Духа на рабів і невільниць (вибраних), що Він робив у віці Євангелії, «за тих днів»; а в 1 вірші каже, що «потому», після віку Євангелії, тобто у віці Тисячоліття, виллю Духа Свого «на кожне тіло». Отже, ті, на кого він не був вилитий в цьому житті, пізнають це в майбутньому житті. Слухняні приймуть його (Дії 5:32), завдяки чому (якщо і далі будуть послушними) будуть піднесені до досконалості. Згідно Йоіла 3:1 усі будуть мати можливість отримати Святого Духа, хоча ніхто не буде примушений до послуху і його прийняття. Таким чином можливість отримати Святого Духа буде відкрита для всіх. Пропозиція прийняти Святого Духа є необхідною частиною можливості спасіння. Вона є сьомою і останньою складовою повного шансу спасіння.
Таким чином ми довели на основі Святого Письма, що сім чинників, які складають повну можливість спасіння, будуть доступні кожній людській істоті. Однак в цьому житті вони не були доступні кожному. Тому такі зможуть отримати їх пізніше, в Тисячолітті.
ПОСТУПОВЕ УСУВАННЯ ПРОКЛЯТТЯ
(10) Ми продовжуємо обговорювати цю тему, подаючи десяту причину надії для деяких з неспасенних померлих. Біблія навчає, що під час Тисячоліття прокляття, яке Адам стягнув на людську родину, буде поступово зніматися протягом тисячі років. Об. 21:3-5 вказує, що це станеться завдяки присутності серед людей на землі Божої Скинії (Христа і Церкви – «храм Божий святий, а храм той то ви»; 1 Кор. 3:17; Еф. 2:19-22). Об. 22:1-3 доводить це на підставі перебування серед людей Престолу Бога і Агнця (Божої царської влади, яку буде виконувати Ісус з Церквою), Ріки Життя (чистого Божого Слова) і Дерева Життя (Ісуса і Церкви). 1 Кор. 15:24-26 показує, що царська влада Христа викоренить в часі Його панування всі рештки узурпованого панування сатани і його впливу на людей, головними наслідками якого є гріх, смерть і могила. 1 Кор. 15:54-57 доводить, що Церква буде приймати участь з Ісусом в осягненню цієї перемоги над гріхом, смертю і могилою для добра людства, а Ос. 13:14 подає, що все це буде наслідком викупної жертви Христа. Хай лине Богові слава за таке прекрасне майбутнє! Цей перегляд підтверджує, що шанс спасіння чекає на тих, які не мали його в цьому житті; бо всі вони померли під прокляттям, знищення якого означає, що більше воно не буде тяжіти ні над ким.
Перед тим, як представимо наступні докази існування надії для неспасенних померлих, ми розглянемо кілька відповідних питань.
ЧИ «ВСІ» (1 ТИМ. 2:6) ОЗНАЧАЄ КОЖНОГО?
По-перше, чи правильним є твердження, що слово «всіх» в таких віршах, як 1 Тим. 2:4, 6 означає
всіх, беручи під увагу біблійне вживання цього слова в Мат. 3:5 і т.п., де воно, звичайно, не означає
всіх? Це правда, що деколи слово «всі» в Святому Письмі не означає кожного, тобто воно не є універсальним поняттям в своєму застосуванні, як це доводить випадок, процитований в питанні. Однак цей факт не перечить думці, що це слово майже завжди має універсальне застосування. Воно так загальне, що бажання дати доказ завжди приходить до того, хто переконує, що в процитованому уривку воно не охоплює кожної особи або кожної речі. Звичайно в 1 Тим. 2:4, 6 слово «всі» з трьох причин означає кожного: (1) Згідно з 1 Тим. 2:4, Святе Письмо ясно навчає, що Бог у Своїй любові прагне спасти від вироку Адама кожну людину. На доказ цитуємо серед інших наступні вірші: Бут. 12:3; 18:18; 22:18; Ів. 3:16,17; 1 Тим. 4:10; Тит. 2:11; 3:4; Євр. 2:9; (2) Біблія також виразно вчить, що Ісус Христос помер, щоб усіх людей спасти від вироку Адама (просимо знайти наступні тексти для підтвердження цієї думки: Ів. 1:29; 3:15-17; 12:32,33; Рим. 5:18,19; 1 Кор. 15:21,22; Євр. 2:9; 1 Ів. 2:2); (3) Біблія вчить, що внаслідок Божої любові та смерті Ісуса Христа за всіх людей, щоб врятувати їх від вироку Адама, всі люди будуть запрошені і підтримані Святим Духом, щоб прийти до гармонії з Богом. Зауважмо наступні вірші, які не є вичерпним переліком відповідних уривків Святого Письма: Пс. 2:8; 21:28-30; 85:9; 97:3,4; Іс. 2:2; 11:9; 25:6; 29:18,24; 35:5,6,10; 40:5; 45:22,23; 52:10; Єр. 31:34; Йоіл 3:1; Лук. 2:10,31-34; Ів. 1:9; 12:32; Тит. 2:11; 3:4; Об. 22:17. Якщо уважно дослідимо 1 Тим. 2:4-6, то ми зауважимо, що ці три думки є там виразно підкреслені. У 4 вірші Апостол в першу чергу відкрито заявляє, що Божа добра воля, любов, охоплює цілу людську родину для того, щоб вона могла бути врятована від Адамового вироку: «
що хоче, щоб усі люди спаслися [не навічно, але від вироку Адама]. Про другий пункт – жертву Ісуса, складену за всіх людей – безпосередньо навчає 6 вірш, де Павло говорить про Ісуса Христа, що «
дав Самого Себе [на смерть]
на викуп [рівнозначну ціну]
за всіх [за Адама і весь рід, який в момент гріха був в його стегнах]». 4 і 6 вірші навчають також про пропозицію допомоги Духа для всіх людей задля спасіння: «
Який хоче, щоб всі люди…
прийшли до пізнання правди… що буде
часу свого [
KJV; під час Тисячоліття]». Тому, ці три зауваження доводять, що «всі» в 1 Тим. 2:4,6 означає кожного з роду Адама, включно з ним.
УНІВЕРСАЛЬНЕ ВІДКУПЛЕННЯ ЧИ СПАСІННЯ?
Друге питання, яке може з’явитися: чи Святе Письмо навчає про універсальне
відкуплення, універсальне
спасіння чи про те і інше? Відповідаємо, що про це можна говорити різними термінами і, не дивлячись на це, правильно. Ми могли б сказати, що ми маємо універсальне відкуплення, бо ж воно є для всіх, а результат смерті Христа буде результативним для цілого роду Адама. Коли? Вони виявляться результативними для всіх, це буде означати їх спасіння, тобто дійсне і повне спасіння від гріха і умов смерті, або повну
можливість піднятися з гріха і смерті, в чому їм може перешкодити лише їхня власна воля. Справа першого Адама буде вчинена повністю недійсною через Христа. Кожен представник людського роду,
якщо захоче, отримає привілей повернення до всього, що було втрачене. Вічне спасіння, повне звільнення від гріха і смерті, буде вимагати повної співпраці людини. Порушення Божого права веде до вироку смерті, як було у випадку батька Адама. Порушення цього закону будь-ким з уже звільнених від вироку Адама і піднесених з упадку буде означати поновне засудження такої особи на смерть. Про це засудження Біблія говорить як про другу смерть, яка, за її словами, прийде на деяких. Перша смерть прийшла на всіх по причині гріха однієї людини. Друга смерть буде тільки для свідомих і добровільних грішників, якими, за словами Біблії, деякі стануть. Вчинення такого роду гріхів буде можливим лише після звільнення з попереднього вироку, виданого Адаму – вироку
першої смерті. Тобто світ не може тепер померти
другою смертю, оскільки він ще не є звільнений з
першої смерті. Жодна людина не може бути покарана судом
два рази карою смерті за ту саму провину. Щоб отримати
другий вирок, вона спершу мусить бути звільнена – дійсно чи приписано – від першого вироку, і далі вчинити другий переступ. Світ (Адам і цілий людський рід) був один раз засуджений. Лише коли він буде звільнений від цього осуду, буде можливим отримати новий.
Тому Біблія заявляє, що в Божому намірі буде великий День, День, який триває тисячу років, в якому Христос буде судити, випробовувати світ. Право втілювати цю пробу наш Господь Ісус отримав через Свою смерть, скуштувавши її за Адама і все його потомство, осуджене в ньому (Євр. 2:9). Смерть нашого Господа, досконалої людини, була повним відповідником вироку, виданого першій людині. Таким чином була відкрита дорога до великого часу відновлення, про яку говорить Апостол Петро (Дії 3:19-21). Отже, наш Господь Ісус став Відкупителем, набувачем Адама і цілого його роду. Він ще не довершив вповні акту купівлі, бо ж застосування заслуги Його жертви за світ має наступити під час Його другої присутності, коли Церква буде вже укомплектована. Як тільки дійде до цього набуття, настане скасування гріха світу. Тоді світ, вільний від кари первородного гріха, тобто Адамового гріха, буде відданий Христу. Кожна особа буде мати повну можливість, пробу, суд, щоб визначити свій справжній характер, справжні прагнення, дійсне відношення до добра і зла, до Бога і гріха. Спочатку це охопить народи, які будуть жити, а пізніше, поступово, тих, які є в гробах, в міру, як вони будуть вставати з них. Це буде універсальне відкуплення, тобто визволення з Адамової кари
смерті, загальне викуплення зі смерті, але не універсальне визволення, спасіння до
вічного життя, яке буде на умовах.
Говорячи про великий день випробування, День Суду світу, Апостол Павло говорить: «
Бo Він визначив день [в майбутньому],
коли хоче судити поправді ввесь світ через мужа, що Його наперед Він поставив, і Він подав доказа всім, із мертвих Його воскресивши» (Дії 17:31). Звичайно, слово «муж» вжите в цьому випадку образно, говорячи про Ісуса, як Голову, і Церкву, як Його Тіло, яка разом з Ним має складати в Тисячолітті великого Посередника між Богом і людьми з ціллю звільнення всіх від кари Адама, надання їм повної можливості повернення до Бога. Кожен, «хто хоче», зможе отримати цю повну можливість, а через поступ зможе бути визнаний гідним вічного життя. При закінченні тисячі років, в кінцевій пробі людства, він зможе довести, що може і прагне (може, бо став досконалим; прагне, бо має добрі прагнення серця) додержувати Боже право. Всі такі отримають від Отця вічне життя. Всі інші будуть знищені.
Адам був поставлений на пробу вічного життя, але впав на самому її початку. На початку Тисячоліття людство розпочне свою пробу іншим способом, бувши ще недосконалими. Однак вони, маючи досвід з натурою і наслідками гріха, будуть під прикриттям заслуги Христа (даної не в результаті індивідуального приписання, але внаслідок діяльності посередницького панування), зможуть підніматися щораз вище зі стану гріха та смерті. Маючи цей привілей, люди зможуть виявити свій справжній характер, скерований на добро чи зло. Якщо вони вірно стануть на бік добра, то отримають вічне життя, а якщо на бік зла, то втратять життя – знову помруть і вже назавжди залишаться мертвими: стягнуть на себе другу смерть. Отже, Біблія вчить про універсальне відкуплення, спасіння від Адамової кари смерті, проте вона не вчить про універсальне спасіння до вічного життя.
РОЗГЛЯД ОБЯВЛЕННЯ 20:4,5
Третє питання, яке можна задати, звучить так: як можна узгодити вчення, що невибрані померлі, позбавлені в цьому житті шансу отримати спасіння на основі вибору, будуть пробуджені в часі Тисячоліття, з Об. 20:4,5, яке після обговорення першого воскресіння мертвих каже: «а інші померлі не ожили, аж поки не скінчиться тисяча років»? Зауважимо, що цей фрагмент не говорить, що решта з мертвих не були пробуджені, аж скінчиться 1000 років, але що вони не ожили, аж поки не скінчились 1000 років. Хтось може запитати: яка різниця? Ми відповідаємо, що від цього залежить гармонійність або суперечність біблійних наук. Це прояснять кілька зауважень: Колись людство жило, було досконалим в отці Адамі. Однак, по причині прокляття Бог трактує ціле людство як померле, не дивлячись на те, чи воно знаходиться в процесі смерті, чи в стані смерті (Мат. 8:22; Ів. 5:24,25; 2 Кор. 5:14; Рим. 5:12,15,17; Еф. 2:1,5; Об. 20:12,13). Він робить це тому, що на всіх лежить вирок смерті, і тому, що коли йдеться про тих, хто знаходиться в процесі смерті, цей вирок виконується на них. Схожим чином ми могли б сказати про шанси на електричному стільці в момент увімкнення електрики – що «він вже не живе», а це тому, що є під вироком смерті, який виконується на ньому, хоча ще не приведений в дію. З цієї точки зору процес смерті ми називаємо порахованою смертю, а стан смерті – дійсною смертю. Подібно й Бог: усіх вільних від вироку смерті називає живими, не дивлячись на те, чи є вони досконалі приписано чи дійсно (Ів. 3:36; 5:24,25; 1 Ів. 5:12; Рим. 5:15; Ів. 1:4; Об. 21:3-5). Перших ми називаємо пораховано живими, а других дійсно живими.
Ця точка погляду дозволить нам гармонізувати нашу науку, яка каже, що решта з померлих (невибраних) будуть
пробуджені з мертвих
в часі Тисячоліття, з твердженням, що вони оживуть лише під його кінець. Відразу після пробудження зі смерті вони ще не будуть живими – дійсно досконалими. Процеси реституції будуть вимагати тисячі років, щоб довести їх до дійсної досконалості, щоб оживити їх так, як в дійсності на це дивиться Бог. Оскільки так довго, як в них буде залишатися якийсь слід недосконалості Адама, з Божої точки зору вони будуть мертвими (1 Кор. 15:24-26). Але як тільки стануть досконалими, вони оживуть, що станеться під кінець Тисячоліття, і що вимагає, аби вони були пробуджені в часі Тисячоліття. Тепер завдяки нашому виправданню вірою Бог трактує нас як живих з Божої точки зору, оскільки наше виправдання вірою приписує нам праведність, яку завершені процеси реституції довершать в послушних протягом тисячі років. Таким чином ми гармонізуємо мниму суперечність і стверджуємо, що обидва вчення є біблійними і розумними. Привернення недосконалих до стану досконалості – допровадження їх до такого
життя, яким його бачить Бог, займе цілу тисячу років, хоча
пробуджені вони будуть на початку Тисячоліття. І тому решта з померлих не ожили – не повністю воскресли, не стали знову досконалими, якими були колись в Адамі, аж поки не скінчилася тисяча років.
ЧИ «НЕПРАВЕДНІ» ВОСКРЕСНУТЬ?
Четверте питання є таке: у зв’язку з тим, що деякі ніколи не досягнуть стану досконалості, який означає слово
воскресіння, як нам зрозуміти слова апостола Павла в Діях 24:15, що воскреснути мають як праведні, так і неправедні? Цей вірш виявляється дуже зрозумілим, коли ми пильно звернемо увагу на те, що читаємо. Євреї, які стояли близько і чули оборону апостола перед намісником Феліксом, частиною якої є слова з Дій 24:15, вірили, що всі праведні отримають воскресіння з мертвих, і що неправедним також буде дана можливість воскресіння. Цього вони навчилися від своїх прабатьків. Тепер апостол повторив це, в чому вони були переконані. Він каже: «настане воскресення праведних і неправедних», тобто воскресіння, яке забезпечив Бог і яке має ще наступити, є не лише для добрих, але також і для тих, які тепер є злими.
Це не означає, що ті, які
залишаються в стані неправедності, осягнуть повне воскресіння з мертвих. Цей текст не говорить, що
всі неправедні воскреснуть, повернуться до досконалості життя. Тепер живуть виправдані, які матимуть можливість воскресіння, та інші, які тепер не є виправданими і які також будуть мати можливість воскресіння. Ціле людство буде мати нагоду в запевненій Богом
можливості воскресіння. Праведні отримають особливе воскресіння, яке буде нагородою за їх особливий послух. Але у віці, який надходить, перед усіма буде відкрита можливість здобути вічне життя через Христа. Праведні з класу Церкви є «перемінені дуже швидко, як оком змигнути» з земного стану в небесний – в досконалих духовних істот. Праведні з давніх віків, виправдані перед Богом через віру, мають повстати як досконалі люди, а не в стані, в якому вони померли. Це настане після застосування заслуги викупу Христа за цілий світ.
Отже, ми маємо воскресіння: найвищого класу праведних, Малої Черідки, до Божественного рівня; воскресіння Великої Громади до нижчого духовного стану; воскресіння Старожитніх і Молодих Гідних на земному рівні. Це чотири класи, які проходять свою пробу в цьому житті. Але Божий план передбачає, щоб решта людства поступово були піднесені з земної тлінності до первісної досконалості, якою на початку втішався Адам. Тепер вони неправедні і ніколи не ввійшли в стан відносин з Богом.
Божа мета – звершити звільнення всього людства від осуду в отці Адамі через смерть Ісуса. Тому ціле тисячолітнє панування Христа було призначене на воскресіння світу, але майбутнє покаже, скільки людей використає цей шанс. Святе Письмо подає, що в наступному віці столітній грішник – добровільний грішник – буде повністю відтятий від життя. Воно засвідчує, що такий грішник буде юнаком в порівнянні з тим, ким міг би бути, якби використав можливості того періоду (Іс. 65:20). Ті, які не використають благословення того дня, самі будуть нести за це вину. Лише добровільне особисте відкинення Бога і Його милосердного спасіння в Христі може засудити кого-небудь на другу смерть.
Зауважмо, що Святе Письмо не говорить, що
всі будуть мати уділ у воскресінні. Що буде з тими, які отримали оживлене виправдання? Чи всі вони воскреснуть? О ні! Будуть такі, які були виправдані і пішли на другу смерть. Подібно буде зі світом: якщо хтось після того, як отримає повний шанс, свідомо згрішить супроти ясного світла, отримає кару другої смерті. Але нічого не буде бракувати в цій можливості, яку дасть Бог. Наш Господь сказав, що «надходить година, коли всі, хто в гробах, Його голос почують, і повиходять ті, що чинили добро, на воскресення життя, а котрі зло чинили, на воскресення
Суду» (Ів. 5:28,29).
Ті, які задовольнили Бога своєю вірою, посвяченням самих себе для Нього і послухом щодо вказівок Його Слова, Духа і Провидіння, це ті, які робили добре. Бог не бажає від них нічого більше, лише те, щоб вони довели свою вірність через повне посвячення, старання жити у згоді з Його волею в міру своїх можливостей, чи то у віці Євангелії, чи у вічних віках. Авраам, Ісаак, Яків і всі пророки (всі інші менш знані), які згадані святим Павлом в Євр. 11, померли з вірою. Бог засвідчує, що ці Старожитні Гідні подобалися Йому, і що вони отримають «краще воскресіння» (Євр. 11:35). Вищість їх воскресіння буде полягати в тому, що вони повстануть в людській досконалості, в той час як світ буде змушений здобувати досконалість впродовж тисячі років.
Ті, які чинили добре, повстануть на воскресіння життя. Деякі з них воскреснуть до життя на людському рівні, інші – на духовному, а ще інші – на найвищому рівні духовного існування – в Божій природі. Далі Ісус каже про другий загальний клас – про тих, які чинили зло. До них зараховані всі, яких Бог не може визнати ані прийняти. Не прийняті це ті, які на думку Бога не робили добре, які поступали погано, які є невиправданими. Багато з них були шанованими і моральними людьми, але вони не гідні «кращого воскресіння». Вони також повиходять, щоб коли захочуть, могли отримати повне піднесення до життя. Вони будуть пробуджені для того, щоб отримати воскресіння. Вони будуть воскрешені з
гадесу, гробу, стану смерті, але їх пробудження буде лише початком воскресіння, тобто повернення до досконалого життя. Деякі встануть, щоб пізніше знову померти, якщо не приймуть умов Божого благословення.
Процес воскресіння буде просуватися день за днем, тиждень за тижнем і рік за роком впродовж періоду тисячі років – великого дня воскресіння, великого дня, останнього дня, коли всі будуть мати можливість отримати вічне життя. Але хто не зробить відповідного поступу, буде визнаний негідним повного воскресіння. Його здобудуть лише ті, які будуть визнані гідними вічного життя на Божих умовах. Отже, це буде воскресіння померлих, допровадження до досконалого життя, як праведних, так і неправедних. Усі, що в гробах, повиходять з них і дійдуть до пізнання правди, так щоб, коли захочуть і будуть слухняні, могли віднайти все те, що було втрачене Адамом і відкуплене Спасителем світу, Ісусом Христом. Вищі пояснення знаходяться в повній згоді з дослівним перекладом останнього речення Дії 24:15: «Настане воскресення праведних і неправедних», оскільки перед словами «праведних» і «неправедних» немає грецького означеного артикля.
ЧИ ВСТАНУТЬ ТІ САМІ ТІЛА?
П’яте доречне запитання: чи під час воскресіння встануть ті самі тіла, які йдуть до гробу? Дуже зрозуміла відповідь на подібне питання дана в 1 Кор. 15:35-38, де читаємо: «Але дехто скаже:
Як мертві воскреснуть? І в якім тілі прийдуть? Нерозумний,
що ти сієш, те не оживе, як не вмре. І коли сієш, то сієш не тіло майбутнє, але голе зерно, яке трапиться, пшениці або чого іншого, і Бог йому тіло дає, як захоче, і кожному зерняті тіло його». Ці вірші виразно показують, що поховане тіло не повертається, даючи за ілюстрацію посіяного зерна пшениці і т.п., яке вже не повертається, але видає нові зерна. Подібно і поховані тіла не встануть з мертвих.
Часом вважається, що Ів. 2:19,21 («Зруйнуйте цей храм, і за три дні Я поставлю його… А Він говорив про храм тіла Свого») навчає про пробудження того самого тіла, яке є поховане. Таке пояснення суперечить не лише вище процитованим словам святого Павла, але також багатьом іншим віршам зі Святого Письма і біблійним ученням, які ми подали книжці
Схема Божого Плану, Е 16:334 с., які доводять, що Ісус у воскресінні не забрав назад Свого земного тіла. По причині нерозуміння Ісуса слухачами, Його слова були пояснені святим Іваном як такі, що відносяться до храму, показаного в єврейському храмі, тобто що Він говорив про позаобразний храм, яким є Церква (1 Кор. 3:16,17; 2 Кор. 6:16; Еф. 2:19-22). Ми також знаємо, що Церква названа Тілом Христа (Рим. 12:5; 1 Кор. 12:12-27; Еф. 1:23; 3:6; 4:4,12,16; 5:23,30; Кол. 1:18,24). Тому Ісус обіцяв тут, що навіть якщо Його вороги вб’ють різних членів Його Церкви, то Він, незважаючи на це, поставить його (Церкву) третього (тисячолітнього) дня. Він сказав ці слова п’ятого тисячолітнього дня від упадку Адама в гріх; а ми вже дізналися, що Церква буде володарювати з Ним, отже воскресіння сьомого тисячолітнього дня, який є тим третім днем, рахуючи від п’ятого включно. Розуміючи так, цей вірш не відноситься до пробудження тіл святих.
Святе Письмо ніде не вчить, що поховані в гробах тіла воскреснуть в останній день, але заперечує такому погляду. Приймаючи ці біблійні вчення, ми убережемо себе від закидів невіруючих щодо воскресіння померлих – закидів, які виникають з того факту, що матеріальні складники окремих тіл стали частинами інших тіл через асиміляцію, людожерство чи поїдання фруктів та овочів і т.п., які присвоїли собі складники мертвих людських тіл.
Вірш з Іс. 26:19 (див.
Танах) інколи приводять як такий, що ніби доводить, що встає те саме тіло, яке йде до гробу. Однак в перекладі AV (англ.) є кілька сумнівних речей. Передусім, слова надруковані в цьому вірші
курсивом, були додані до тексту, не маючи будь-якого відповідника в оригіналі. Тут перекладачі вживають
курсив, щоб поінформувати читачів, що ці слова були додані. Додані слова «
також і» приводять до того, що цей вірш можна пояснити так, як це перечило б Біблії багатьма способами, як ми це вияснили. Більше того, гебрайське слово, перекладене як «тіло» не є у множині, але вжите колективно, як, наприклад, в Іс. 5:25, і має значення множини.
Англомовні переклади ARV та ERV, переклад Молтона, Лісера, Юдейського Видавничого Товариства і т.д. подають цей текст так: «Оживуть твої померлі; мої мертві тіла встануть».
Як ми знаємо (Лук. 20:36; див. також «Життя – Смерть – Майбутнє» 171-183 с.), воскресіння має дві частини: (1) пробудження померлих і (2) піднесення їх з фізичної, розумової, моральної та релігійної недосконалості занепалого стану Адама до фізичної, розумової, моральної та релігійної досконалості, від якої Адам відпав. Цей процес вимагає цілого Тисячоліття. Ми вважаємо, що про ці дві частини воскресіння навчає Іс. 26:19. Вираз: «померлі твої оживуть» відноситься до пробудження померлих – першої частини процесу воскресіння, а вираз: «мої мертві тіла воскреснуть» відноситься до повстання з недосконалості Адама до досконалості – другої частини процесу воскресіння мертвих. Вираз «мертві тіла» не відноситься до тих тіл, які дійсно є в стані смерті, але мертвих в гріхах (Еф. 2:1,5), оскільки кожного, хто не є у Христі і не має досконалості, Бог вважає мертвим (2 Кор. 5:14). Причина використання слова «моє» у виразі «мої мертві тіла» в тому, що Христос, як автор цих слів, завдяки своєму відкупленню – набуттю – буде їхнім власником і Господом (Рим. 14:9); отже Він може властиво називати їх Своїми. Розуміючи так, цей вірш в найменшій мірі не говорить про воскресіння останнього дня тих самих тіл, які були поховані, але відноситься до двох частин процесу воскресіння: (1) пробудження померлих і (2) їх повернення до досконалості.
До цього моменту в даному розділі було подано 10 біблійних причин, підтриманих багатьма віршами на доказ того, що в наступному житті шанс отримати спасіння матимуть всі ті представники грішного роду Адама, які в цьому житті не були обдаровані можливістю отримати спасіння, яке тепер діє – виборчого спасіння. Є багато інших біблійних причин для такої надії; нашим бажанням є представити деякі з них, оскільки ця доктрина не повинна прийматися без повних і задовільних доказів її правдивості. Щоб наша віра в цьому питанні не була оперта лише на прагненні такої надії, але на певних, розумних і дійсних доказах, до тих 10 вже представлених аргументів ми додаємо ще інші. Два з них вже були досить докладно обговорені на попередніх сторінках, з поданням численних віршів. Ними є (11) благословення цілої людської родини, живих і померлих, шансом отримати реституцію, що є шостою головною ціллю повернення нашого Господа, згаданою в першому розділі (ТП № 10), та (12) знищення серед людей кожної злої речі і впливу та запровадження серед них добрих речей і впливів з ціллю повернути їх до досконалості, що було представлено в п’ятому розділі в темі «Цілі Царства» (БП № 4).
ДЕВ’ЯТЬ ІНШИХ ДОКАЗІВ ТАКОЇ МОЖЛИВОСТІ
Тепер коротко представимо дев’ять інших доказів цієї самої правди. (13) Біблія вчить, що багато з тих, які не мали можливості здобути виборче спасіння, в Тисячолітті позитивно зреагують на пропозицію доступного тоді спасіння. Про це прямо навчає Іс. 35:5,9,10 і Єзек. 16:46-63. (14) Біблія вчить, що багато з померлих піддадуться розпорядженням Царства, коли вони будуть запроваджені на землі (Пс. 21:28-30; 1 Кор. 15:21-26; Рим. 14:9; Іс. 45:22,23; Фил. 2:8-11; Пс. 85:9). (15) Біблійне вчення, що Вік Тисячоліття і День Суду є рівнозначні, доводить те саме; оскільки показує, що в День Суду будуть виконуватися лише ті речі, які мають бути виконані в Тисячолітті. Наступні вірші доводять ідентичність Тисячоліття і Дня Суду: 2 Тим. 4:1; Лук. 22:29,30; Мат. 19:28; Овд. 21; Єр. 23:5,6; 33:14-16; Іс. 32:1; Пс. 71:1-4. Як ми знаємо, всі померлі будуть пробуджені на початку Дня Суду (Ів. 5:28,29; 11:24; Об. 20:11,12). Отже, всі померлі повстануть на початку Тисячоліття. В Тисячолітті всі отримають допомогу для спасіння; отже всі отримають допомогу для спасіння в День Суду. (16) Ця правда виникає також очевидним чином з біблійної науки, що слово
воскресіння, застосоване до людства, означає
повстання знову з упавшого стану до досконалості образу Бога (Дії 26:23,24; Лук. 20:31-37; Фил. 3:11,7-10; Дії 24:15; 23:6; 26:6-8). Цей факт означає можливість спасіння для неправедних в Тисячолітті, згідно зі словами святого Павла, що не лише праведні воскреснуть (вдосконаляться), але також і неправедні (Дії 24:15). (17) Вчення Біблії про дві дороги спасіння – індивідуальну для вибраних, названу вузькою дорогою (Мат. 7:13,14), та загальну, названу святою дорогою (Іс. 35:8) – є доказом тієї ж науки. Контекст вказує (Іс. 35:5,9,10), що ця дорога буде призначена для деяких з неспасенних померлих, і цілий цей розділ доводить, що тут описується Вік Тисячоліття. (18) Біблія також підтверджує це вченням, що світ в теперішній час проходить такі досвідчення з суттю зла та його наслідками, які зроблять гріх чимось огидним для нього, коли для контрасту через досвід вони пізнають суть і наслідки праведності (Рим. 8:19-22; 11:30-32; Пс. 89:11-17). (19) Доктрина про реституцію – повернення людства до початкової досконалості Адама, що має статися в Тисячолітті, доводить те, що Тисячоліття призначене для благословення невибраних можливістю спасіння (Дії 3:19-21; Об. 21:3-5; 22:1-3). (20) Біблія довела це також вченням, що після закінчення спасіння з вибору буде діяти спасіння з вільної ласки (Дії 15:14-16; 3:19-21; Ів. 17:21-23; Рим. 8:19-23), так як Тисячоліття, період дії спасіння з вільної ласки, наступає після віку Євангелії з його спасінням через вибір, що діє тепер. (21) Наостанок, Біблія підтверджує вчення, що врешті-решт всі Божі справи принесуть Йому славу (Чис. 14:21; Пс. 75:11; Об. 5:13). Це буде можливим лише тоді, коли чудові прикмети, які проявляються в реалізації Його плану, вповні доведуть, що Його справи і характер були і є гармонійні, до чого є необхідна повна і справедлива можливість спасіння для кожного.
АНАЛІЗ ІНШИХ ПІДТВЕРДЖУЮЧИХ ТЕКСТІВ
Таким чином в сумі ми представили двадцять один доказ, підтриманий Святим Письмом, що для неспасенних померлих дійсно є надія; що ті невибрані померлі, які в цьому житті не мали можливості отримати спасіння через вибір, будуть мати її під час тисячолітнього панування Христа. Цей двадцять один доказ в кожному випадку показує, що невибрані померлі будуть пробуджені з мертвих в часі Тисячоліття. Подаючи коментарі в дужках, ми приведемо тут кілька текстів, яких ми ще не цитували або не повністю вияснили. Вони прямо навчають або натякають на те, що під час Тисячоліття такі померлі особи будуть пробуджені зі стану смерті і повернуться на землю. Пс. 21:28-30 є одним з таких віршів: «
Усі кінці землі [весь людський рід]
спам’ятають [будуть настільки суворо навчені думкам з Божого Слова, щоб не забути (Єр. 31:33,34)],
і до Господа вернуться [зміняться],
і вклоняться [служитимуть]
перед обличчям Його [в Його інтересах]
всі племена народів [кожна родина],
бо царство Господнє, і Він Пан [буде]
над народами [тут є очевидний опис Тисячоліття; тому що царства цього світу триватимуть аж до Тисячоліття, і лише після того перейдуть під владу Божого Царства (Об. 11:15)]
! Будуть їсти [будуть присвоювати благословення Тисячоліття)]
й поклоняться [служити Богу за це]
всі багачі [повні ревної любові]
на землі, перед обличчям Його на коліна попадають [служитимуть]
всі, хто до пороху сходить [померлі]
і [йдеться про тих, хто до пороху сходить]
не може себе оживити, [по причині вироку Адама]
!» Цей останній вірш доводить, що йдеться про невибраних померлих, бо вони з причини вироку Адама не можуть зберегти живими своїх душ. Згідно цього фрагменту вони мають поклонитися Господу, як Володарю народів, що може бути тільки в Тисячолітті, часі Його панування.
Наступний уривок це Пс. 85:9: «Всі народи, яких Ти створив, поприходять і попадають перед лицем Твоїм, Господи, та ім’я Твоє славити будуть». Багато народів, створених Богом, таких, як сім народів Ханаану, асирійці, вавилоняни і т.п. вже не існують. Однак вони були створені Богом, але в цьому житті не шанували і не славили Єгову. Щоб могли це зробити, вони мусять бути пробуджені з мертвих і бути навчені славити і прославляти Бога, а це відноситься до Тисячоліття. Іс. 29:18,24 це наступний відповідний уривок: «
І в той день [в день Бога, у віці Тисячоліття]
слова [науки]
книжки [Біблії; Іс. 35:5,6]
почують [зрозуміють]
глухі [ті, які в цьому житті мають закриті вуха розуміння і тому не можуть зрозуміти речей віри (Мат. 13:9-17)]
, а очі сліпих [тих, які в цьому житті не могли побачити речей віри]
із темноти [мішанини правди й неправди, в якій знаходяться в теперішньому житті]
та з темряви [цілковитої омани]
бачити будуть… Тоді то хто блудить у дусі [в доктрині] (1 Ів. 4:1-3)
, ті розум пізнають, а хто ремствує [по причині суворості прокляття, під яким вони жили і померли, тобто невибрані померлі]
, ті поуки навчаться!». Цей вірш засвідчує, що в Тисячолітті ті, які в цьому житті не могли побачити чи зрозуміти справ віри, які, живучи з наріканням в неправді і під прокляттям, до кінця зідхали (Рим. 8:22), побачать і зрозуміють правду та будуть звільнені з часткової чи повної неправди. Рим. 14:9: «
Бо Христос на те [задля того]
й умер [як викуп за всіх (1 Тим. 2:6)]
, і ожив, щоб панувати і над мертвими [над цілим загубленим родом Адама в гробі і поза ним]
, і над живими [в Тисячолітті]». Фил. 2:10,11: «
Щоб перед Ісусовим Ім’ям вклонялося кожне коліно [коліна]
небесних [небесні воїнства вклоняються перед Ним]
, і [коліна]
земних [це досі відноситься до майбутнього, до Царства, оскільки тепер Йому ще не кланяються всі коліна на землі]
, і [коліна]
підземних [людського роду, який знаходиться в гробі і який буде пробуджений з несвідомого стану смерті, і тоді як ті, які колись знаходилися під землею, будуть вклонятись Ісусу]
, і щоб кожен язик [на небі, на землі і під землею – живих та померлих]
визнав: Ісус Христос то Господь, на славу Бога Отця!».
Ще інший уривок це 1 Кор. 15:21-26: «
Смерть [процес смерті і стан смерті]
бо через людину [Адама]
, і через Людину [Христа]
воскресення мертвих [пробудження зі стану смерті і повстання з процесу вмирання – відвернення того, що стягнув на нас Адам]
. Бо так, як в Адамі вмирають усі [охоплені прокляттям Адамової смерті]
, так само в Христі всі оживуть [будуть виведені зі стану прокляття до досконалості – життя]
, кожен у своєму порядку [буде оживлений – удосконалений]
: первісток Христос [буде оживлений – удосконалений; тим Христом не може бути Ісус, оскільки Він воскрес 25 років раніше, перш ніж св. Павло написав ці слова, в той час як він говорить про майбутнє воскресіння: тут ідеться, звичайно, про Церкву, яка разом з Ісусом також названа Христос – помазаний (1 Кор. 12:12,13; Гал. 3:16,29); отже тут говориться про перше воскресіння (Об. 20:4,6)]
, потім ті, що Христові, під час Його приходу [оживуть (в англійському перекладі Біблії на полях подається слово
присутність як відповідний переклад грецького слова
парусія). Він буде присутній тисячу років, Тисячоліття, коли ті, які через віру і послух стануть Його власністю, будуть оживлені – удосконалені, після пробудження і виведення з гробу. Це відноситься до померлого світу, що повертається з гробу і піднімається до досконалості в часі Тисячоліття в міру, як люди будуть вірити і тривати в послусі]
. А потому кінець [Малий Період після закінчення тисячі років (Об. 20:7-9)]
, коли Він передасть [перестане бути Посередником]
царство Богові й Отцеві, коли [потім]
Він зруйнує всякий уряд [наслідки панування сатани]
, і владу всяку [її форми]
та силу [вчинки сатани]. [Отже, царювання Христа має на меті знищити всі справи сатани – гріх, неправду, смуток, біль, хвороби, смерть і могилу (1 Ів. 3:8; Об. 21:4,5). Знищення гробу означає пробудження всіх померлих; знищення смерті означає звільнення всіх з процесу вмирання. Отже, спочатку через пробудження померлих буде знищений гріб, а потім, поступово через реституційні процеси буде усунений кожен елемент процесу вмирання, гріх Адама, смуток, біль, хвороби, прокляття на землі і т.п]
. Бо належить Йому царювати, аж доки Він не покладе всіх Своїх ворогів під ногами Своїми [тими ворогами є різні форми прокляття, бо в наступному вірші святий Павло називає смерть як одного з ворогів Христа; покласти їх під Його ноги означає повне їх опанування – знищення]
! Як ворог останній смерть знищиться [не стан смерті ані гріб, які через пробудження померлих будуть знищені перед гріхом, болем, смутком і хворобами, але процес вмирання – недосконалість, який внаслідок вироку Адама досягнув усіх. Знищення його останніх слідів завершить справу тисячолітнього Царства; отже, смерть буде останнім ворогом, який буде знищений]». Тому смерть, згадана у 26 вірші, виявляється Адамовою смертю, а не другою, як деякі припускають. Як ми уже зауважили, 24 вірш запевняє нас, що кінець цього посередницького панування наступить лише тоді, коли Христос знищить в людському роді усі рештки панування сатани, його владу і силу діяльності через гріх. 25 вірш доводить, що такою є ціль панування Ісуса. Всі наслідки панування сатани, його влади і сили є в цьому вірші представлені як вороги Ісуса; і оскільки 26 вірш називає смерть одним з ворогів, ми можемо зрозуміти, чим усі вони є. Цими ворогами є нищівні наслідки панування сатани над землею – гріх, неправда, смуток, біль, смерть, гадес. Вони є ворогами Ісуса, оскільки шкодять людству, для відкуплення якого Він помер. Отже, ми бачимо, що ворогами, про яких говорить цей уривок, є всі наслідки гріха Адама; а смерть Адама є першою, а не другою смертю.
Думка 1 Кор. 15:24-26 виражена іншими словами в Об. 21:3-5; 22:3. Смерть і прокляття, яких, як стверджує цей вірш, вже більше не буде, є, без сумніву, смертю і прокляттям Адама. Більше того, друга смерть не є ворогом Ісуса чи людської родини, але швидше приятелем і слугою, який проковтне їхніх ворогів, так як образ другої смерті, Червоне море, було приятелем і слугою Мойсея й Ізраїлю, коли забезпечило охорону Ізраїльтянам і дозволило їм перейти через нього, поглинувши фараона та його армію і залишаючи Ізраїль безпечним і переможним на східному березі. Отже, ми бачимо, що вираз «останній ворог» з 1 Кор. 15:26 не відноситься до другої смерті, але до смерті Адама – першої смерті. Вираз «
смерть Адама» охоплює кожний залишок недосконалості, яку гріх Адама стягнув на людський рід. Цей вираз тут, звичайно ж, не означає
стану Адамової смерті, оскільки ще довго після повернення усіх з гробу, з Адамового стану смерті, людська родина і далі буде виявляти недосконалість. Отже, вираз «останній ворог» тут означає
процес Адамової смерті. Коли останні рештки недосконалості, що є наслідком Адамового гріха, будуть повністю усунені потужною реституційною силою і діяльністю Христа, тоді «останній ворог» буде знищений, що буде кінцем реституційної праці.
Ці уривки так ясно доводять, що невибрані померлі, які в цьому житті були позбавлені можливості осягнути виборче спасіння, будуть пробуджені з мертвих в Тисячолітті й отримають можливість осягнути реституційне спасіння.
Саме такою є Євангелія для людини, яка була представлена в такий спосіб як ангелом при народженні Ісуса (Луки 2:10), так і апостолом Павлом (Гал. 3:8). І саме тому Святе Письмо так сповнене нею.
Зрозуміння цієї справи пояснює минуле і теперішнє поступування Бога з людськими поколіннями. В такому світлі Біблія стає книгою, згідною сама з собою, Божим характером, викупом Христа, з дією Святого Духа, потребами людини і з фактами. Таким чином, вона дійсно відкриється нам як скарбниця чудового плану віків, складеного Богом, і як славний образ Його чудового характеру. За це ми любимо Бога любов’ю, яка перевищує всяку любов, з радістю неба, що зійшла на землю. Славмо, вихваляймо і прославляймо Того, всі вчинки Якого приносять Йому славу! «Великі та дивні діла Твої, о Господи, Боже Вседержителю! Справедливі й правдиві дороги Твої, о Царю святих! Хто Тебе, Господи, не побоїться, та Ймення Твого не прославить? Бо один Ти святий, бо народи всі прийдуть та вклоняться перед Тобою, бо з’явилися суди Твої!» (Об. 15:3,4).
Епіфанічний Том 17, 127-177 с.
Теперішня Правда № 79, вересень-грудень 2002
Виконання Божої волі (1 Ів. 2:17)ВИКОНАННЯ БОЖОЇ ВОЛІ
«Хто Божу волю виконує, той повік пробуває» – 1 Ів. 2:17
Коли людина зі світу починає відчувати потребу пізнавати Бога, її думки можуть обійти багато шляхів у пошуках відповіді, як вона може знайти Бога. Після певного часу пошуків, молитов, запитань про те, як вона може стати Християнином, Бог почне працювати в такій людині через досвід вивчення слова Правди. Він надасть відповідну допомогу, яка скерує новий розум, серце і волю, щоб вона хотіла посвятитися виконанню Божої волі і визнати потребу Утішителя в часі кожної потреби: «Утішитель же, Дух Святий, що Його Отець пошле в Ім’я Моє, Той навчить вас усього, і пригадає вам усе, що Я вам говорив» (Ів. 14:26; BS ’69:50).
Єгова у Своїй милосердній, люблячій доброті дає наступне запрошення: «Прийдіть до Мене, усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою! Візьміть на себе ярмо Моє, і навчіться від Мене, бо Я тихий і серцем покірливий, і знайдете спокій душам вашим» (Мат. 11:28-29). Для ново-посвячених Божих дітей це як музика для їхніх вух! Ярмо (дерев’яна рамка, що використовується для пари волів на обидві їхні шиї) є символом підпорядкування і поневолення. Всі в світі є під ярмом різного виду: ярмо політичне, фінансове чи ярмо бізнесу, соціальне ярмо, ярмо бажань, звичок, егоїзму і ярмо гріха всіх видів.
Людина, яка знаходиться під політичним ярмом, відчуває його тяжкість. Вона зайнята день і ніч, плануючи, розраховуючи і працюючи на відповідальній посаді. Вона старанно вивчає всі хитрощі світової політики, щоб завоювати і утримати прихильність виборців. Вона віддає багато часу, грошей і роздумів та концентрує багато енергії на ризиковані справи, шукаючи певного рівня виконавчої влади; якщо вона в результаті й отримає бажану посаду, то це майже завжди приносить безліч клопотів і виставляє її перед великою кількістю ворогів в опозиційній партії чи партіях, які зазвичай готові очорнити її репутацію при найменшій провокації.
Ті, які знаходяться під фінансовим ярмом, або ярмом бізнесу, є подібним чином пригнічені. Вони працюють довго і важко; вони проектують, планують, вигадують, дратуються і переживають, щоб бути багатими і, роблячи це, потрапляють в тенета, які крадуть в них справжнє щастя, якого земні багатства не можуть принести (1 Тим. 6:8-10).
Ті, які знаходяться в соціальному ярмі, важко працюють і жертвують багато для того, щоб задовольнити вимоги суспільства, накладені на них. Деякі, невимогливі у житті люди, знають, як в дійсності це ярмо тисне на багатих, особливо на тих, які змагаються з іншими, які є більш успішними. Жінки часто виснажують себе в тій службі, яка не приносить задоволення, тоді як їхні чоловіки і батьки доведені до відчаю і розпачу, аби встигати за фінансовими витратами.
Ярмо бажань, звичок, самолюбства і гріха різного виду є насправді важким, а їх тягар є справді гнітючим. Скинути всі види ярма і звільнити себе з усіх тягарів неможливо в цей злий день. Сатана, князь цього світу, вже накинув це ярмо гріха різних форм. І немає можливості принести визволення з-під цього ярма і його обмежуючих кайданів окрім як через Христа, який дасть визволення усім, хто прийде до Нього через покаяння і віру.
В той час як ціллю Христа є остаточне звільнення всіх таких від будь-якого ярма і від всякого тягаря, Він бачить, що вони не здібні користатися і насолоджуватися славною свободою синів Божих; і так, шляхом дисципліни і тренувань, Він має намір привести їх до такого стану. Тому необхідно, аби ті, котрі тепер стали б звільнені від неприємного ярма гріха і теперішнього загального порядку речей, повністю піддали себе Христу, щоб взяли Його ярмо на себе. І Він запрошує усіх, хто прийшов до відчуття дискомфорту від інших видів ярма і від ваги інших тягарів, щоб вони прийшли до Нього для звільнення і відпочинку. З лагідним співчуттям до всіх пригноблених і засмучених Він каже: «Прийдіть до Мене усі струджені та обтяжені, і Я вас заспокою. Візьміть ярмо Моє на себе» і т.д. Мільйони людей відповіли на Його ласкаве запрошення, і вони без жодного сумніву свідчать про легкість ярма Христа і благословення Його обіцяного відпочинку. І все ж, цей відпочинок не є відпочинком загального теперішнього добробуту і свободи від турбот, праці і всіх обмежень.
Взяти ярмо Христа на себе означає стати спільниками ярма разом з Ним і терпеливо йти з Ним. Ярмо є символом залежності, і хто піддається під ярмо, той тим самим піддається під волю і керівництво іншого, і покірно йде, щоб виконати визначене завдання. Це зробив наш Господь Ісус, добровільно піддаючи Свою волю під волю Небесного Отця. Бог не нав’язував Йому цього ярма, і не нав’язує його нікому. Ісус з радістю взяв його і терпеливо його ніс, незважаючи на те, що це коштувало Йому найглибшого приниження; Він не вважав це невдячною службою, але з задоволенням виконував Божу волю (Пс. 40:8,9; Євр. 10:7).
До цілком посвячених звучить запрошення, щоб бути уярмленими разом з Христом, в тій самій службі і з тим самим Учителем. Він запевняє нас, що Його ярмо є любе і Його тягар є легким. Але ми не можемо бути уярмлені з Христом, якщо не маємо Його Духа. Необхідно, щоб двоє, які є під одним ярмом, мали один розум. (Ам. 3:3); а те, що робить це ярмо і надалі легким для нас, це наша радісна витривалість, котра не нарікає під тим ярмом і не намагається його позбутися, але з задоволенням носить його з огляду на кінець, який буде осягнений, як також спільність і товариство з правдивим Спільником у ярмі, що має подібний розум.
Яке благословенне запрошення: увійти під одне ярмо з Христом! І яка надзвичайна можливість навчатися на тій дорозі, по якій наш Небесний Отець хотів би, щоб ми ходили! Дійсно, як би ми могли зійти з цього шляху, коли ми в одному ярмі з таким Провідником! Від Нього ми вчимося цієї дороги; в нашій спільноті з Ним ми отримуємо Його благословенного Духа. Ми вчимося тієї лагідності, яка не нехтує упокоренням, не дивлячись на його глибину, і яка не лише задоволена і щаслива в будь-якій ситуації, але завжди радіє привілею іти цією дорогою, як і надії досягнення її славного кінця. І ми знаходимо відпочинок для наших душ – відпочинок від марних амбіцій і безцільних планів і справ, до яких би нас примусили інші провідники. О, якби всі, хто трудиться під іншим ярмом, і є сильно обтяжені, скинули його з себе, і навчилися, що вони можуть носити таке легке і приємне ярмо Христа, якщо будуть шукати Божої волі усім серцем!
Воля – це сила обирати, а постанова – це рішучість більшості з тих здібностей мозку, які складають інтелект. Тому вона включає більше, ніж самі лише думки. Насправді, воля є для того, щоб контролювати думки. Розум і воля неминуче є близько споріднені. Хоча вони явно не є одним і тим самим; бо розум може розмірковувати, роздумувати і обговорювати різноманітність суперечливих положень, тоді як воля – це рішучість щодо певних ясних визначених напрямків. Однак воля може скеровувати розум розглянути обидві сторони будь-якої пропозиції. Викликаючи здібності розуму, щоб розглянути будь-яку тему і викласти аргументи «за» і «проти», воля має справу з інтелектом.
Всі люди мають волю, слабку чи сильну, і це є важливо, що усі повинні навчитися, як її належно вживати. Яка є воля людини, такою вона є. Бути героєм у боротьбі означає, що сильна воля буде належним чином спрямована, і вплив та цінність особистості буде пропорційною до правильності волі та її сили. Діти повинні тренуватися, не щоб мати слабку волю чи бути взагалі без волі, але щоб мати сильну волю, належно спрямовану в самоконтролі і піддану своїм батькам під Господом і Його провідництвом в гармонії з принципами правди і праведності.
Людина зі слабкою волею схильна бути нерішучою, поступливою і невпевненою.
«Двоєдушна людина непостійна на всіх дорогах своїх» (Як. 1:8). «Ніхто двом панам служити не може», інтереси і цілі яких протилежні (Мат. 6:24). Воля, яка є поділена, яка не є постійною ні в одному ні в іншому напрямку, яка хоче догодити одним і другим або намагається іти по обидві сторони одночасно, звичайно, не може функціонувати правильно і ефективно.
Також ніхто не може з такою волею бути дійсно щасливим. Його життя віри буде роздвоєне через сумніви. Такий, розраховуючи на якусь успішну перспективу, може сказати собі: «Я житиму життям любові, змішаної з ненавистю», або «Я буду віддавати трохи свого часу для пошуку Правди, а трохи для розповсюдження неправди». Судячи з цього, душевний спокій вимагає узгодженої волі і однієї мети. І якщо дія повинна бути результатом чиїхось бажань, то воля повинна бути достатньо сильною, щоб відкинути всі сумніви, перемогти всі обставини та встати і бігти безоглядно у визначеному напрямку.
Апостол Павло адресує Еф. 6:7 тим Християнам, які піддали свою волю Богові, які прийняли Його волю замість своєї власної. Найбільш шляхетні і найкращі з Божих людей ті, хто має сильну, залізну волю, котру вони цілком піддали Його провидінню і керівництву – через Його Слово, Його Святого Духа і Його провидіння, яке нас оточує. Вагання і нерішучість не мають тут місця. Зверніть увагу на слова до Ізраїлю (1 Цар. 18:21): «Чи довго ви будете скакати на двох галузках? Якщо Господь Бог [Єгова], ідіть за Ним, а якщо Ваал [Сатана] ідіть за ним!» Бог бажає нашої повної прихильності і відданості, не лише часткової: «Сину мій, дай мені серце своє» (Пр. 23:26); «Люби Господа, Бога свого, усім серцем своїм, і всією душею своєю, і всім своїм розумом, і з цілої сили своєї!» (Мар. 12:30; Повт. 6:5; 10:12). Бог бажає від таких поклоніння «в дусі і правді» (Ів. 4:23,24).
Те, що Бог тішиться вільною волею у всіх Своїх створіннях, є очевидним також з того факту, що Він дав їм цю здібність – навіть найменшим комахам. Піди до мурашки (Пр. 6:6-8) – подивись на її приклад, і побач, яку велику силу волі вона виявляє. Візьми краплю води і поспостерігай під мікроскопом за її живими створіннями; те, що навіть вони мають свою власну волю, повинно бути очевидним для всіх. Скільки ж більше люди – вони створені, аби бути Божими представниками на землі і володіти нею. Кожен повинен мати (і кожен має) свою власну волю. Саме до неї Бог звертається, шукаючи вірності і послуху Йому і Його розпорядженням для найвищої користі людини.
Бог створив цю землю і дав її синам людським (Пс. 113:24); «ми в Нім живемо, і рухаємось, і існуємо» (Дії 17:28). Отже, на скільки для нас є правильним віддавати Йому нашу найвищу любов і відданість! Як наш Творець і Доброчинець, що любить нас, Він прагне нашого оцінення і вдячності взамін. Він хоче, щоб ми віддали Йому наші розуми, наші почуття і нашу волю.
Нова воля повинна вчитися контролювати наш мозок щодо того, які речі можуть бути властивими, щоб роздумувати над ними, а які ні. Ці особи з новою волею закликаються відкинути зі свого розуму всі самолюбні напрямки думок, відкинути злість, гнів, злобу, ненависть, колотнечу, гордість і т.д., і вкласти лагідність, покору, ввічливість, незлобливість, терпеливість, побожність, братерську доброзичливість, любов і т.п. Вони вчаться, що попередній дух, розум або схильність належить тілу і дияволу, а останній є духом, характером або розумом Христа, і є в згоді з Богом.
Коли Божа дитина зростає в ласці і знанні (2 Пет. 1:5-11; 3:18), вона отримує більший і більший контроль над розумом, тілом і вчинками. Нова воля утримує під собою тіло і веде його до підкорення (1 Кор. 9:27). Ми підкорюємо тіло, коли гамуємо його спроби контролювати нами, і доводимо, що ми не піддаємося його атакам. Ми приводимо його до підкорення, коли наша нова воля утримує тіло і змушує його виконувати Божу волю в праведності і святості. Ми робимо це через силу Божого Святого Духа, який діє в нас.
Нова воля прийняла Божий стандарт, який є вищий від стандарту занепалого людського розуму. Цей Божий стандарт, який є найвищий з можливих, і який не може бути змінений, є об’явлений нам в словах нашого Господа і Апостолів. Не потрібно хитатися через упередження грішного тіла, але потрібно управляти як розумом, так і тілом. Згідно з цим, боротьба, яку веде нова воля, це конфлікт між тілесним розумом (який ми вважаємо мертвим, але насправді він не є таким) і новою волею. Ці двоє супротивні один одному, але відколи посвячена Божа дитина віддала свою волю і прийняла Божу волю, цілі Бога, то її воля повинна контролювати її тілом відповідно до цього стандарту, доки остаточно досвідчення, які вона проходить в Школі Христа, не розвинуть її і не приготують її до Господньої оцінки: «Добре, слуго добрий і вірний», а також його славної нагороди у воскресінні.
Натхнені любов’ю Христа і спонукані Божою волею, ми зможемо все «в Тім, Хто нас підкріпляє, в Ісусі Христі». Це підстава нашої праці примирення! Христос біля криниці, розмовляючи з самарянкою, є прикладом чинення Божої волі, і в той же час освячення (відлучення) Себе заради інших. «Пожива Моя чинити волю Того, Хто послав Мене, і справу Його довершити» (Ів. 4:34). Тут ми бачимо таку відданість Божій праці, що навіть натуральна і звичайна підтримка і турбота про тіло відсунені набік. 36-38 вірші показують, що спеціальним аспектом Божої праці, який Ісус, як Його представник, мав намір тоді довершити, була праця Єврейського Жнива. Божий народ, Його представники, мали працю тут при кінці віку Євангелії у жниві духовних вибранців – Малої Черідки і Великої Громади, а також примирення інших з Богом. Як і у випадку з Ісусом, це було їх поживою – чинити Божу волю у виконанні праці збору духовних вибраних (РТ ’85:3).
Тепер, коли орач наздогнав женця і все духовне насіння було попечатане (
дивись РТ ’71:67), і отримало своє місце, як укомплектована Наречена і Молодий (Об. 19:7-9), все ще потрібно завершити важливу працю примирення віку Євангелії, а саме: працю збирання антитипічних чужинців і скопців (Іс. 56:1-8;
див. статтю «Велика Божа милість до вигнанців» у цьому ж номері), духовно-просвічених, оживлених Духом, але не сплоджених від Духа, які остаточно будуть антитипічними Левитами і Нетинеями в Царстві.
Щодо нас, Божих посвячених Євангельського Віку в наші дні, ми повинні розуміти, що маємо постійно бажати виконувати Божу волю в цьому Розширеному Віці Євангелії, в праці комплектування і приведення до успішного завершення, для слави нашого Небесного Отця і Господа Ісуса. Ми повинні бути старанними, продовжуючи це збирання через особисту євангелізацію, розповсюдження брошур, волонтерську працю та працю для людей в жалобі, разом з усіма іншими аспектами праці примирення. Єгово, благослови нас в цій праці!
НЕ БЕРІТЬ БОЖУ БЛАГОДАТЬ НАДАРМО
В 2 Кор. 6:1 Апостол благає Божий люд, щоб вони «Божої благодаті не брали надармо»; тому що вона не використовується взагалі або використовується достатньо чи неналежно. Ми зрозуміли, що цей текст вчить, щоб ті, які покаялись за гріх і прийняли Ісуса як Спасителя, і стали пробно виправданими, повинні продовжувати прямувати до посвячення, інакше вони втратять своє пробне виправдання для «цілей Віку Євангелії» (РТ ’85:4).
В Е4:346 Пастор Джонсон пише, що вчення про пробне виправдання, яке діє від часу Авеля, Еноха і Ноя (Євр. 11:4-7) до початку реституції, є біблійним. Розглянемо певні Правди щодо пробного виправдання, включаючи пробне виправдання в Епіфанічному Таборі.
Восени 1954 року усі пробно виправдані, які не посвятилися перед тим часом, назавжди втратили свою можливість стати Молодими Гідними, і були виставлені з Подвір’я до Табору; але у зв’язку з цим вони не втратили своєї віри в заслугу Христа як їх єдину надію отримати спасіння, і тому не втратили свого пробного виправдання, хоча вони не могли більше забезпечити собі становища на Подвір’ї. Все ж таки, в Таборі вони зберегли виправдання, АЛЕ ЗІ ЗМІНЕНИМ АСПЕКТОМ – тобто для цілей Епіфанічного Табору. Але вони назавжди втратили свою можливість стати антитипічними Левитами. Епіфанічний Табір складається з «Тих, хто збереже віру в Ісуса як Спасителя і Царя» (ТР ’59:181).
Якби пробно виправдані віруючі втратили цю «Божу благодать» (2 Кор. 6:1), тобто їх стан пробного виправдання для цілей Левитства як Молоді Гідні на Епіфанічному Подвір’ї, вони б не втратили його для цілей Епіфанічного Табору. «Посвячення є завжди на часі актуальним, і такі пробно виправдані мали б привілей посвятитися, і усі дійсно посвячені з них були б прийняті Богом, Він прийняв би їх не для цілей класу Молодих Гідних, але для цілей Табору Епіфанії, тобто для членства в класі Посвячених Табірників Епіфанії (РТ ’75:13).
Кажучи це, ми не повинні думати, що лише ті, які були відкинені з позаобразного Подвір’я, є вірними пробно виправданими в Епіфанічному Таборі. Бр. Джонсон згадує про «Епіфанічний Табір, який буде складатися з вірних виправданих і вірних навернених Євреїв». І він показує, що це буде включати багатьох нових пробно виправданих. Це є очевидним, що він розумів, що після укомплектування Епіфанічного Подвір’я восени 1954 року, деякі, які раніше не вірили в Ісуса, як їх Спасителя, повинні були зробити це і через те отримати пробне виправдання для цілей Епіфанічного Табору.
Ці добрі лідери Посвячених Табірників Епіфанії, як підпастирі, належно, з християнською любов’ю, дуже зацікавлені вівцями Господа, їх християнським добром та обітницями спадщини, інакше б ці брати, вступаючи в символічне подружжя (єдність) з непосвяченими пробно виправданими або з невиправданими, особливо в їх самолюбних і світових цілях, амбіціях, ученнях і практиках, втратили б своє право на їх обіцяну особливу спадщину як Посвячених Табірників Епіфанії і відпали б взагалі до реституційного класу (Чис. 36:3,4).
В R3329 читаємо: «Яку обережність повинна викликати в нас ця думка [прийняття почесного Христового імені] і як властивим буде сказати собі: «Я повинен подивитися, чи я не беру імені Господа надаремно… Я ходитиму обережно, намагаючись, наскільки це можливо, не зневажати цього імені, але навпаки, шануватиму його в кожній думці, слові і вчинку».
Ми можемо брати Боже ім’я надаремно (Вих. 20:7), не лише зневажаючи Його, але також занедбуючи використовувати або неналежно використовувати наші привілеї як служителів примирення. Відповідно, невірним є той, хто бере Боже ім’я надаремно, а вірним є той, хто бере Боже ім’я властиво і в гармонії з його цілями. Чинення цього має бути нашою щоденною метою.
В 1 Кор. 10:31 читаємо: «Тож, коли ви їсте, чи коли ви п’єте, або коли інше що робите, усе на Божу славу робіть!» Цей текст наголошує на чиненні того, що ми робимо в нашій поведінці і в нашій службі, нашій діяльності для Єгови. Натиск тут зроблений на те, щоб бути виконавцями, а не лише слухачами. В Як. 1:22-25 ми читаємо: «Будьте ж виконавцями слова, а не слухачами самими, що себе самих обманюють. Бо хто слухач слова, а не виконавець, той подібний людині, що риси обличчя свого розглядає у дзеркалі, бо розгляне себе та й відійде, і зараз забуде, яка вона є. А хто заглядає в закон досконалий, закон волі, і в нім пробуває, той не буде забудько слухач, але виконавець діла, і він буде блаженний у діянні своїм!» (РТ ’81:4).
Інший текст, в якому велика увага звернена на діяльність, це 2 Петра 1:10,11: «Бо роблячи так, ви ніколи не спіткнетесь. Бо щедро відкриється вам вхід до вічного Царства Господа нашого й Спасителя Ісуса Христа». Чинення «так» означає додавати чесноти, робити їх активними в нас, а потім рясніти ними.
Третім важливим текстом, який наголошує на активності в двох аспектах, це Еф. 6:6-8: «Як раби Христові, чиніть від душі волю Божу, служіть із зичливістю, немов Господеві, а не людям! Знайте, що кожен, коли зробить що добре, те саме одержить від Господа». Яким чином ми «все робимо на славу Божу», вірно виконуючи наші обітниць посвячення в нашій фізичній, розумовій, моральній та релігійній активності? Наша переміна характеру не є миттєвою, але через витривалість ми зростаємо більше і більше на подобу Христа, під впливом Святого Духа, який веде нас і навчає нас шанувати речі, які подобаються і є прийнятними для нашого Небесного Отця, і який, якщо ми дозволимо на це, формує нас на Його образ.
Рим. 2:7 подібно проливає світло на значення терпеливості: «Тим, хто витривалістю в добрім ділі шукає слави, і чести, і нетління, – життя вічне». Він отримає вічне життя. Це слово «витривалість» вжите перекладачами, щоб передати грецьке слово
гіпомоне, терпеливість. Перекладачі, вживаючи слово «витривалість», мали на увазі думку про стійкість, яка охоче зносить зло і наполягає на доброму поводженні, не зважаючи на зло. Ось тому вони переклали це слово як витривалість (в англійській додали прикметник «
постійна тривалість»). «Бо вам терпеливість потрібна, щоб Божу волю вчинити й прийняти обітницю» (Євр. 10:36). Ось кілька синонімів слова терпеливість: тривалість, рішучість, тривання, стійкість, сталість (РТ ’73:71).
Виконання Божої волі здійснюється серед несприятливих умов, серед різного роду перешкод. Господь бажає, щоб ми стикалися з такими умовами, тому що через долання цих перешкод ми розвиваємо силу характеру, аби перемогти. Тому ми повинні мати витривалість в наших характерах, і якщо це вимагає таких обставин для її розвитку, то Бог хоче, щоб ці несприятливі обставини приходили в наше життя, щоб ми, розвиваючи цю прикмету, могли бути здатними краще зустріти перешкоди, які не повинні сприйматися зі скаргою і духом нарікання, але з задоволенням і охочим духом.
Виконання Божої волі вимагає, щоб посвячена Божа дитина була добрим управителем! Управитель – це не той, хто має нешкідливий характер, чи той, хто із задоволенням обережно складе в хустинку таланти, які були довірені під його опіку, щоб Господь після Свого повернення знайшов Своє таким, яким Він залишив його
– ні, це той, хто виконує старанне та ефективне використання свого таланту чи талантів у Господній службі, так, щоб під час розрахунку Господь знайшов не лише Своє власне, але й такий великий приріст, який тільки є можливий, видимий у любові, ревності і вірності Його помазаного управителя щодо того, що було йому повірене. Ми бачимо, що Господні посвячені покликані не до бездіяльності чи забезпечення собі зручностей, але до дбайливої і завзятої активності їх служби, яка повинна виконуватися не в дусі найманця і «не про людське око, немов чоловіковгодники, а як раби Христові, чиніть від душі волю Божу, служіть із зичливістю, немов Господеві, а не людям» (Еф. 6:6,7).
ВИКОНАННЯ БОЖОЇ ВОЛІ
Виконання волі Єгови було і лишається привілеєм і обов’язком кожної посвяченої Божої дитини! Найвищою метою в житті людини є не лише робити добро чи завойовувати душі, хоча, очевидно, багато так вважають. Це, швидше, означає виконувати Божу волю. «Щоб ви досконалі були та наповнені всякою Божою волею» (Кол. 4:12). Іноді (або для декого) це може бути виконання певних добрих вчинків або завоювання душ, а іноді (або для інших) це можуть не бути ці особливі речі, які Бог бажає, щоб вони чинили. Для правдивого Християнина відповіддю на питання «Який кінець чи мета мого життя?» є «виконання Божої волі, що б не трапилося». Для декого це може бути проповідування для великих зібрань; для інших – проповідування малим; для деяких це може бути праця забезпечення сім’ї (1 Тим. 5:8); для інших – приємність солодкого відпочинку (BS ’71:50).
Видатний баптистський проповідник з Англії Чарльз Гаддон Сперджен був «покликаний» до величезної церкви проповідувати. Знаючи, що це не було Божою волею для нього, він відповів: «Я не маю амбіцій проповідувати до 10 000 людей, а виконувати Божу волю» – і відхилив запрошення. Ті, котрі цілком піддають свою волю Богові, є дійсно великими і дійсно успішними. Вони мають важіль, який може зрушити світ. «Коли Бог за нас, то хто проти нас?» (Рим. 8:31).
«А оце перемога, що світ перемогла, віра наша» (1 Ів. 5:4). Єдиною справді величною річчю у житті є те, що відбувається з Божої волі. Максимальне досягнення – це виконати Божу волю. Отже, найвищий принцип, згідно з яким ми повинні вести життя, це дотримуватися Божої волі, не дивлячись на добру чи погану репутацію, серед випробувань і спокус, в успіху і невдачах, куди б вона нас не привела.
Яким має бути найголовніше рішення у житті посвяченої Божої дитини? – «Ось іду, щоб волю чинити Твою, Боже!» (Євр. 10:7). Його найвищою освітою? – «Навчи мене волю чинити Твою, бо Ти Бог мій» (Пс. 143:10). Його підтримуючою життя поживою? – «Пожива Моя чинити волю Того, Хто послав Мене, і справу Його довершити» (Ів. 4:34). Його шлях до Божої любові? –
«Чоловік за серцем Моїм…, що всю волю Мою він виконувати буде» (Дії 13:22). Його спорідненість з Ісусом? – «Хто волю Мого Отця, що на небі, чинитиме, той Мені брат, і сестра, і мати!» (Мат. 12:50). Його великим задоволенням? – «Твою волю чинити, мій Боже, я хочу» (Пс. 40:9). Його надією вічного життя? – «А хто Божу волю виконує, той повік пробуває!» (1 Ів. 2:17).
Але як ми можемо «пізнати, добру, приємну та досконалу волю Божу» (Рим. 12:2)? Після того, як ми повністю піддамо нашу волю Богові, посвятимо себе Йому, Він навчає нас на дорозі, якою ми повинні йти (Пс. 32:8; Іс. 48:17) – Він «викликає в нас і хотіння, і чин за доброю волею Своєю» (Фил. 2:13). Ми приймаємо вказівки, щоб знати Божу волю через Його Слово, Його Духа, Його провидіння і через кожне досвідчення в нашому житті – і це завдяки Божій схильності в нас. Коли ми посвячуємо себе, ми бажаємо виконувати Божу волю. Але ми не бачимо її в повній мірі. Коли ми продовжуємо йти, ми бачимо Його волю все більш і більш чітко. Спочатку приходить бажання, потім активізація і виконання. Який же привілей бути слугами Христа і «
виконувати від душі волю Божу, служити із зичливістю, немов Господеві, а не людям!» (Еф. 6:6,7; 1 Кор. 10:31)!
РТ № 762, ’18:28; TP № 545, ’18:28
Теперішня Правда № 78, липень-серпень 2002
10 ТравняМою голову Ти намастив був оливою, моя чаша – то надмір пиття! — Пс. 23:5.
Повна чаша, яка переливається, має подвійне значення. Це є чаша радості й чаша смутку, і в обох випадках вона переливається. Той, хто хотів би брати участь в радості Господа, мусить також брати участь в Його чаші страждань. Ми мусимо страждати з Ним, якщо хочемо царювати з Ним. Теперішні страждання ми вважаємо негідними навіть порівняння з славою, яка об’явиться в нас, і тому ми можемо радіти в терпіннях, бо як терпіння будуть переливатись, то подібно і радість теж буде переливатись, і ми зможемо повторити за Апостолом: «Радійте… і знову кажу: радійте!». – R 3268
* * *
Голова Церкви, наш Господь Ісус Христос, був помазаний Святим Духом без міри, і це помазання спливало додолу по Тілі. Досвідчення, встановлені Богом для цього класу, були чашею, що переливалась, багатою на благословенства від Господа, що вимірювалися смутком і радістю. Але висота радості була більшою, ніж глибина смутку, і цього слід було сподіватися.
Співзвучні вірші: Пс. 45:8,9; 92:11; Іс. 61:1-3; Мат. 3:16; Дії 10:38; Ів. 14:16,17,26; 15:26; 16:7; 15:11; 16:20-24,33; 17:13; Дії 13:52; Рим. 14:17; 15:13; 2 Кор. 12:10; Євр. 10:34; Як. 1:2; 1 Пет. 4:13; 2 Кор. 1:8,9; 4:7-12,16-18; 6:4-10; 11:23-30; Євр. 12:6-9; 1 Пет. 5:9.
Пісні:
Вірші Зоріння: 26. Статті з Вартової Башти:
R 5653
Питання: Які я мав досвідчення на минулому тижні, пов’язані з думкою цього вірша? Як були сприйняті? Що мені в них допомагало або перешкоджало? В чому був результат?
9 ТравняОтже, як ви прийняли були Христа Ісуса Господа, так і в Ньому ходіть, бувши вкорінені й збудовані на Ньому, та зміцнені в вірі, як вас навчено, збагачуючись у ній з подякою — Кол. 2:6,7.
Загальна думка вчителів фальшивих доктрин, які вважають, що утвердження в вірі не є потрібним ані доцільним, є наступна: бути так утвердженим означає бути фанатиком. Це є правдою у випадку особи нечесної в своїх стремліннях щодо прийняття і непохитної оборони того, що ніколи не було доказане ані здоровою логікою, ані авторитетом Біблії. Але той, хто в простоті віри, опираючись на авторитет Бога, приймає Його Слово, не є немудрим фанатиком. І такі, і лише такі, що так роблять, є утверджені в Правді. Різниця між утвердженим і непохитним християнином та фанатиком полягає в тому, що один утверджений в Правді, тоді як інший – в неправді. – R 3215
* * *
Ми приймаємо Ісуса Христа як Господа, піддаючи свою волю і приймаючи Його волю як нашу власну. Так має бути завжди. Ми вкорінені в Ньому, коли з Нього черпаємо заспокоєння наших потреб. Ми на Ньому збудовані, коли будуємо характер, подібний до Його характеру. Ми утверджені в вірі, згідно з Його Словом, коли непорушно в ньому залишаємось. І збагачуємось в вірі з подякою, коли з вдячністю зростаємо в ній.
Співзвучні вірші: Ів. 1:12; Фил. 1:27; 1 Сол. 4:1; Юди 3, 20; Еф. 2:20-22; 3:17; 4:1; Кол. 1:23; 3:17; Іс. 61:3; 1 Кор. 3:9,11; 1 Пет. 2:5; 2 Пет. 2:12; Дії 20:32; 2 Кор. 1:21.
Пісні:
Вірші Зоріння: 23. Статті з Вартової Башти:
R 5557
Питання: Які я мав досвідчення на цьому тижні, пов’язані з думкою цих віршів? Як я їх сприйняв? Що мені в цьому допомагало або перешкоджало? Який був результат?
8 ТравняА оце та обітниця, яку Він Сам обіцяв нам: вічне життя — 1 Ів. 2:25.
Ми всі повинні розуміти, що теж маємо щось робити, аби дорогоцінні Божі обітниці здійснювались в нас. У зв’язку зі справами теперішнього життя Він обіцяв, що хліб і вода будуть нам забезпечені, але це не означає, що ми маємо занедбувати відповідні нагоди, щоб їх здобути. Він також обіцяв нам участь в майбутньому Царстві, але ми самі повинні зробити так, щоб наш поклик і вибір був певним. Бог є цілком здатний і завжди охочий виконати все зі Свого боку в кожній справі. Але Він покликав нас, щоб ми показали нашу віру в наших ділах, нашій співпраці з Ним усіма розумними способами. – R 3204
* * *
Вічне життя не є природною вродженою властивістю людини, але даром, даним Богом тим, характери котрих перебувають в гармонії з Його характером. Для вірних ця обітниця є певна, підтверджена присягою Єгови. Якщо ми вірні, то наша віра може з непохитною певністю очікувати виконання Божих обітниць. Чи ж така обітниця не має нас надихати до лояльності щодо Бога?
Співзвучні вірші: Пс. 21:5; 133:3; Дан. 12:3; Мат. 19:29; Лук. 20:36; Ів. 3:14-17; 4:14; 5:24,25,29,39; 6:27,40,47,50-58,68; 10:10,28; 12:50; 17:2,3; Дії 13:46,48; Рим. 2:7; 5:21; 6:22,23; 1 Кор. 15:53,54; 2 Кор. 5:1.
Пісні:
Вірші Зоріння: 251. Статті з Вартової Башти:
R 5608
Питання: Як цей вірш вплинув на мене на цьому тижні? Чому? З якими результатами?
7 ТравняІ горе мені, коли я не звіщаю Євангелії! — 1 Кор. 9:16.
Ми повинні завжди бути готовими розповісти іншим найкращі новини, які знаємо. Співчуття до стогнучого створіння в його різних життєвих труднощах повинно привести нас до того, щоб ми завертали увагу на Господні обітниці щодо наступаючого Царства і благословенств, які будуть доступні всім народам землі. Хто щоденно не проповідує таким чином при будь-якій відповідній нагоді, той дає доказ, що йому або бракує знання чи віри в об’явлені речі, або не робить цього з причини самолюбства, яке Господь не може похвалити. Перебування в такому стані остаточно позбавить його участі в Царстві. – R 3204
* * *
Під Євангелією розуміється добра новина про спасіння в Ісусі і через Ісуса. Найвищий привілей, який може отримати людина, це – надання їй функції вісника Євангелії. Ті, котрі сповнені духом цього становища, дуже засмучуються в своєму серці, коли не можуть виконати своєї місії. Виконання цієї функції так глибоко укорінене в їх характері, що позбавлення їх привілею звіщання Євангелії робить їхні серця нещасними.
Співзвучні вірші: Пс. 40:9,10; Екл. 11:6; Мар. 8:38; 2 Тим. 1:8; Єр. 1:17; 20:7,9; 23:29; Ам. 3:8; 7:15; Ів. 18:37; Дії 4:20; 9:6,15; 26:16-20; 1 Кор. 1:18; 15:58; 2:4; 15:2; Кол. 1:5,6; 4:17; Рим. 1:14-16; 1 Сол. 1:5; 2 Тим. 4:2; Євр. 4:12.
Пісні:
Вірші Зоріння: 138. Статті з Вартової Башти:
R 5893
Питання: Чи я проповідував Євангелію на цьому тижні? Як ? Чому? Що мені в цьому допомагало чи перешкоджало? Які були результати?
6 ТравняБо всі, хто водиться Духом Божим, вони сини Божі — Рим. 8:14.
Отже, Дух є тим провідником, завдяки якому ми можемо пізнати наше справжнє становище, і не лише на початку бігу, але й при його кінці. Якщо ми є проваджені Духом Божим, – якщо це той напрямок, у якому ми прямуємо, якщо це те, чого ми шукаємо, – тоді ми є синами Божими. Він визнає і підтримує всіх, які приходять до Нього через Христа, які надіються на заслугу Господа Ісуса і які надалі перебувають в такому стані серця. – R 3200
* * *
В цьому вірші під Духом Божим розуміється Божа вдача в Його дітях. Його вдача поєднує в собі мудрість, справедливість, любов і силу в досконалій гармонії. Ті, чиї мотиви, думки, слова і вчинки є побуджені і підтримувані цією вдачею, мають Божу печатку, яка свідчить, що вони належать Йому. Через те вони мають, можливо, найсильніше свідоцтво Божого синівства. О, яка ж за знатна та родина, знаком і печаттю якої є Божий характер!
Співзвучні вірші: Вих. 33:13,14; Чис. 9:15-23; 2 Хр. 5:13,14; Пс. 5:9; 23:2,3; 25:5,9; 32:8; 143:10; Пр. 8:20,21; Іс. 48:17; Ів. 16:13; 1 Кор. 3:16; 6:19; Гал. 4:6.
Пісні:
Вірші Зоріння: 113. Статті з Вартової Башти:
R 5582
Питання: Чи я маю свідоцтво Духа про яке говорить цей вірш? Як воно проявлялося? Які були результати?
5 ТравняКоли духом умертвляєте тілесні вчинки, то будете жити — Рим. 8:13.
Умови, на яких ми можуть тривати наші відносини з Господом і зберігатися надію участі в славі воскресіння, полягають, як це виразно зазначено, в умертвленні тілесних вчинків, стримуванні тілесних нахилів – умертвленні, розпинанні та вживанні їх в службі для Господа і Його справи. Таке умертвлення вчинків тіла, така боротьба проти слабостей тіла, є тим, про що Апостол в іншому місці говорить як про «війну», коли каже нам, що тіло воює проти духа, а дух проти тіла, тому що вони супротивні і будуть опонентами аж до кінця життя. Якщо, однак, дух є охочий і бореться в міру своїх можливостей проти слабостей тіла, то Господь зарахує таку боротьбу як повну перемогу через заслугу Відкупителя.
– R 3200
* * *
Під духом мається на увазі нове серце, розум і воля, а під тілом – людська натура. Під вчинками тіла маються на увазі самолюбні, світові, облудні і грішні нахили та їх вчинки. Вчинки тіла умертвляються особливо двома способами: через витіснення їх протилежними їм добрими якостями і вчинками і через обмежування вчинків тіла тими добрими якостями і вчинками, які не є їм протилежні. Хто так поступає – осягне життя.
Співзвучні вірші: Гал. 4:6; 5:16,17,22,25; 6:8; Еф. 3:16; Кол. 3:10; 1 Пет. 2:21; 3:4; Рим. 6:6-23; 8:11; 1 Кор. 3:16; 6:19; Еф. 4:22-32; Кол. 3:5-9; Повтор. 30:6; Єз. 18:21; 33:15,16; Зах. 4:6; Мат. 16:25; 19:12, 16, 21; Лук. 18:29,30; Ів. 12:25.
Пісні:
Вірші Зоріння: 144. Статті з Вартової Башти:
R 5805
Питання: Які я мав досвідчення на цьому тижні, пов’язані з думкою даного вірша? Який ужиток я зробив з цих досвідчень? Якими були результати?
4 ТравняБо Бог бачить не те, що бачить людина: чоловік бо дивиться на лице, а Господь дивиться на серце — 1 Сам. 16:7.
Якщо ми випустили з уваги той факт, що Бог дивиться на нас з точки зору волі, і якщо дійшли до того, що оцінюємо себе (і що Бог нас оцінює) за тілом, то напевно ми в такій же мірі впадемо в темноту, замішання та знеохочення. Але з іншого боку не забуваймо, що дух або воля вважається живою по причині її праведності, гармонії з Богом. Тому ніколи не будьмо недбалими щодо нашої волі чи намірів, які керують нашою поведінкою в житті, але пам’ятаймо, що кожна недбалість буде означати пропорційну втрату духовного життя. Для нас завжди є можливим правильне бажання, бо лише абсолютно лояльна воля може бути прийнята Богом в Христі. – R 3200
* * *
Критерій судження багато свідчить про характер особи, яка ним керується. Поверховість і помилковість, як риси характеру пересічної людини, проявляються в її судженні на підставі зовнішнього вигляду. Характер Єгови об’являється в Його способі судження. Замість оцінювати на підставі зовнішнього вигляду, Він проникає в суть справи і базує Свою оцінку на тому, що є дійсним, а не на тому, що тільки здається. Всі речі є оголені і відкриті перед Його всевидючим оком. Наскільки це можливо, ми повинні судити, опираючись не на тому, що здається, а на дійсності.
Співзвучні вірші: Повтор. 10:17; 2 Хр. 19:7; Йов 34:19; 37:24; Мат. 22:16; Ів. 7:24; Дії 10:34,35; Рим. 2:16; 2 Кор. 10:7; Гал. 2:6; Еф. 6:8,9; Кол. 3:25; Як. 2:1-6.
Пісні: 93, 64, 114, 27, 36, 40, 51 / 101, 126, 53.
Вірші Зоріння: 139. Статті з Вартової Башти:
R 5652
Питання: Чи я на цьому тижні судив по вигляду чи згідно дійсності? Чому? Як? З якими результатами?
3 ТравняА страва тверда – для дорослих, що мають чуття, привчені звичкою розрізняти добро й зло — Євр. 5:14.
Ті, які мають правдиву і щиру віру в Бога, охоче довіряють Його словам. Ці підставові засади вчення повинні бути вже раніше в них утверджені. Будована ними будівля з золота, срібла і дорогоцінного каміння повинна вже бути в більшій мірі зведена, а пов’язана з нею праця повинна постійно просуватись вперед. Коли вони лояльні і вірні Богу, тоді вони здатні відрізнити правду від неправди. Ми повинні
знати, у що ми віримо і чому так віримо, а тоді відважно і без компромісу це проповідувати, бо «коли сурма звук невиразний дає, – хто до бою готуватись буде?». – R 3199
* * *
Як буквальні діти не мають фізичних органів, достатньо сильних, аби перетравлювати тверду їжу, так і духовні діти не мають достатньо сильних органів, здатних засвоювати тверду духовну їжу. Треба бути добре розвиненим у Христі, щоб властиво правильно найглибші правди, а такий розвиток можна осягнути тільки через безперервне тренування розумових, моральних і релігійних здібностей в духовному значенні. Як фізичні, так і духовні м’язи зміцнюються через тренування.
Співзвучні вірші: Єр. 15:16; Єз. 3:3; Ам. 8:11-13; Рим. 16:19; 1 Кор. 2:6-16; 13:11; 14:20; 1 Пет. 2:2; Пс. 119:99; 131:2; Еф. 3:5; 4:13-15; Кол. 3:16; 2 Тим. 3:15-17; Євр. 6:1; 2 Пет. 3:16-18; Як. 1:18-25.
Пісні:
Вірші Зоріння: 8. Статті з Вартової Башти:
R 5688
Питання: Як досвідчення минулого тижня підтвердили цей вірш? Яке добро з того вийшло?